2017-04-07 12:05
Finansowanie produkcji faktoringiem. Czy macie jakieś opinie?
Witajcie, widzę że jest tu na forum jakiś stary wątek o faktoringu ale chyba jakoś specjalnie nie chwycił. Prowadzę magazyn internetowy i ciekawi mnie czy ktoś z Was ma z faktoringiem jakieś doświadczenia a jeśli tak to jakie?

Osobiście uważam że faktoring to bardzo dobry sposób na rozwój mniejszych polskich przedsiębiorców w starciu z dużymi koncernami. W faktoringu ma miejsce coś co nazywam “spieniężeniem przedsiębiorczości”. Wg mnie jedynym obszarem w jakim polski mały przedsiębiorca jest w stanie konkurować z dużym, zachodnim koncernem jest zaradność czyli przedsiębiorczość czyli operatywność. Problem w tym że banki nie chcą kredytować czegoś tak nieuchwytnego jak przedsiębiorczość! Faktoring natomiast umożliwia zamienienie tej naszej polskiej zaradności na gotówkę - jeśli jesteś w stanie pozyskać klienta to masz finansowanie. Dzięki temu polskie firmy mogą się rozwijać - a rozwój polskich firm to taki mój konik i misja odkąd wróciłem z emigracji. Po to założyłem swoją stronę ;-).

Temat jest oczywiście dosyć szeroki ale aby Was zainteresować proponuję zadać sobie następujące pytanie:
Czy gdybyś miał tylko takich klientów którzy płacą natychmiast ale chcą mieć np. 3 lub 4 % rabatu, to czy chciałbyś z nimi współpracować? Jeśli tak, to wyobraź sobie że faktor wchodzi w rolę takiego właśnie klienta. Klienta który za, przykładowo, 3% rabat uiszcza natychmiast płatność Twojego kontrahenta.

Faktoring obrósł wieloma fałszywymi mitami. Wielu osobom wydaje się np jest bardzo drogi lub że popsuje ich relacje z klientami. Staram się obalać te mity na swojej stronie, więc zapraszam do odwiedzin. Obecnie pracuję nad artykułem o faktoringu w branży produkcyjnej więc jeśli ktoś z Was ma jakieś opinie to będę bardzo wdzięczny. Przykładowo jak wygląda sprawa wydłużonych terminów płatności w branży opakowań? Czy jest to konieczność aby pozyskać nowego klienta?

Jeśli natomiast sama idea faktoringu nie jest Wam znana to chętnie wysmażę jakiś dłuższy elaborat ale póki co nie chcę zawalać forum. A może ktoś z Was korzystał z faktoringu? Jeśli tak to jakie ma doświadczenia?
Pozdrawiam
Lech
Biznes Faktoring