Gość: Bartosz
2002-03-24 00:00
Proszę o pomoc w rozróżnieniu rodzaju opakowań
Witam, W związku z wejściem w życie nowej ustawy o opakowaniach mam kilka pytań. Czy ewidencjonując opakowania należy jakoś oddzielić od siebie następujące rodzaje tworzyw PE: folia przezroczysta i bąbelkowa (czy to jest PELD?), "sztywne" opakowania PEHD, opakowania po środkach myjących (np. po mydle w płynie) PEHD? Czy ich łączna ewidencja mimo wyraźnych różnic w sztywności tworzywa i jego przeznaczeniu jest możliwa (tzn. czy podczas recyklingu nie jest to wszystko jedno - np. wsztstkie rodzaje PE dają się przetwarzać w ten sam sposób?) Z góry bardzo dziękuję za wyjaśnienie.
Gość: Rafał
2002-03-24 00:00
Re: Proszę o pomoc w rozróżnieniu rodzaju opakowań
Nie jestem specjalistą jeśli chodzi o kwestie prawne dotyczące opakowań, ale jeśli chodzi o same opakowania to z tego co wiem jest następująco: PELD - polietylen niskiej gęstości (low density) to wszelkie folie, worki itp. Je przetwarza się osobno, bez mieszania np. z PEHD. PEHD - polietylen wysokiej gęstości (high density) - to butelki po płynach do mycia naczyń, innych środkach czystości itp. Jeśli chodzi o recykling PELD, z reguły tworzywo to musi być przed samym procesem zagęszczone (m.in. aglomeracja) po to aby można byłe je przekształcić w drobnoziarnistą frakcję. PEHD z kolei tego już nie wymaga.