Dzięki wyrafinowanej i zarazem wysoce wydajnej technologii rozpoznawania, sortowania i prasowania Automatyczne Centrum Recyklingowe Tomra (Automated Recycling Center - ACR) zapewnia efektywną platformę dla recyklingu zużytych opakowań po produktach żywnościowych, napojach i chemii gospodarczej.

ACR jest jedynym w swoim rodzaju centrum recyklingowym opartym na najnowocześniejszej technologii rozpoznawania materiałów i prasowania opracowanej przez Tomrę. To rewolucyjne centrum komunikuje się z klientem za pomocą głosowych i wizualnych instrukcji. Może zawierać dodatkowo bodźce zachęcające takie jak darmowe produkty, kupony rabatowe na produkty oraz możliwość przekazania dochodu na cele charytatywne. Ponadto centrum automatycznie wysyła komunikat w przypadku całkowitego zapełnienia lub gdy zaistnieje konieczność przyjazdu serwisu.

Źródłem korzyści z wdrożenia systemu recyklingowego w oparciu o ACR są dwa kluczowe elementy: 1) zaawansowana technologia rozpoznawania i prasowania wykorzystana w ACR umożliwia podział materiałów na czyste frakcje w miejscu zbiórki; 2) Technologia prasowania w ACR znacznie zwiększa ładowność, minimalizuje transport i koszty obsługi. W związku z powyższym wartość zebranych materiałów, w szczególności aluminium i tworzyw sztucznych, pokrywa istotną cześć kosztów inwestycji w ACR. Inne źródła przychodów takie jak dotacje gminne i/lub reklama mogą służyć pokryciu pozostałej części kosztów, a nawet stać się źródłem zysku dla inwestora.Na niektórych rynkach, w przypadku gdy sprzedawcę detalicznego weźmie na siebie obowiązek zbiórki i recyklingu opakowań produktów, które sprzedaje może liczyć na obniżenie opłaty opakowaniowej oraz opłat za pozyskanie surowców recyklingowych z rynku.

Pierwsze ACR zostało zainstalowane w wybranych supermarketach Tesco w Wielkiej Brytanii, zaś odzew ze strony konsumentów był wysoce pozytywny. Na przestrzeni dwóch miesięcy od daty uruchomienia pierwszych sześciu centrów poziom recyklingu wzrósł o 50%.

Efektowne i wygodne

- Przyjazne użytkownikowi ergonomiczne rozwiązania dostosowano do obsługi zarówno przez dorosłych jak i dzieci;
- Szybkie rozpoznawanie opakowań (przyjmuje do 80 opakowań na minutę);
- Umożliwia stosowanie dodatkowych bodźców zachęcających w postaci kuponów i programów lojalnościowych.

Wysoce wydajna technologia

- Noworozwinięta technologia prasowania pozwala na redukcję objętości opakowań w relacji 15 do 1;
- Automatycznie śledzi i przekazuje dane operacyjne do centralnej bazy danych, oferując szereg możliwości w zakresie optymalizacji zbiórki i zagospodarowania opakowań.

Elastyczność

- Dostępny w trzech standardowych rozmiarach (3 pojemniki, 6 pojemników lub 9 pojemników), wyposażony w stację do jednoczesnej obsługi przez maksymalnie 3 osoby. Może być dostosowany do dowolnego systemu logistycznego;
- Umożliwia sortowanie materiałów z podziałem na dowolne, oczekiwane frakcje. Na załączonym poniżej obrazku 6 pojemników (od gory do dołu) zostało przeznaczonych na: 1) puszki 2) aluminium 3) mieszane odpady 4) czysty PET 5) zielone i brązowe szkło, i 6) białe szkło.

Źródło: - www.tomra.com
Źródło: ''