W związku ze spowolnieniem gospodarczym firmy recyklingowe nie mają zamówień na makulaturę i opakowania PET, a ceny wywozu segregowanych śmieci rosną.

Plastikowe butelki wykorzystuje się wtórnie między innymi w przemyśle odzieżowym lub jako otuliny do kabli. Dotychczas odpady z Polski chętnie skupowali kontrahenci z Chin, Indii i Niemiec. Jednak od kilku miesięcy spada cena makulatury, za którą obecnie dostaniemy o 90% mniej niż jesienią ub.r., i opakowań PET, które sprzedamy o 70% taniej niż przed kilkoma miesiącami. Od początku roku droższe jest również wywożenie śmieci na wysypiska. Jednocześnie przepisy unijne określają ilość odpadów wywożonych na wysypiska. Zgodnie z regulacjami Wspólnoty, obowiązuje wymóg odzyskiwania 60% zużytych opakowań. Z kar przed tymi zobowiązaniami nie zwalnia spowolnienie gospodarcze.

Po napoje w butelkach PET chętnie sięgamy, gdyż są one lekkie, a po zgnieceniu zajmują niewiele miejsca. Na rynku pojawiła się alternatywa eco-friendly w postaci butelek papierowych. Innowacyjne opakowanie powstało w firmie Brandimage, która była odpowiedzialna za stworzenie koncepcji, prototypu, a także design produktu. Opakowanie o nazwie 360 Paper Bottle jest pierwszym tego typu produktem na świecie - promowane jako przyjazne dla środowiska rozwiązanie problemu butelek PET.

Butelka jest wykonana z w pełni odnawialnych zasobów. Według twórców 360 Paper Bottle butelka ma wszechstronne zastosowanie w branży napojowej i umożliwia bezpieczne przechowywanie produktu.

Źródło: Brief, Dvice.com, HBN food & drinks
Źródło: ''