Dwadzieścia firm, organizacji i osób wytypowanych zostało do odbioru statuetek Mecenas akcji „Drzewko za butelkę”®, które rozdane zostały podczas V edycji Forum Ekologicznego Branży Chemicznej w Toruniu.

Pierwszego dnia Forum Ekologicznego Branży Chemicznej wręczone zostały statuetki Mecenasów Akcji „Drzewko za butelkę”. Wyróżnienie to jest wyrazem podziękowania od animatorów inicjatywy- firm realizujących Program „Odpowiedzialność i Troska”, za wieloletnie wsparcie i zaangażowane w szerzenie idei Akcji i aktywne w niej uczestnictwo.

„Pierwszy raz wybraliśmy taką formę podziękowania dla firm, instytucji i osób zaangażowanych w Akcję. Statuetkę wykonała artystka- Monika Szpener, z materiałów, które kojarzą się z naszą akcją: drewna i elementów butelki PET”- komentuje Magdalena Ozimek, Organizator Akcji „Drzewko za butelkę”.

Podczas Forum statuetki powędrowały na ręce obecnych na sali Mecenasów: Pani Bożeny Waszak z Przedszkola Publicznego nr 6 we Włocławku, Pana Andrzeja Kukułki ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Gen. Józefa Bema w Tarnowie, Pana Jacka Owsiaka Prezesa Zarządu EKOTAR Spółka z o.o. z Tarnowa, Pana Jacka Kazanowskiego- Burmistrza Dzielnicy Białołęka. W imieniu Wydziału Oświaty, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Włocławek wyróżnienie odebrała Pani Anna Piętka, natomiast statuetki dla Pana Roberta Gnatka- Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Sarzyna oraz Pani Katarzyny Kozickiej- Inspektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Puławy przekazano na prośbę laureatów uczestniczącym w konferencji przedstawicielom firm: Zakładów Azotowych Puławy S.A. oraz Zakładów Chemicznych „Organika Sarzyna” S.A.

„Inspiracją do wykonania statuetki były przede wszystkim materiały, które pozwoliły mi ująć hasło całej akcji: „Drzewko za butelkę”. Kształt statuetki był wynikiem naturalnych form pnia drzewa. Okrągła forma zawsze nawiązuje do symboliki toczenia, którą potraktowałabym jako pewien cykl przemian, w którym możemy wziąć czynny udział. Umieszczenie wewnątrz butelek, których ułożenie przypomina sadzonkę drzewka lub młode drzewko, jeszcze bardziej podkreśla tą zależność.” – podkreśla autorka statuetek, artystka Pani Monika Szpener.

Przypomnijmy, że „Drzewko za butelkę” to akcja łącząca ze sobą walory edukacji ekologicznej, aktywności społecznej, dbałości o środowisko naturalne oraz o własne miasto i gminę, która skierowana jest do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Zbierają one puste butelki PET, które trafiają do firm recyklingowych, a dzieci biorące udział w akcji otrzymują sadzonki drzew, które sadzą w wybranych przez siebie miejscach w swojej miejscowości. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymują upominki i dyplomy.

W czasie 6 edycji Akcji, z których od 4 lat honorowy patronat sprawuje Minister Środowiska, zaangażowanych w akcję było ponad 123 tysiące dzieci z całej Polski. Zebrały one ponad 5 milionów butelek PET, które zostały poddane dalszemu przerobowi a symbolem ich recyklingu były posadzone blisko 7,5 drzewek i krzewów.


Źródło: ''