Niedawno otwarty zakład recyklingu rolniczych odpadów z tworzyw sztucznych firmy Evoltaic powstał w Ostrowcu Świętokrzyskim. To jeden z największych zakładów recyklingowych w Polsce.

Recykling folii rolniczej - nowy zakład Evoltaic już działa

W zakładzie do produkcji regranulatu wykorzystywane będą folie: stretch po sianokiszonkach, silnie zabrudzone ziemią folie porolnicze oraz odpady opakowaniowe typu LLDPE, LDPE, HDPE. Przetworzony regranulat jest pełnowartościowym produktem, nadającym się do konwencjonalnego działania takimi technikami, jak wtryskiwanie i wytłaczanie. – Korzystamy z rozwiązań technologicznych niezwykle wydajnego systemu myjącego, przeznaczonego do silnie zabrudzonych tworzyw sztucznych – mówi przedstawicielka firmy Evoltaic Anna Garlej. 

Wyposażenie firmy pozwala na wykorzystanie najtrudniejszych technik przetwarzania odpadów. Wysokiej klasy maszyny austriackiej firmy zostały udoskonalone i dostosowane do wymagających potrzeb. Dzięki tym zabiegom proces regranulacji stał się bardziej innowacyjny i efektywny. Końcowy produkt to regranulat pozbawiony jest zanieczyszczeń mechanicznych i wtrąceń gazów w postaci pęcherzy. W zakładzie na dwóch ciągach  technologicznych przetwarzane będzie ok. 1000 kg/h odpadów. Docelowo daje to imponującą liczbę ok. 1149 ton miesięcznie.

Zakład powstał na terenie rewitalizowanej starej huty. Pod tą inwestycje zaadoptowano dwie hale poprodukcyjne. Evoltaic wykupiła działkę o powierzchni 1,2 ha, na której powstał również nowoczesny biurowiec. Cała inwestycja została sfinalizowana w ramach projektu „Energooszczędna i wysokowydajna linia do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych”. Duże wsparcie uzyskano także ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UE, działanie 4.4. Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”, Wartość projektu przekracza 70 mln zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło prawie 34 mln zł.