Co roku coraz więcej produkuje się butelek z PET. W roku 1999 wyprodukowano na świecie 5,4 mln ton opakowań z tego tworzywa. I można się spodziewać, że to zapotrzebowanie będzie stale rosło. Przy stale rosnących cenach na PET i przyszłych decyzjach rządów krajów Unii Europejskiej o zagospodarowaniu zużytych butelek do ponownego ich użycia, kwestia ich recyklingu staje być sprawą jak najbardziej aktualną. Maszyny do przerobu butelek PET będą stawały się elementami każdego nowoczesnego zakładu zajmującego się zbiórką i odzyskiwaniem PET'u Przyjmuje się że w 2000r. w Europie odzyskano w ten sposób 270 tys. ton zużytych butelek.

Od roku 1983 firma EREMA z Ansfelden w Austrii produkuje maszyny do recyklingu. Obecnie EREMA jest światowym liderem wśród urządzeń do odzyskiwania odpadów z tworzyw sztucznych na całym świecie. Maszyny te gwarantują 100 % odzysk materiału nawet przy bardzo zanieczyszczonych, wilgotnych i zadrukowanych butelkach.
Podstawowy układ maszyn składa się aglomeratora i wytłaczarki z układem odgazowania oraz z filtrem czyszczącym roztopione tworzywo przed wejściem na głowicę. Proces przerobu butelek rozpoczyna się od ich wstępnego rozdrobienia w młynie i podawaniu ich do komory zagęszczającej, w której odbywa się proces wtórnego cięcia, suszenia oraz wstępnego uplastycznienia. Ślimak wytłaczarki jest ustawiony stycznie do obudowy aglomeratom (patent firmy ERE), dzięki temu jest bezpośredni transport tworzywa do cylindra wytłaczarki. Tam następuje homogenizacja. Ciepło wytworzone w procesie cięcia nie jest tracone, a zatem potrzebujemy mniej energii na ogrzanie wszystkich stref grzewczych cylindra. Po przejściu przez strefę sprężania następuje odgazowanie, gdzie przy pomocy pompy próżniowej gazy powstałe przy produkcji regranulatu (para wodna, tłuszcze) są wydalane na zewnątrz. Po tym następuje kolejny etap sprężania, aż tworzywo dostanie się do zmieniających się filtrów czyszczących, które wychwytują wszystkie nie roztopione włókna, papier, oraz inne tworzywa posiadające inną iż PET lepkość. Tak przetworzone tworzywo trafia do głowicy wytlaczarskiej, gdzie produkuje się regranulat lub wykonuje się folię do termoformowania (schemat pokazany jest na rysunku).
Zalety urządzeń do recyklingu firmy EREMA to:
zredukowanie długości wytłaczarki, zminimalizowanie degradacji tworzywa (zmniejszenie utlenienia i degradacji termicznej), do 40 % oszczędności energii w stosunku do procesów wielofazowych, cylinder i ślimak są wykonane z stali wysokiej jakości, podwójnie azotowanej wyłącznie całkowicie roztopione tworzywo może przejść przez strefę odgazowania. Tworzywo pozostające w stanie stałym lub częściowo uplastycznionym pozostaje w górnej części filtra aż zostanie całkowicie roztopione, wzrost ciśnienia, który może wynikać z zanieczyszczenia sit w filtrze nie wpływa ujemnie na skuteczność odgazowania, średnie zużycie energii dla 1 kg wynosi 0, 28 kW/1kg PET
Produkt finalny jakim jest regranulat lub folia może z powodzeniem być wykorzystywany do ponownej produkcji butelek. Produkt ten całkowicie kwalifikuje się do ponownej produkcji preform. Badania laboratoryjne oraz testy potwierdzily, że produkowany regranulat według technologii EREMA jest zgodny z wymaganiami higieny i bezpieczeństwa w sektorze spożywczym (regranulat posiada atest FDA).

Komentarze

 • zaoytanie

  witam chcialbym sie dowiedziec ile kosztuje taka maszyna ile potrafi na godzine przetworzyc materialu i czy morzna starac sie o dofinnsownie z UE i jakiej wielkosc jest ta maszyna z gory dziekuje

 • zapytanie

  Proszę o przesłanie oferty cenowej na w/w maszyny oraz amortyzacje. Pozdrawiam Dariusz

 • Zapytanie

  jestem zainteresowana kupnem maszyny o której mowa w artykule. Jeżeli byłoby to możliwe to proszę o przesłanie schematu, zgjęć a przed wszystkim ceny tej maszyny. Z góry dziękuję Agnieszka Laskowska

 • Zapytanie

  Witam. Jestem zainteresoway kupnem takiej maszyny w związku z czym chciałbym wiedzieć ile kosztuje taka linia i czy są jakies dofinansowania z UE na takie przedsięwzięcie? Pozdrawiam.

 • Zapytanie

  Zakład Badawczo-Wdrożeniowy “GEJZER" Latkowo 34, 88-100 Inowrocław Poland Tel/fax:0048-52-357-36-40 e-Mail:gejzer-ino@wp.pl Wir möchten Sie höflich bitten, dass Sie uns Ihre Angebot vorstellen. Wir sind interessiert an kauf Ihres Technologie und Maschinen für Recycling von Flaschen aus PET. Wir möchten Re-Granulation erhalten aus welchre könnten wir erneut Flaschen Produzieren d.h. Re-Granulation für Nährungsmittelindustrie. Uns Interessiert Trockene Methode wo Re-Granulation erlangen ist ohne Wasserbenutzung. Wir bitten um Vorstellung Ihres Vorgeschlagenes Angebotes d.h. Beschreibung Produktionslinie mit Kosteneinschlag und Realisierungstermin sowie auch um nennen Verarbeitungsleistung vorgesehener Installation und Technische Daten für Maschinen (Motorkraft) Wir bitten auch um Info ob Sie auf der Messe In Polen Teilnahmen? Falls ja, dann bitten wir um Termin Ihre (am) nächster Messe. Wir danken Ihren im Voraus und verbleiben mit freundlichen Grüssen. Andrzej Brończak Wir erwarten Ihre Antwort unter Fax/Tel.Nr.0048-52-357-36-40 oder e-Mail: gejzer-ino@wp.pl

 • Zapytanie

  Witam. Jestem zainteresowany kupnem takiej maszyny w związku z czym chciałbym wiedzieć ile kosztuje taka linia i czy są jakies dofinansowania z UE na takie przedsięwzięcie? Ile potrzebuje miejsca w metrach kwadratowych na ustawienie tej lini? Jaki jest przerób PETa na godzinę? Jeżeli linia jest bardzo droga to proszę o cos alternatywnego w rozsądnej cenie. Pozdrawiam.

 • Jaki jest koszt

  Proszę o przesłanie mi jaki jest koszt takiej maszyny i po jakim czasie powinien się zwrócić koszt takiej inwestycji