Globalny koncern opakowaniowy Amcor po realizacji kolejnej inwestycji w swoim zakładzie w Łodzi - zakupie 17-zespołowej pełnoformatowej maszyny offsetowej firmy Koenig & Bauer – zwiększył elastyczność swojej produkcji i zapewnił klientom z Europy Zachodniej lepszy dostęp do wysokojakościowych opakowań kartonowych. Łódzki zakład, wchodzący w skład dywizji Specialty Cartons i zatrudniający ponad 500 osób, zajmuje się drukowaniem, uszlachetnianiem i przetwarzaniem opakowań kartonowych, obsługując klientów z całego regionu.

- „Czujemy się wygranymi, gdy nasi klienci realizują zamierzone wzrosty oraz cele operacyjne – mówi Laurel Spencer, wiceprezes ds. sprzedaży i komercjalizacji produktu Amcor Specialty Cartons (ASC). – Oczekują oni elastyczności i krótszych terminów dostaw, bez kompromisów pod względem jakości. Nowa maszyna zainstalowana w naszym zakładzie w Łodzi pomoże nam sprostać tym wymaganiom”.

Maszyna Koenig & Bauer drukuje w dziesięciu kolorach w technologii konwencjonalnej oraz UV. Umożliwia też ona uszlachetnianie – przy użyciu różnych lakierów (m.in. UV) – w trzech wieżach lakierujących. Inwestycja w Łodzi to kontynuacja udanych – jak podaje firma Amcor – wdrożeń maszyn w podobnych konfiguracjach, zainstalowanych w zakładach w Apodaca (Meksyk) i Rickenbach (Szwajcaria). 

- „Jest dla nas ważne, że możemy dostarczyć klientom opakowania o wysokiej jakości, stanowiące bezkonkurencyjną wartość samą w sobie – dodaje Rafał Janas, Offline Operations Manager w łódzkim zakładzie firmy Amcor. – Obecnie nowa maszyna jest obsługiwana przez dwanaście osób, pracujących na cztery zmiany – wszystko po to, by sprostać temu wyzwaniu”.

Przed jej wdrożeniem operatorzy firmy Amcor zostali przeszkoleni przez specjalistów Koenig & Bauer. W codziennej eksploatacji tego urządzenia firma jest wspierana przez zakład produkcyjny w Radebeul, co przekłada się m.in. na szybką dostawę części zamiennych oraz wydajną obsługę serwisową.

Jan Korenc – prezes KBA CEE, nie kryje zadowolenia z poziomu współpracy pomiędzy obiema firmami:

- „Cieszymy się, że Amcor zdecydował się na wdrożenie kolejnej z naszych maszyn w swoim łódzkim zakładzie. Firma ta jest już użytkownikiem m.in. jednej z najdłuższych na świecie konfiguracji pełnoformatowych, dedykowanych produkcji opakowań kartonowych, zainstalowanej w Rickenbach w Szwajcarii. Mamy nadzieję, że jej nieco krótsza „siostra” w Łodzi będzie sprawować się równie bezawaryjnie przez wiele lat”.

Maszyna, w którą zaopatrzyła się firma to Rapida 106-LTT-10-LTTL SPC ALV3, podniesiona o 450 mm z myślą o przetwarzaniu wysokich stosów i wyposażona w pakiet CX do zadrukowywania podłoży o maksymalnej grubości 1,2 mm. Charakteryzuje się ona wysokim stopniem automatyzacji, na który składają się m.in.: nakładanie non-stop (zintegrowane z systemem logistyki stosu), niezależne napędy cylindrów płytowych SPC, system kamer do wstępnego ustawiania pasowania PlateIdent, systemy mycia CleanTronic Synchro czy symultaniczne systemy mycia wałków DriveTronic SRW. Nad właściwym transportem arkuszy w samonakładaku i na wykładaniu czuwa dedykowany system kamer. Z kolei z myślą o szybszej zmianie farby wyposażono ją w kałamarze farbowe EasyClean o specjalnym powleczeniu. Część związana z uszlachetnianiem i suszeniem inline wyposażona jest w takie elementy jak: urządzenie do podgrzewania lakierów, cyrkulator do zastosowania specjalnych rodzajów lakierów, wodno-glikolowe systemy chłodzenia, różne rodzaje systemów suszenia VariDry Blue (IR/TL/UV) oraz funkcja elastycznej zmiany systemów suszenia pośredniego. Operator maszyny ma do dyspozycji stanowisko kierowania ErgoTronic z ekranem wielkoformatowym, systemem kontroli nafarbienia ErgoTronic ColorControl + Lab, systemami protokołowania QualityPass, systemem kontroli i regulacji nafarbienia inline oraz inspekcji arkuszy – QualityTronic Professional. Obsługa maszyny wspierana jest poprzez system zarządzania produkcją QualiTronic Professional. Nowa Rapida jest też dostosowana do opcjonalnego wdrożenia modułu do tłoczenia folią na zimno, również pracującego w trybie inline.

 

17-zespołowa maszyna Koenig & Bauer w zakładzie firmy Amcor w Łodzi

Od lewej: Jacek Dąbrowski - KBA CEE, Rafał Janas - Amcor, Jan Korenc - KBA CEE, Sławomir Janczarek - Amcor, Grzegorz Szymczykowski - KBA CEE, Tomasz Mansfeld - Amcor, Sylwester Piec - KBA CEE (fot. KBA CEE)

 

17-zespołowa maszyna Koenig & Bauer w zakładzie firmy Amcor w Łodzi

W łódzkim zakładzie firmy Amcor pracuje od niedawna 17-zespołowa maszyna Rapida 106-LTT-10-LTTL SPC ALV3 marki Koenig & Bauer (fot. KBA CEE)

 

17-zespołowa maszyna Koenig & Bauer w zakładzie firmy Amcor w Łodzi

Zakup maszyny przez firmę Amcor zwiększył elastyczność realizowanej przez nią produkcji i zapewnił klientom z Europy Zachodniej lepszy dostęp do wysokojakościowych opakowań kartonowych (fot. KBA CEE)

 

O firmie Amcor

Amcor to globalny lider w projektowaniu i produkcji wysokiej jakości opakowań na żywność, napoje, farmaceutyki, urządzenia medyczne, środki opieki domowej i osobistej i inne wyroby. Firma współpracuje z czołowymi graczami rynkowymi z całego świata nad tworzeniem rozwiązań chroniących ich produkty oraz korzystających z nich konsumentów, wspieraniem procesu różnicowania marek oraz udoskonalaniem łańcucha sprzedaży poprzez dostarczanie szerokiego portfolio produktów: opakowań giętkich, kontenerów, specjalistycznych kartonów, pudeł oraz usług z nimi związanych. Na całym świecie Amcor zatrudnia ponad 33 tys. osób i generuje ponad 9 mld USD przychodów ze sprzedaży, działając w ponad 200 lokalizacjach i ponad 40 krajach. W polskim zakładzie Amcor Specialty Cartons w Łodzi zatrudnionych jest ponad 500 osób. Uruchomiony został w 1994 roku. Obecnie na powierzchni 15,6 tys. m² mieszczą się tu dwa nowoczesne działy produkcji oraz trzy magazyny. Zakład jest wyposażony w maszyny drukujące w technikach offsetowej i rotograwiurowej, trzy maszyny HFS, jak również urządzenia do cięcia i wykrawania. 

 

Źródło: KBA CEE