Podczas zbliżających się targów InPrint 2016 w Mediolanie firma Agfa Graphics planuje zaprezentować liczne możliwości zastosowań cyfrowego drukowania inkjetowego w aplikacjach przemysłowych.

Agfa Graphics na targach InPrint 2016 - integracja druku w procesach przemysłowych

Produkowane przez nią atramenty UV oraz wodne pozwalają na bezpośrednie zadrukowywanie różnego rodzaju podłoży i przedmiotów, m.in. podłóg, mebli, jak też prezentowanych na stoisku - puszek, tub, personalizowanych butów, krzeseł, butelek PET czy pojemników. W tym kontekście Agfa Graphics wystąpi na targach InPrint jako partner integrujący drukowanie w ramach procesów wytwórczych i przemysłowych. 

Agfa Graphics to dostawca kompletnych rozwiązań dla branży poligraficznej. W skład jego portfolio wchodzą m.in. chemikalia, a wśród nich produkty ciekłe, takie jak specjalistyczne primery, lakiery i atramenty. Znajdują one zastosowanie przy zadrukowywaniu różnych powierzchni i przedmiotów, m.in. typowych produktów poligraficznych, ale też opakowań, materiałów dekoracyjnych itp. Jednym z nich jest zdobywający wyróżnienia branżowe atrament o niskim stopniu migracji (LM), zapewniający – zdaniem producenta – najwyższą jakość obrazu oraz właściwą funkcjonalność w przypadku wrażliwych na migrację produktów, takich jak opakowania na żywność, napoje czy farmaceutyki. W skład oferty Agfa Graphics wchodzi też zaawansowane oprogramowanie, będące wsparciem dla przemysłowych systemów workflow w obszarach takich jak: przetwarzanie danych personalizowanych, wstępna weryfikacja plików (preflighting), obróbka zdjęć, zarządzanie barwą, czy wreszcie – zabezpieczanie przed fałszerstwem.

Lista zastosowań przemysłowych techniki inkjetowej rośnie z dnia na dzień i dotyczy coraz większej liczby branż. Aplikacje te realizowane są w zaawansowanych ploterach wielkoformatowych bądź też w specjalistycznym sprzęcie drukującym, który należy dostosować do końcowych potrzeb. Agfa Graphics jest partnerem – na bazie podpisanych umów OEM – dla wielu integratorów systemowych, wykorzystujących w swoich rozwiązaniach technikę inkjet. Tworzą oni (nierzadko spersonalizowane pod konkretne potrzeby) rozwiązania drukujące, w których znajdują zastosowanie produkowane przez Agfa Graphics atramenty, dopasowane do wymagań danej aplikacji.

 

Nadrukowane obuwie

 

„Coraz większa rzesza klientów z szeroko rozumianego świata przemysłowego docenia korzyści płynące z zastosowania druku cyfrowego oraz dostępności procesów i rozwiązań, które umożliwiają zintegrowanie drukowania w ramach istniejącej infrastruktury produkcyjnej – mówi Tom Cloots, menedżer marketingu w dziale inkjetu przemysłowego Agfa Graphics. – Zakres zastosowań jest tu niezwykle szeroki, a wymagania klientów bardzo zróżnicowane. Za każdym razem mamy zatem do czynienia z innym projektem partnerskim, w ramach którego tworzymy nowe receptury atramentów, oferując też nasze doświadczenie w zakresie specjalistycznego oprogramowania. Wszystko po to, by pomysły naszych klientów stały się rzeczywistością”. Przemysław Arabski, szef działu inkjetowego w polskim oddziale Agfa Graphics dodaje: „Nasze rozwiązania, także na polskim rynku, coraz częściej spotykają się z zainteresowaniem odbiorców z innych branż niż poligrafia czy reklama. Warto w tym kontekście wspomnieć o dostarczonych przez nas ploterach z serii Anapurna i Jeti do firm specjalizujących się w bezpośrednim zadrukowywaniu szkła, ceramiki, paneli ściennych czy podłogowych. Zatem zjawisko ekspansji Agfa Graphics w obszarach tzw. druku przemysłowego obserwujemy również w naszym kraju. O rosnącej popularności techniki inkjet w różnych segmentach rynkowych świadczy sukces targów InPrint i ich coraz większa – z roku na rok – popularność. Mamy nadzieję, że także na tegorocznej ich edycji nie zabraknie zwiedzających z Polski”.

 

Źródło: Agfa Graphics