Podczas targów Drupa, Agfa zademonstrowała :Alterno — nowe oprogramowanie do konwersji koloru, przeznaczone do druku opakowań. W porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami tego typu, :Alterno ma szereg nowych zalet. Obsługuje jednocześnie różne procesy druku kolorowego i oferuje symulację kolorów dodatkowych. Oparte na formacie PDF i własnej technologii CMS/QMS rozwiązanie :Alterno zostanie zintegrowane z rozwiązaniem Agfa :ApogeeX do zarządzania przepływem pracy w druku opakowań. Zapewni to najwyższy poziom wydajności procesu i stałej jakości odbitek próbnych.

:Alterno jest oprogramowaniem konwertującym, zastępującym wiele kolorów często używanych w procesach druku opakowań mniejszą liczbą kolorów definiowanych przez użytkownika oraz kolorami CMYK. W obecnych modelach kolory dodatkowe są predefiniowane. Ponadto :Alterno współpracuje z różnymi systemami rastrowania — nie tylko opartymi na modulacji częstotliwościowej (FM), np. :CristalRaster, ale także technologiami modulacji hybrydowej, takimi jak :Sublima.

Drukarnie będą mogły zaoszczędzić na zmniejszeniu liczby kolorów składowych niezbędnych do zaprojektowania i wydrukowania opakowań o wysokiej jakości. :Alterno pozwala znacznie obniżyć koszt farb drukarskich, skrócić czas ich wymiany oraz zmniejszyć straty kosztownych nośników druku.

O ile dotychczasowe modele wymagały zdefiniowania reguł konwersji na etapie projektowania, :Alterno daje projektantowi całkowitą swobodę pod tym względem. Akceptuje oryginalne pliki PDF i, korzystając z profili kolorów, przetwarza każdy kolor dodatkowy na odpowiednią kombinację barw. Jest to wykonywane na etapie przygotowania do druku i wiąże się z wygenerowaniem nowego pliku PDF. Dzięki temu nie trzeba wracać do etapu projektowania opakowania, aby wydrukować je za pomocą mniejszej liczby kolorów składowych.

"Przekonaliśmy się, że jeszcze więcej korzyści daje połączenie :Alterno z technologią rastrowania hybrydowego :Sublima" — powiedział Kris Vangeel, dyrektor działu systemów druku opakowań firmy Agfa. ":Sublima, z której korzystają już dziesiątki firm drukujących opakowania, umożliwia wydrukowanie dowolnej apli bez zakłóceń nieuchronnie związanych z techniką rastrowania częstotliwościowego".

W skład systemu :ApogeeX do zarządzania przepływem pracy wchodzą dodatkowe narzędzia, np.: do soft-proofingu, płynnego drukowania oraz zwiększania gęstości rastra, podnoszące jakość druku i zwiększające łatwość użytkowania. Także one zostały pokazane na targach Drupa.

"Ekonomiczne systemy :Alterno i :Sublima tworzące obrazy o znakomitej jakości, składają się na atrakcyjne rozwiązanie Agfy, umożliwiające każdej drukarni opakowań zdobycie przewagi nad konkurencją" — dodał Vangeel.

Informacje o technologii :Sublima

:Sublima— technologia firmy Agfa stosowana w produkcji opakowań w technice fleksodruku lub druku offsetowego, zarówno w procesie CtF, jak i CtP — poprawia jakość obrazów i zwiększa powtarzalność uzyskiwanych efektów, co wpływa na obniżenie kosztów i skraca czas przygotowania do druku. W technice fleksodruku :Sublima pozwala na przykład zwiększyć gęstość rastra do 212 lpi bez zmiany wałka aniloksowego. Rastrowanie :Sublima rozszerza gamę tonalną, dając widoczną poprawę w obszarach świateł obrazu (0,6% do 2%) oraz łagodniejsze, dłuższe przejścia w ozdobnikach graficznych stron, nawet w przypadku stosowania nieoptymalnych systemów druku.
Źródło: ''