W 2002 roku udało się odzyskać 41 proc. sprzedanych na polskim rynku aluminiowych puszek - to stawia je na pierwszym miejscu wśród odzyskiwanych opakowań. Przewidywana wartość złomu z puszek w 2003 r. wynosi 120 mln zł.

Jak wynika z szacunków Organizacji Odzysku Recal, w 2003 roku w Polsce zostanie sprzedanych ponad 2,2 mld aluminiowych puszek do napojów, co da 30 tys. ton złomu aluminiowego. Przewidywana wartość tych odpadów wynosi około 120 mln złotych.

Według Dominika Dobrowolskiego z Recal SA, poziom odzysku surowca z puszek aluminiowych w Polsce dorównał średniej Unii Europejskiej, przewyższając takie kraje jak Francja czy Hiszpania.

Zdaniem Dobrowolskiego, osiągnięcie tak dobrych wyników było możliwe dzięki nowym (obowiązującym od stycznia 2002 roku) regulacjom prawnym nakładającym na producentów i dystrybutorów napojów w puszkach obowiązek powtórnego przetworzenia przynajmniej 15 proc. opakowań.

Surowiec z recyklingu puszek aluminiowych trafia do hut. Tylko w ostatnim kwartale 2002 roku, w spółce Aluminium Recykling Organizacja Odzysku SA, którą utworzono w grupie kapitałowej Huty Aluminium Konin SA, przetworzono ponad 1320 ton puszek aluminiowych po napojach.

Wybudowana przez konińską hutę linia recyklingu lakierowanych odpadów opakowaniowych z aluminium, oddana do użytku w październiku ubiegłego roku, to obecnie jedyna taka instalacja pracująca w Polsce. Kosztowała ok. 6 mln zł - poinformował PAP prezes zarządu spółki Zdzisław Smorawiński.

Puszki do recyklingu przywozi do huty kilkunastu dostawców z całego kraju. Część z nich - jak zaznaczył prezes spółki - musi jednak poprawić jakość dostarczanego materiału. Zdarza się bowiem, że puszki, dla uzyskania większej wagi, a co za tym idzie wyższego zysku, dociążane są ołowiem, piaskiem czy wodą. Wymagania spółki co do jakości odbieranego materiału, uzasadnione są także tym, że płaci ona dostawcom tyle samo, ile oferują im operatorzy zachodni czyli ok. 1000 euro za tonę.

W Polsce skupowane są, oprócz puszek, plastikowe butelki, tworzywa sztuczne (m.in. PCV), folie, szkło i makulatura.

Według danych GUS-u, w 2001 roku, skup metalicznych surowców wtórnych w Polsce (złom i odpady miedzi, stali, mosiądzu, ołowiu, cynku i aluminium) wyniósł prawie 4 mln ton. Skup surowców niemetalicznych (zużyte oleje, tworzywa sztuczne, złom gumowy, szkło, makulatura i odpady włókiennicze) wyniósł prawie 1 mln 300 tysięcy ton.

/PAP/
Źródło: ''

Komentarze

  • Technologie

    Można prosić o umieszczenie technologi recykingu aluminium(najlepiej jakis schemat)

  • Oczyszczanie

    Zaczynam pisać pracę magisterską z tego tematu i jeśli jest to możliwe to prosiłabym o dokładniejsze informacje na temat oczyszczania odpadów opakowaniowych z lakieru i schemat jak się to odbywa.