Australijski Amcor (Abbotsford, Victoria/Australia; www.amcor.com) gigant opakowaniowy osiągnął porozumienie dotyczące sprzedaży europejskiego działu opakowań PET. Nabywcą jest hiszpańska grupa La Seda de Barcelona SA, a wartość transakcji wyniesie ok. 425 mln EUR.

Przychody europejskiego działu Amcor w ostatnim roku finansowym wyniosły 545 mln EUR.

Wcześniej Amcor zdecydował się zainwestować w w polsce w Łodzi ponad 82 miliony złotych oraz zatrudnić 150 pracowników. Nowa fabryka, w której wytwarzane będą opakowania z folii dla przemysłu spożywczego, zostanie uruchomiona na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Firma zainwestuje całą sumę do połowy 2009, zatrudniając początkowo 70 osób. Zakład ruszy w połowie przyszłego roku. Choć będzie to już trzecia fabryka tej firmy ulokowana w Polsce, będzie pierwszą, która znajdzie się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W obecnie funkcjonujących zakładach pracuje 450 osób.

Amcor to jeden z największych producentów opakowań. W minionym roku firma odnotowała sprzedaż na poziomie 11 miliardów dolarów australijskich (AUD) oraz dochód na poziomie 379,2 milionów AUD. Jest właścicielem 217 fabryk w 34 krajach zatrudniając przy tym 24 000 osób.


Źródło: ''