Podczas targów Packaging Premiere 2019, odbywających się w dniach 27-29 maja br. w Mediolanie, firma API Group oficjalnie wprowadziła do swojej oferty dwie nowe serie folii do uszlachetniania opakowań. Pierwsza z nich – CBH – to metalizowana folia do hot stampingu (z możliwością zadrukowywania). Druga to folia metalizowana do tłoczenia na gorąco, dostępna w wariancie do zastosowań ogólnych (UB) oraz specjalistycznych, uwzględniających duże obszary krycia i trudne w obróbce, niepowlekane podłoża (UBH). Wszystkie nowo wprowadzone na rynek produkty są już dostępne w globalnej sieci sprzedaży API Group, uwzględniającej także jej rodzimy oddział – API Folie Polska.

API: Debiut nowych folii na targach Packaging Premiere 2019

Fot: API Group

 

- Z informacji, jakie napłynęły od kolegów z włoskiego oddziału API wynika, że targi Packaging Premiere zakończyły się dla naszej firmy bardzo dużym sukcesem. Odbyliśmy na nich blisko 200 ważnych spotkań biznesowych z przedstawicielami drukarń, projektantami opakowań i właścicielami marek. Nasze nowe propozycje w postaci folii CBH i UB/UBH spotkały się z dużym zainteresowaniem rynku i zostały bardzo dobrze przyjęte. Mamy nadzieję, że nawiązane w Mediolanie nowe kontakty handlowe wkrótce zaowocują kolejnymi wdrożeniami naszych innowacyjnych materiałów, dedykowanych produkcji opakowań – mówi Katarzyna Kozińska, dyrektor zarządzająca API Folie Polska. 

 

Seria CBH – następca folii XO

Pierwszym z nowych produktów, wprowadzonych przez API na rynek podczas targów Packaging Premiere, jest 12-mikronowa folia metalizowana CBH, przeznaczona do tłoczenia na gorąco i zawierająca grubszą warstwę kleju, gwarantującą odpowiednie przyleganie i przyczepność aplikowanych na nią farb. Jest ona dedykowana produkcji opakowań pudełkowych i etykiet (samoprzylepnych oraz drukowanych w maszynach arkuszowych) dla odbiorców z branż: winiarskiej, spirytusowej, kosmetycznej, perfumeryjnej, spożywczej, konfekcyjnej, środków higieny osobistej i FMCG. Rekomendowane przez producenta z myślą o niej podłoża to: folie etykietowe, a także powlekane oraz niepowlekane papiery i kartony. Według zapewnień API, jest ona niezwykle odporna na działanie wody, jak też napojów alkoholowych (np. piwa czy wina). 

- CBH ma docelowo zastąpić w naszej ofercie znaną od lat folię XO, będąc produktem doskonalszym, a przez to pozycjonowanym wyżej – mówi Katarzyna Kozińska. – Obecnie oferowana jest w czterech odcieniach, które pokrywają ponad 94% kolorystyki dostępnej w ramach serii XO. Zastosowana w niej grubsza warstwa kleju to jedna z kluczowych cech tego innowacyjnego materiału w kontekście procesu jego zadrukowywania. Zastosowanie tłoczenia na gorąco oraz druku z opcjonalnym uszlachetnieniem pozwala na tworzenie przyciągających wzrok, wielobarwnych efektów specjalnych. Zrealizowane z jej udziałem wydruki można poddawać obróbce z udziałem systemów suszenia UV i konwencjonalnego oraz wodnych farb i lakierów. CBH zapewnia właściwe krycie dużych powierzchni, pozwala na odwzorowanie małych detali, oferuje też ostre, czyste wykończenie przetwarzanego materiału.

 

UB/UBH – do zastosowań ogólnych i specjalistycznych

Drugą istotną premierą rynkową API na targach w Mediolanie jest seria folii nowej generacji do zastosowań ogólnych – UB. Jest to, według producenta, wszechstronna folia do tłoczenia na gorąco, kompatybilna z powlekanymi i niepowlekanymi podłożami papierowymi oraz foliami etykietowymi. Wśród jej typowych zastosowań API wymienia: etykiety samoprzylepne, etykiety realizowane w technice arkuszowej oraz kartony pudełkowe. Jej docelowymi klientami są natomiast producenci opakowań i etykiet współpracujący z przedstawicielami branż: win i alkoholi wysokoprocentowych, kosmetycznej, perfumeryjnej, spożywczej, konfekcyjnej, środków higieny osobistej i FMCG.

- Folia UB zapewnia jasny, odblaskowy efekt finalny, zarówno w warstwie tekstowej jak i obrazowej – kontynuuje Katarzyna Kozińska. – Podobnie jak w przypadku folii CBH, wykończone z jej udziałem materiały cechuje wysoki poziom krycia i znakomita reprodukcja nawet najmniejszych detali oraz wysoka odporność na wodę, piwo czy wino.

Z myślą o tłoczeniu na gorąco, realizowanym na trudnych w obróbce niepowlekanych podłożach wsiąkliwych, a jednocześnie uwzględniającym bardzo duże obszary krycia, firma API stworzyła dedykowany produkt – 12-mikronową folię UBH. Dostępna (podobnie jak UB) w siedmiu odcieniach, rekomendowana jest przez producenta – poza ww. nietypowymi zastosowaniami – także do przetwarzania z udziałem takich substratów jak: niepowlekane oraz powlekane papiery i kartony oraz niepowlekane folie, zadrukowywane w farbach konwencjonalnych, wodnych oraz UV. Jak dodaje API, folia UBH może też znaleźć zastosowanie w oprawie książkowej oraz przy obróbce wybranych materiałów skórzanych. 

- To możliwe za sprawą jej struktury, uwzględniającej dodatkową, grubą warstwę kleju – mówi Katarzyna Kozińska. – Dzięki niej folia jest we właściwy sposób wtłaczana w podłoże (np. w skórę), także gdy występują na nim nierówności. To właśnie owa warstwa kleju czyni UBH folią dostosowaną do wsiąkliwych podłoży niepowlekanych, a przy tym trudnych w obróbce. 

- Zapraszamy do kontaktu z naszym polskim oddziałem. Chętnie zaprezentujemy nowe produkty wszystkim zainteresowanym, dostarczymy próbki, przedyskutujemy kwestię ich wdrożenia z uwzględnieniem finalnej aplikacji. Jesteśmy do Państwa dyspozycji – podsumowuje Katarzyna Kozińska.

 

Źródło: API Folie Polska