Nowe maszyny Heidelberga w drukarni Arka-Druk zwiększają potencjał w zakresie nowoczesnej produkcji opakowań.

Arka-Druk  stawia na rozwiązania Heidelberga.
W październiku 2011 roku w białostockiej drukarni Arka-Druk zakończył się montaż nowych maszyn firmy Heidelberg: automatu sztancująco-bigującego Varimatrix 105 CS drugiej generacji oraz składarko-sklejarki Easygluer 100.Arka-Druk jest prężnie rozwijającym się przedsiębiorstwem poligraficznym działającym na rynku od 1995 roku. Jest ona jednym z czołowych polskich producentów opakowań, ulotek, kalendarzy i etykiet. Większą część produkcji stanowią opakowania farmaceutyczne, dla przemysłu kosmetycznego, spożywczego, tekstylnego oraz na środki chemiczne. O nowoczesności zakładu, dbałości o każdy szczegół produkcji i logistyki świadczą także przyznane Arce w 2006 roku certyfikaty ISO 9001, 14001, 18001.

Zwiększające się potrzeby, ciągły wzrost zamówień, a także chęć skrócenia terminów realizacji doprowadziły do inwestycji w dodatkowe maszyny do produkcji opakowań. Wybór padł na światowego lidera w produkcji maszyn dla poligrafii – firmę Heidelberg, mimo iż rozmowy prowadzone były z kilkoma dostawcami.


W czasie wielokrotnych rozmów właściciel firmy Arka-Druk, Pan Artur Bach miał możliwość zapoznania się z maszynami nowej generacji, nowymi rozwiązaniami technicznymi, automatyzacją produkcji. Wizyty u użytkowników i pokazy maszyn potwierdziły ich jakość i kompatybilności z wymaganiami klientów i oczekiwaniami na przyszłość. Długie spotkania i rozmowy techniczne przekonały właściciela firmy do inwestycji w oparciu o rozwiązania firmy Heidelberg.

Dla Arki-Druk najważniejsze były innowacyjność techniczna i produktowa maszyn, serwis i logistyka (dostępność techników i inżynierów serwisu, części zamiennych, profesjonalizm, logistyka materiałów eksploatacyjnych) oraz profesjonalizm, wiedza techniczna i pomoc udzielona przez pracowników działu handlowego Heidelberg Polska. Przekazana wiedza i wsparcie techniczne okazały się niezbędne do otrzymania dotacji. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu firma Arka-Druk otrzymała na obie maszyny dofinansowanie z Konkursu nr 4 z 1.4.2 Działanie 1.4 Wsparcie innowacyjne przedsiębiorstw Oś Priorytetowa Wzrost innowacyjności i wspieranie przedsiębiorczości w regionie.Dostarczone do firmy Arka-Druk maszyny Varimatrix 105 CS oraz Easy Gluer 100 są maszynami z najnowszej wersji modelowej IPEX 2010 (premiera na targach Ipex w Birmingham w 2010 roku).

Varimatrix 105 CS drugiej generacji charakteryzuje się wysoką jakością, dużą elastycznością i wysoką efektywnością. Maszyna ta oferuje solidność i skuteczność, która jest niezbędna w codziennej pracy. Wszystkie stacje napędzane są przez wspólny napęd. Wały napędowe połączone są bezobsługowym pasem zębatym. Silnik główny sterowany jest przetwornikiem częstotliwościowym zapewniającym płynną zmianę prędkości maszyny. Jako bardzo wydajne urządzenie nadaje się również do wykonywania małych nakładów. Zastosowane oprzyrządowanie pozwala na szybkie narządy, pracę z minimalną ilością mostków, oddzielania tzw. ażuru łącznie z odpadem marginesowym w jednym przebiegu maszyny. Sekcja czyszcząca wyposażona w dużą ilość narzędzi pozwala na przygotowanie nowym prac już w trakcie trwania poprzedniego zlecenia. Zastosowanie skośnych ssawek i marki bocznej ciągnącej pozwala na rozszerzenie produkcji na tworzywa sztuczne, niskie gramatury oraz tekturę lita i falistą.

Możliwość obrabiania dodatkowych materiałów: papier o gramaturze co najmniej 80 g/m², karton lub tektura pełna do gramatury 1.400 g/m² , tektura falista do grubości całkowitej 4 mm, zwiększyła możliwości produkcyjne Arki-Druk o kilkadziesiąt procent.

Składarko-sklejarka Easy Gluer 100 jest najnowszym modelem maszyn formujących i klejącym pudełka w formacie do 1.000 mm. Jest to nowoczesna maszyna z ogromnym potencjałem innowacyjnym. Maszyna jest przystosowana do produkcji pudełek z materiału o gramaturze od 200 do 600 g/m2 jak też wykonanych z fali E. Zastosowane rozwiązania pozwalają na uzyskanie maksymalnej prędkości roboczej 300 m/min, co daje wydajność do ok. 50.000 szt. pudełek z dnem automatycznym lub ok. 30.000 pudełek 4- lub 6-punktowych. Wyposażenie techniczne pozwala na wykonanie pudełek o minimalnej wykroju 88 mm: tusze do rzęs, szminki, farmacja. Szerokość pudełek waha się w zakresie od 88 mm do 1.000 mm z różnymi wysokościami zależnymi od rodzaju opakowania: proste, dno automatyczne, 4-, 6-punktowe.

Konstrukcyjnie Easy Gluer 100 nadaje się do wytwarzania:
• normalnych, prostych pudełek
• pudełek z zamykanym dnem
• pudełek z podwójnymi ściankami
• pudełek cztero- i sześciopunktowych
• pudełek małoformatowych
• pudełek wysyłkowych / kopert na płyty CD

Dostarczona do Arki-Druk maszyna Easy Gluer 100 jest wyposażona w nakładak cierny z wibratorem, długą stację przełamywania wstępnego z możliwością przełamywania 3 bigi i klapki klejowej od strony napędu lub obsługi za pomocą kilku niezależnych narzędzi, moduł dna automatycznego długości 1.580 mm z centralnym transportem, stacja formowania długości 2.860 mm, stacja klejąca – lewa, stacja przekazująca 3.230 mm oraz długą prasę 2.000 mm o szerokości pasa 900 mm.

Cała maszyna jest sterowana z ekranu dotykowego, dodatkowo operator jest wyposażony z bezprzewodowy pilot sterowany radiowo do ułatwienia narządu maszyny. Dla płynnej kontroli operator jest wyposażony w kamerę, która pozwala monitorować obszar maszyny przy wykładaniu. Minimalizuje ona ilość osób potrzebnych do obsługi maszyny.

Easy Gluer posiada unikalne rozwiązanie, stosowane w urządzeniach o najwyższej wydajności serii DIANA, polegające na prowadzeniu wykroju przez cała maszynę za pomocą 3 pasów transportowych. Takie rozwiązanie pozwala na odsunięcie jednego lub dwóch skrajnych pasów w przypadku prowadzenia małych opakowań lub skomplikowanych: skośne, stożkowe itp. Dodatkowo składarko-sklejarka została wyposażona w Moduł XTS2 do systemu kontroli wraz z panel sterujący z 15’’ z monitorem dotykowym firmy HHS. System ten pozwala na kontrolę odczytywania kodów kreskowych Xtend2, służącą do kontroli kodów standardowych, kodów białych i czarnych, kodów farmaceutycznych, kodów EAN/UPC lub kodów 2DMatrix czterokanałowym modułem odczytującym.

Jako dopełnienie całego systemu zainstalowano rotacyjny wyrzutnik EMA 60, za pomocą którego precyzyjnie usuwane są wadliwe opakowania. Wszystkie urządzenia kontrolne sterowane są poprzez 15 calowy ekranu dotykowy. To zapewnia niezakłóconą produkcję przy zachowaniu najwyższej jakość produktów końcowych.

Easy Gluer 100 oferuje nie tylko najwyższą elastyczność, dzięki możliwości szybkiego reagowania na aktualne potrzeby rynkowe, ale też najwyższą skuteczność w przyszłości. Także maszyny uzupełniające Heidelberg, takie jak nakładak on-line, moduł automatycznego pakowania i urządzenie pakujące FAS 480 można bezproblemowo przyłączyć do maszyny. To zapewnia, że ogromny potencjał Easy Gluer nie jest blokowany przez nakładanie i odbieranie produktów..


Więcej informacji:
Heidelberg Polska Sp. z o.o.
Tomasz Pawlicki
Dyrektor Marketingu
Tel.: +48 22 57 89 550
E-mail: tomasz.pawlicki@heidelberg.com
Źródło: ''