Lokalny włoski producent mleka, Fattoria Latte Sano, po raz pierwszy zmienił opakowania produkowanego przez siebie mleka UHT z kartonów na aseptyczne butelki PET, dzięki nowej bezpiecznej i nieskomplikowanej linii do pakowania, w skład której wchodzi sprawdzony Aseptic Combi Predis™ firmy Sidel. W połączeniu z nowym projektem butelki, otwiera to drzwi do zrównoważonego rozwoju firmy przy zachowaniu niezbędnej elastyczności dla przyszłych potrzeb dotyczących produkcji wyrobów mlecznych o przedłużonej trwałości – pod markami prywatnymi oraz własną.

opakowania pet mleko uht

Z uwielbienia dla wiejskich krajobrazów i zamiłowania do zwierząt hodowlanych Fattoria Latte Sano od ponad 70 lat służy gospodarstwom domowym w prowincji Lacjum. Firma położona w niewielkiej odległości od Rzymu stała się znanym lokalnym graczem dla konsumentów i sprzedawców detalicznych w regionie. Fattoria Latte Sano produkuje mleko, które jest pozyskiwane w wybranych gospodarstwach, dbających o utrzymanie najwyższej jakości. Firma sprzedaje produkty pod marką własną, a także pakuje produkty mleczne dla marek prywatnych i innych branż.

Zwiększenie wydajności produkcji mleka dzięki rozwiązaniu opartemu o aseptyczne butelkowanie PET

Chociaż na rynku włoskim nadal dominuje mleko pakowane w karton lub polietylen o dużej gęstości (HPDE), popularność mleka w butelkach w PET w tym kraju stale wzrasta, oferując wyższą wartość postrzeganą przez konsumenta.

Fattoria Latte Sano wprowadziła do produkcji mleka o przedłużonej trwałości (ESL) oraz mleka UHT materiał opakowaniowy PET w 100% nadający się do recyklingu. „Połączenie popytu rynkowego i chęci wdrożenia zrównoważonej praktyki biznesowej zachęciło nas do wybrania sprawdzonego rozwiązania dotyczącego aseptycznego pakowania w butelki PET firmy Sidel, ze zintegrowanym rozwiązaniem BFS (formuj-napełnij-zgrzej) opartym o technologię suchej sterylizacji preform” – komentuje Marco Lorenzoni, prezes Fattoria Latte Sano.

Do do decyzji Fattoria Latte Sano o współpracy z firmą Sidel przyczyniła się duża liczba znanych marek w światowym przemyśle mleczarskim, które już jej zaufały. Kolejnym kluczowym elementem było zatwierdzenie Aseptic Combi Predis przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) w 2017 r., obejmujące produkcję niskokwasową i komercyjną dystrybucję w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu było to pierwsze aseptyczne rozwiązanie dla butelkowania z technologią suchej sterylizacji preform na świecie. Dla włoskiego gracza stanowiło to szczególne uznanie dla oferowanego poziomu bezpieczeństwa żywności i rozwiało wszelkie wątpliwości dotyczące inwestycji w pierwsze w firmie aseptyczne rozwiązanie PET.

Zespół inżynierów firmy Sidel ściśle współpracował z zespołem Fattoria Latte Sano pod kątem zaprojektowania możliwie najbardziej zoptymalizowanego układu linii o zmniejszonym ogólnym obciążeniu, i późniejszego przeprowadzenia instalacji i weryfikacji. Zapewnili również odpowiednie wsparcie zespołowi ds. klientów, usprawniając jego procedury działania i instruując w sprawie dobrych praktyk produkcyjnych. „Od momentu jej pomyślnego uruchomienia w styczniu 2019 r. kompletna aseptyczna linia PET pozwala utrzymać najwyższe standardy bezpieczeństwa żywności, prostotę produkcji i elastyczność, a także aspekty ergonomiczne, na których nam zależało” – wyjaśnia Marco Lorenzoni.

Ponadto linia daje nam dużą swobodę w zakresie harmonogramu produkcji i zakresu asortymentu; jest w stanie obsłużyć wiele jednostek magazynowych o czterech różnych rodzajach mleka – pełnego, częściowo odtłuszczonego, odtłuszczonego i ekologicznego – produkowanego aseptycznie w butelkach o pojemności 1 l i 500 ml z różnymi rodzajami etykiet, w zależności od produkowanych marek. Jeśli chodzi o środowisko naturalne, linia gwarantuje również znaczne zmniejszenie zużycia wody i środków chemicznych. 

mleko uht pet

Nowy projekt butelki PET o konturze przedstawiającym krowę: Nowoczesny i oryginalny wygląd

Pakowanie płynnych produktów mlecznych (LDP) w butelki PET przynosi korzyści zarówno producentom, jak i konsumentom: od spełnienia wysokich standardów bezpieczeństwa żywności po zapewnienie klientom wyjątkowych doświadczeń. PET jest najbardziej opłacalnym i zrównoważonym rozwiązaniem dla pakowania, które pozwala producentom wyróżnić ich produkty mleczne na półkach supermarketów na tle tradycyjnych opakowań kartonowych lub butelek HDPE. Oferowana przez ten materiał praktycznie nieograniczona swoboda w projektowaniu opakowań była bardzo istotna dla Fattoria Latte Sano, aby naprawdę wyróżnić markę pośród konkurencji.

Podczas wdrażania projektu linii pakującej, firma Sidel pomogła również zaprojektować nowe butelki PET. Ten nowy projekt wykonany z jednowarstwowego materiału – dla ułatwienia recyklingu – z kultowym konturem krowy górnej części butelki, nadaje opakowaniu nowoczesny i oryginalny wygląd. Butelka o pojemności 1 l waży zaledwie 26 g, ponieważ nie ma żadnych ograniczeń termicznych związanych z tradycyjnym procesem płukania butelek, co przyczynia się do znacznej oszczędności PET. Zapewnia również łatwe otwieranie i zamykanie, a także zachowanie jakości i nieskazitelności mleka, dzięki doskonałej szczelności między szyjką butelki a nakrętką – bez użycia folii aluminiowej.

Jak stwierdził Luigi Camorali, Opiekun Klienta ds. Sprzedaży w Europie Południowej firmy Sidel, proces projektowania opakowań UHT dla Fattoria Latte Sano był przełomowym punktem w całym projekcie wdrożeniowym: „Nasze wsparcie odegrało ogromną rolę przy wyborze i zatwierdzeniu najbardziej odpowiedniego rozwiązania dotyczącego bariery PET dla nowego opakowania, a także przy doradzaniu naszemu klientowi w zakresie najbardziej opłacalnego rozwiązania dotyczącego etykietowania: zasugerowaliśmy zachowanie tej samej średnicy opakowania i panelu etykietowania dla wszystkich butelek, aby zminimalizować dodatkowe koszty związane ze zmianą etykiet” – kontynuuje Luigi. Etykiety są nakładane za pomocą etykieciarki RollQUATTRO Evo firmy Sidel, zapewniającej pełną elastyczność niezbędną do spełnienia wymagań producenta mleka w zakresie zmiany asortymentu, dokładnego nakładania etykiet i obsługi pojemników o zmniejszonej wadze.

Wykorzystując doświadczenie firmy Sidel w zakresie projektowania opakowań, Fattoria Latte Sano starała się również stworzyć szersze możliwości biznesowe w segmencie marek własnych. „Aby ułatwić osiągnięcie tego celu, logo firmy zostało umieszczone na etykiecie, a nie wytłoczone na powierzchni butelki, więc te same pojemniki o różnych formatach mogą być używane do butelkowania płynnych produktów mlecznych sprzedawanych pod marką własną, jak również produktów innych marek” – podsumowuje Luigi.

Przy zdolności produkcyjnej wynoszącej 12 000 butelek na godzinę, linia pracuje aktualnie osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu ze średnią wydajnością wynoszącą ponad 90% dla każdego z formatów butelek. Dzięki swoim doskonałym parametrom, linia zdecydowanie zapewnia Fattorie Latte Sano ogromną szansę na zwiększenie mocy produkcyjnej i poszerzenie swojego udziału w segmencie mleka UHT.