W dniach 28-29 kwietnia Atrium Centrum Ploterowe na targach Packaging Innnovations zaprezentowało możliwości druku opakowań w technologii UV.

Dwudniowe targi Packaging Innovations odbyły się w warszawskim Centrum Expo XXI. Firma Atrium, która jest wyłącznym dystrybutorem ploterów UV firmy Durst w Polsce zaprezentowała możliwości zadruku podłoży płaskich takich jak kartony i tektura falista.

Światłoutwardzalna technologia druku UV umożliwia druk praktycznie na dowolnym sztywnym i elastycznym medium, nie wykluczając materiałów o dowolnym kolorze tła i dowolnej fakturze a także na materiałach bezbarwnych i lustrzanych. Atrament w procesie polimeryzacji jest utrwalany na podłożu za pomocą światła UV, przez co nie trzeba czekać na wyschnięcie wydruku. Podczas druku tworzy się szklista powierzchnia, odporna na wszelkie zewnętrzne czynniki. Wobec tego mamy możliwość zadruku aluminium, szkła, tworzyw sztucznych, drewna, kartonów a także materiałów z roli takich jak papiery, banery, folie.

Druk metodą UV odbywa się na wielkoformatowych ploterach UV. Światowym liderem tej technologii jest austriacka firma Durst. Firma z siedzibą w Lienz od 70 lat specjalizuje się w produkcji urządzeń do reprodukcji obrazów. Aktualnie w portofolio firma posiada kilkanaście modeli ploterów UV w tym kilka dedykowanych dla branży opakowaniowej. Jednym z nich jest Rho 700 z systemem druku na tekturze falistej. W ubiegłym roku ploter ten został nagrodzony Złotym Medalem na targach opakowaniowych Taropak.Ploter Durst Rho 700 charakteryzuje się modułową budową i możliwością rozbudowy w dowolnym momencie. Produkcyjny charakter i stabilność pracy jest wynikiem zastosowania kilku unikalnych rozwiązań firmy Durst. Po pierwsze – opatentowany, macierzowy system budowy głowic Quadro Array. Głowica składa się z czterech połączonych elementów dających łącznie 512 dysz. Wielkość kropli generowana przez głowicę wynosi 30 piko litrów, co pozwala na osiągnięcie prawdziwej rozdzielczości druku 600 dpi, w przeciwieństwie do rozdzielczości interpolowanej w konkurencyjnych rozwiązaniach. Precyzja druku jest tak wysoka, że bez problemu można wydrukować czcionkę o wielkości 6 punktów. Po drugie – magnetyczny system prowadzenia karetki. Na ruch karetki mają wpływ siły magnetyczne a nie mechaniczne. Ma to wpływ na idealny przesuw karetki a co za tym idzie głowic drukujących. Po trzecie – jeszcze bardziej wydajne oprogramowanie i jednostka robocza. Inżynierowie firmy Durst dołożyli wszelkich starań aby i na tym polu ich produkt był jeszcze bardziej wydajny i wyznaczał a nawet wykraczał poza standardy.

Ploter Durst Rho 700 można skonfigurować pod kątem używanego medium. Można wyposażyć go w system druku z roli na rolę o dużym udźwigu. Ploter może być dostosowany do zadruku ciężkich materiałów płaskich lub też bardzo cienkich. Rho 700 może także być wyposażony w system druku na kartonach i tekturze (ang. Corrugated Print).

Rho 700 może być wyposażony w 4 lub 8 głowice Spectra Quadro Array – co przekłada się na jego prędkość maksymalną 50 lub 100 metrów kwadratowych na godzinę. „Siedemsetka” ma także możliwość druku na wielu płytach obok siebie. Inną funkcją jest automatyczny druku na kartonach. Reasumując ploter ten jest tak zaprojektowany, by nieprzerwanie pracował w 24-godzinnym trybie produkcyjnym.

Źródło: www.atrium.com.pl
Źródło: ''