Wychodząc naprzeciw producentom butelek i pojemników prezentujemy niedawno wprowadzone na rynek przez firmę Steffes Prueftechnologie 1-głowicowe w pełni zautomatyzowane urządzenie typu S-P/LC do badań szczelności pustych różnokształtnych butelek/pojemników z tworzywa sztucznego.ZASADA DZIAŁANIA

URZĄDZENIE TYP S-P LC DO BADANIA SZCZELNOŚCI BUTELEK I KANISTRÓW (W PEŁNI ZAUTOMATYZOWANE)

Badane pojemniki zostają przekazane z maszyny wydmuchowej na taśmę doprowadzającą i są doprowadzane do stacji testowej. Tam zostają ustawione pod głowicą pomiarową, zamykane szczelnie przez kolbę i napełniane sprężonym powietrzem do uprzednio ustawionego poziomu ciśnienia testowego.

Następuje faza kompensacyjna, podczas której, zostają wyrównywane wahania ciśnienia powietrza, różnice temperatury jak i rozszerzenia testowanego pojemnika.

Jako ostatnia występuje faza pomiaru. Podczas fazy pomiaru zostaje porównane wyznaczone ciśnienie-histerezy ze spadkiem ciśnienia w pojemniku. Jeżeli ciśnienie-histerezy spada poniżej poziomu, testowany pojemnik kwalifikowany jest jako ODRZUT. Jeżeli spadek ciśnienia pozostaje powyżej ciśnienia-histerezy, pojemnik kwalifikowany jest jako szczelny (produkt DOBRY).

Wyniki testów są widoczne optycznie. Produkcja DOBRA zostaje zliczana (opcja na liczniku odrzutów).

Pojemniki ze skośnymi otworami mogą być testowane za pomocą przechylenia głowicy pomiarowej. Przy użyciu odpowiednich czujników możliwe są również testy szyjki wewnętrznej.

Manualny symulator nieszczelności (MSN) służy do kontroli prawidłowego funkcjonowania urządzenia.

Zestaw obejmuje:

Moduł transportujący
- Taśmociąg, typ SB o długości 1000 mm i szerokości 200 mm
- Materiał taśmy: tworzywo sztuczne-tkanina splot (Transilon)
- Prędkość transportu: 0 - 17 m/min
- Prowadnice boczne przestawne (zależne od wielkości pojemników)
- Manualne ustawianie wysokości taśmociągu
- Wysokość robocza 70 –1500 mm

Stacja testowa i wyrzutu
- Korpus żeliwny
- 2 stabilne aluminiowe profile-słupy
- Mechanizm testowy z napędzanym pneumatycznie cylindrem testowym
- Element uszczelniający z łatwo wymiennym wkładem uszczelniającym
- Symulator nieszczelności, do obsługi manualnej, włącznie z pomiarem nieszczelności
- Ciśnienie pomiarowe do 30 mbar
- Czujnik refleksyjny (Reflexions-Lichttaster) do pozycjonowania pojemników
- Pneumatycznie napędzany cylinder do wyrzucania wybrakowanych sztuk
- Mini pulpit sterowniczy-LOGO do ustawienia wszystkich parametrów testowych Za pomocą klawiszów w kształcie strzałek można ustawić odpowiednie parametry pomiarowe i funkcje dla pojemników o pojemności od 0,1 do 5 litrów.

Bliższych informacji technicznych udziela dystrybutor firma FERAX Sp. z o.o. z Warszawy tel. + 48 22 666 40 76, e-mail: ferax@wp.pl
Źródło: ''

Komentarze

 • Detektory ATEQ

  Zgadza się, można uzyskać stosunkowo dużą czułość pomiaru
  jak na metodę spadku ciśnienia
  ale precyzja pomiaru jest wprost proporcjonalna do czasu testu.
  Problem jest jeżeli konieczne jest wykonanie kilkunastu tysięcy testów /dzień dla elastycznych detali o pojemności 500...1000 ccm i max przecieku rzędu 0,5 ccm/min

 • Sprawdźcie testery szczelnosci ATEQ

  Dodatkowo możliwość testowania różnicowego - testery ATEQ osiągają wysoką czułość i powtarzalność pomiaru nieszczelności przy krótkim czasie pomiaru. Sprawdźcie również ATEQ IONIQ wykrywający nieszczelności wyrobów z tworzyw poprzez pomiar prądu jonizacji... b. duża wydajność pomiaru. http://www.ateq.pl

 • Testery ATEQ

  Choć działanie testerów opisanych w artykule jest podobne do ATEQ, czułość testerów ATEQ jest chyba dużo wyższa - nieszczelności, które on wykrywa kwalifikują metodę do produkcji opakowań medycznych. Nie wiem jaki przetwornik ciśnienia stosuje urządzenie opisane w artykule. Najwyszczą czułość zapewniają jednak przetworniki różnicowe i zastosowanie elementu referencyjnego.

 • Metoda spadku ciśnienia

  Rzeczywiście, ATEQ wykorzystują przetworniki różnicowe ciśnienia. Jeśli podłączy się do testera objętość referencyjną albo detal wzorcowy, który zachowuje się tak samo pod wpływem ciśnienia i temperatury jak testowany pojemnik, to uzyskuje się bardzo wysoką dokładność i pomiar spadku ciśnienia z rozdzielczością 0,1 Pa, co pozwala wykrywać naprawdę mikroskopijne nieszczelności. Wydajność jest uzależniona od objętości ale może być skracana poprzez zastosowanie wyższego ciśnienia napełniania wstępnego. Bez kompensacji i stosowania objętości referencyjnej szuka się jedynie "dużej dziur".