Barista Espresso i Barista Caffe Crema to nowe propozycje kaw od Tchibo. Na uwagę zasługuje zarówno jakość ziaren kawy, które wypala się za pomocą tradycyjnych bębnowych maszyn prażalniczych, jak i opakowanie oraz rodzaj zamknięcia obu nowych kaw – to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce!

Barista Espresso i Barista Caffe Crema - kawy Tchibo w nowym innowacyjnym  opakowaniu

Nowe kawy Tchibo powstały wyłącznie z ziaren kawy Arabika, dojrzewających w wyjątkowych regionach upraw. Ziarna obu kaw wypala się przy użyciu tradycyjnych bębnowych maszyn prażalniczych – dokładnie tak, jak robiono to przed stu laty. To właśnie stąd wywodzi się niepowtarzalny charakter oraz mocny i doskonale wyważony aromat. 

– Nowością i innowacją w obu przypadkach jest sposób zamknięcia. Zakręcane na korek opakowanie, ułatwia dozowanie i szczelne domknięcie opakowania. Dzięki temu zachowujemy pełny aromat kawy i optymalną świeżość smaku. Takie rozwiązanie w przypadku kaw jest bardzo istotne, ponieważ aromat jest najszybciej traconą właściwością kawy. Cieszymy się, że możemy zaoferować smakoszom kawę prażoną tradycyjną metodą bębnową, która najskuteczniej wydobywa jej niepowtarzalny charakter i jednocześnie ma funkcjonalne zamknięcie – mówi Barbara Kowalik-Kamińska, dyrektor Marketingu Tchibo Warszawa.

Barista Espresso - to kawa mocno palona, o intensywnym smaku bez cierpkości, z orzechową nutą i oddaniem w pełni słodyczy arabiki.

Barista Caffe Crema - to kawa charakteryzująca się zrównoważonym, łagodnym, bardzo delikatnie gorzkawym smakiem o wyraźnej nucie owocowej.

Kawy dostępne są wyłącznie w sklepach Tchibo i na tchibo.pl.

 

Źródło: Tchibo