Inwestycje w rozwiązania systemowe dla rosnących rynków w Polsce, Czechach i Słowacji: - Budowa nowych zakładów produkujących systemy poliuretanowe koło Poznania i koło Bratysławy - Rozbudowa dominującej pozycji rynkowej - Obecnie istnieją cztery lokalne zakłady produkujące systemy poliuretanowe w Europie Środkowej i Wschodniej

Jako największa w skali światowej firma oferująca rozwiązania systemowe oparte na poliuretanie (PUR) BASF rozbudowuje swoją globalną sieć. Budując za pośrednictwem spółki-córki Elastogran dwa nowe zakłady produkujące systemy poliuretanowe (PUR) firma wychodzi naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu szybko rozwijających się rynków w Europie Środkowej i Wschodniej. BASF jest tam już wiodącą firmą oferującą produkty poliuretanowe, reprezentowaną przez filie na Węgrzech i w Rosji. Podobnie jak dotychczasowe zakłady produkujące systemy poliuretanowe, także nowe filie dysponują lokalnymi jednostkami produkcyjnymi, dystrybucyjnymi i rozwojowymi, co pozwala oferować klientom szybki i kompetentny serwis.

Rynek systemów PUR w Czechach i na Słowacji rośnie w tempie ponad 7% rocznie. Utrzymujący się popyt jest napędzany głównie przez przemysł motoryzacyjny. W roku 2009 firma BASF podejmie lokalną działalność w zakresie rozwoju i produkcji w dziedzinie systemów PUR w nowym zakładzie koło Bratysławy, umacniając swoją wiodącą pozycję na tym rynku.

Także w Polsce firma BASF jest wiodącą firmą na rynku w dziedzinie rozwiązań systemowych opartych na poliuretanie. Oczekiwany w nadchodzących latach wzrost do 7% rocznie ma być osiągnięty przede wszystkim w branży budowlanej, chłodniczej i motoryzacyjnej. Nowy zakład produkujący systemy PUR koło Poznania ma być oddany do użytku w roku 2010.

„Tymi inwestycjami umocnimy naszą wiodącą pozycję w dziedzinie poliuretanów i pokażemy naszym klientom, że chcemy towarzyszyć ich rozwojowi we wszystkich regionach świata i być ich preferowanym partnerem “ – mówi Jacques Delmoitiez, prezes BASF Polyurethanes. „Posiadając ponad 30 zakładów produkcyjnych systemów PUR oraz surowców typu MDI, TDI i polioli we wszystkich regionach możemy jako jedyny producent poliuretanu na całym świecie zaopatrywać naszych klientów w oparciu o miejscową produkcję.“ Firma BASF właśnie ukończyła budowę zakładu produkcyjnego systemów poliuretanowych w Dubaju i planuje dalsze inwestycje w branży PUR.

„Dzięki temu zaangażowaniu trwale umacniamy naszą wiodącą pozycję na atrakcyjnych rynkach Europy Środkowej i Wschodniej” – mówi dr Uwe Hartwig, Group Vice President BASF Polyurethanes Europe. „Także w nadchodzących latach będziemy konsekwentnie rozbudowywać naszą sieć zakładów produkujących systemy PUR. Dlatego nasi klienci mogą zaufać znanej jakości produktów i usług niezależnie od tego, gdzie się znajdują“ – mówi dyrektor zarządzający firmy Elastogran.

"Te inwestycje w rosnące rynki Europy Środkowej ponownie uwidoczniają znaczenie, jakie nasz region ma dla firmy BASF" – mówi Herbert Frankenstein, Senior Vice President BASF Business Center Europe Central.

O poliuretanie firmy BASF

Na polu poliuretanów firma BASF jest wiodącą firmą oferującą surowce podstawowe, systemy i produkty specjalne. Dzięki obejmującej cały świat sieci zakładów produkujących systemy PUR i bogatemu portfelowi produktów i usług przedsiębiorstwo jest preferowanym partnerem swoich klientów z wielu branż.

W europejskiej przestrzeni gospodarczej utworzona przed 40 laty firma-córka firmy BASF prowadzi za pośrednictwem 15 zakładów produkujących systemy PUR jej interesy w dziedzinie poliuretanu. Elastogran jest europejskim liderem rynku i technologii na polu systemów i specjalnych elastomerów poliuretanowych. (www.elastogran.com)

W niezwykle silnie zorientowanej na usługi branży systemów i specjalnych produktów poliuretanowych szczególne znaczenie mają zaufanie, doświadczenie i kompetencja. W oparciu o lokalną produkcję systemów poliuretanowych firma BASF oferuje szybką lokalną obsługę przy opracowywaniu indywidualnych rozwiązań, obejmującą także serwis techniczny, dystrybucję i marketing.

W produkcji podstawowych surowców poliuretanowych firma BASF dzięki instalacjom typu „worldscale” we wszystkich regionach świata zapewnia sobie wiodącą pozycję na rynku.

Poliuretany czynią życie wygodniejszym, bezpieczniejszym i przyjemniejszym oraz pomagają oszczędzać energię. Pozwalają architektom lepiej izolować budynki, a producentom samochodów nadawać pojazdom atrakcyjniejszą formę i zmniejszać ich ciężar. Na całym świecie producenci podeszew do butów, materacy oraz artykułów gospodarstwa domowego i sportowych wykorzystują różnorodne możliwości i zalety tego tworzywa oraz wiedzę i doświadczenie ekspertów w zakresie poliuretanu firmy BASF.

O firmie BASF

BASF jest wiodącym przedsiębiorstwem branży chemicznej na świecie: The Chemical Company. Jego portfel obejmuje ropę naftową, gaz, chemikalia, tworzywa sztuczne i produkty uszlachetniające, środki ochrony roślin i chemikalia specjalne. Jako niezawodny partner firma BASF pomaga swoim klientom odnosić sukcesy w prawie wszystkich obszarach. Dzięki wysokowartościowym produktom i inteligentnym rozwiązaniom przyczynia się do znajdowania odpowiedzi na globalne wyzwania jak ochrona klimatu, efektywność cieplna, wyżywienie i mobilność. Firma BASF zatrudnia ponad 95 000 osób, a w roku 2007 jej obroty wyniosły niemal 58 miliardów Euro.

Dalsze informacje na temat firmy BASF w Internecie pod adresem www.basf.com
Źródło: ''