BASF rozwija biodegradowalne tworzywo oparte na odnawialnych surowcach naturalnych. Ecovio® składa się w 45% z polikwasu mlekowego PLA otrzymanego ze zboża kukurydzy. Światowa premiera nowego tworzywa planowana jest na wiosnę 2006 roku. Firma przewiduje, że wzrost rynku tworzyw biodegradowalnych będzie co roku większy niż 20%!

BASF planuje rozwinąć produkcję biodegradowalnego tworzywa opartego na odnawialnych surowcach. Nowe tworzywo Ecovio® składa się w 45% z polikwasu mlekowego PLA - materiału otrzymanego ze zboża kukurydzy. Inny komponent tego biodegradowalnego tworzywa - Ecoflex® będzie otrzymywany z wyrobów petrochemicznych. Odnawialny komponent PLA będzie kupowany od NatureWorks LLC. W ofercie firmy NatureWorks LLC znajduje się pełna rodzina polimerów pochodzących z odnawialnych materiałów. Pod względem jakości wykonania są one konkurencyjne w stosunku do materiałów opakowaniowych i włókien opartych na ropie.

Basf planuje zacząć marketing Ecovio® w Europie wiosną 2006 roku. Produkt ten ma również być promowany w Azji i Ameryce Północnej. Zainteresowanie rynkiem tego typu tworzyw wynika z zainteresowaniem firm opakowaniowych materiałami biodegradowalnymi.

Globalny rynek dla biodegradowalnych tworzyw jest nadal mały, ale rozwija się bardzo szybko. Ecovio® umożliwi BASF rozwinięcie swojej pozycji na tym „modnym” rynku tworzyw. W następnych pięciu latach BASF spodziewa się, że rynek biodegradowalnych tworzyw będzie się zwiększał w stopniu większym niż 20 % w ciągu roku.

Ecovio® może być przede wszystkim wykorzystywany do produkcji elastycznych toreb z folii na zakupy. Produkty takie rozkładałyby się w ciągu kilku tygodni nie wydzielając żadnych szkodliwych substancji do środowiska.

Źródło: Informacje prasowe firmy BASF
Źródło: ''