BASF zwiększy z 14 tys. do 60 ty. Rocznie moce produkcyjne tworzywa sztucznego Ecoflex, które będzie się rozkładać biologicznie.

BASF zacznie jego produkcję w III kwartale 2010 r. Zwiększy też zdolności produkcyjne innego tworzywa (pochodna Ecoflex-u) Ecovio. Oba są używane do produkcji worków na śmieci i opakowań żywności.

Ecoflex jest kopoliestrem alifatyczno-aromatycznym. Jest to tworzywo syntetyczne, całkowicie biodegradowalne, nie zawiera żadnych składników pochodzenia roślinnego ani metali ciężkich. Jego właściwości są zbliżone do LDPE i LLDPE. W zakresie biodegradowalności i kompostowalności spełnia on wymagania norm: amerykańskiej ASTM D6400, europejskiej EN 13432 oraz japońskiej GreenPla. Tworzywo podczas rozkładu nie pozostawia żadnych szkodliwych pozostałości.

Zaletą Ecoflexu jest kompatybilność z materiałami pochodzenia roślinnego i możliwość łączenia go z takimi materiałami jak: celulozą, skrobią, polilaktydem i PHA. Łączyć go można również z innymi syntetycznymi biodegradowalnymi polimerami jak np. polikaprolakton (PCL).

Głównym miejscem zastosowania Ecoflexu są opakowania. Ecoflex został opracowany specjalnie dla sektora folii elastycznych. Folie wykonane z Ecoflexu mają właściwości zbliżone do LDPE (są jednak przy tym w pełni biodegradowalne). Tak jak i polietylen także Ecoflex można zadrukowywać. Jest on także wodoodporny i odporny na rozdzieranie. Może być on przetwarzany na folie metodą rozdmuchu lub przez wylewanie bądź powlekanie.

Źródło: Rzeczpospolita, www.biotworzywa.nazwa.pl
Źródło: ''