BCC, firma konsultingowa, specjalizująca się w usługach związanych z rozwiązaniami SAP wdrożyła w Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. (BOP), jednej z najszybciej rozwijających się firm z branży petrochemicznej w Polsce, kompleksowe rozwiązanie SAP, obejmujące dwa obszary: produkcyjny i handlowy.

BOP jest dynamicznie rozwijającą się spółką joint venture, utworzoną przez koncern Basell oraz PKN ORLEN. Spółka posiada w Płocku dwa zakłady do produkcji polipropylenu i polietylenu, należące do jednych z najnowocześniejszych i największych tego typu w Europie.

Ze względu na intensywny rozwój i stałe poszerzanie sieci dystrybucji produktów firma przebudowała rozwiązania ERP, tak aby odpowiadały one rosnącym potrzebom BOP w zakresie wsparcia zarządzania przez systemy informatyczne.

Projekt składał się z dwóch etapów. Pierwszy, zrealizowany w 2005 roku, polegał na kompleksowym wdrożeniu SAP dla powstającej wtedy spółki handlowej, w pełni zależnej od BOP - Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż Sp. z o.o. W ramach drugiego etapu, dotyczącego zagadnień produkcyjnych w BOP, system centralny SAP, z którego dotychczas korzystało wiele firm powiązanych z PKN ORLEN, został przystosowany do potrzeb BOP. Migracja ta była połączona z szerokim dostosowaniem rozwiązania dla wymagań BOP.

Partnerem wdrożeniowym w obu projektach była poznańska spółka konsultingowa BCC. Prowadzony przez BCC w spółce produkcyjnej BOP projekt został zakończony na początku br. Obecnie BOP korzysta z kompleksowego rozwiązania informatycznego, obsługującego działalność obu spółek. System SAP wspiera następujące obszary zarządzania:

· rachunkowość finansowa (FI),
· księgowość majątku trwałego (FI-AA),
· zarządzanie środkami pieniężnymi (TR),
· kontroling (CO, CO-PA, ML),
· gospodarka materiałowa i zaopatrzenie (MM)
· sprzedaż i dystrybucja (SD)
· system projektowy (PS).

Hubert Kacprzak, IT Manager w BOP i szef projektu SAP, ocenia: „Od stycznia pracujemy w systemie SAP, który jest w pełni dopasowany do specyfiki działalności naszej spółki produkcyjnej i sprzedażowej. W efekcie prowadzonych wspólnie z BCC projektów mamy rozwiązanie skupiające wszystkie procesy w jednym systemie, co prowadzi do bardziej efektywnego zarządzania.”

Maciej Mazuruk, Dyrektor ds. Konsultingu BCC komentuje „BOP jasno zdefiniował cele biznesowe, miał klarowną wizję roli rozwiązań IT w firmie i doskonale zorganizował pracę zespołów wdrożeniowych. Wszystko to zapewniło powodzenie projektu. Cieszymy się, że BOP dołączył do grona Klientów BCC korzystających z najlepszych rozwiązań IT w branży chemicznej”.

Wśród innych Klientów BCC z tego sektora są m.in. BASF, PKN ORLEN, Zakłady Chemiczne Zachem.

BCC (Business Consulting Center sp. z o.o.) - poznańska firma konsultingowa, specjalizująca się w usługach związanych z rozwiązaniami SAP – między innymi w złożonych wdrożeniach, w rozwoju i w outsourcingu SAP. Liczba klientów, którzy korzystali z usług BCC przekracza 130 firm. Należą do nich m.in. Antalis, BASF, Elite Cafe, Grupa Metro, Opoczno, Orkla Press, PKN Orlen, Volkswagen Poznań, Odlewnia Żeliwa Śrem, Grupa Żywiec. Wraz ze spółką zależną 7milowy, wdrażającą SPRINT (gotowe rozwiązania SAP dla firm średniej wielkości), grupa BCC zatrudnia ponad 140 konsultantów SAP. BCC posiada status Partnera Eksperta SAP w następujących obszarach: Business Intelligence (hurtownia danych SAP BW i strategiczne zarządzanie przedsiębiorstwem SAP SEM), zarządzanie relacjami z klientami mySAP CRM, platforma integracyjna SAP NetWeaver oraz rozwiązania wspomagające zarządzanie kapitałem ludzkim mySAP HR/mySAP HCM. BCC zajmuje się wdrożeniami SAP od 1995 roku, czyli od początku działalności SAP Polska i posiada największe doświadczenie we wdrażaniu SAP w Polsce. Firma oferuje pełen zakres usług niezbędnych do przygotowania i realizacji wdrożenia systemu SAP: od reorganizacji procesów biznesowych, przez usługi wdrożeniowe i szkoleniowe, integrację SAP z innymi systemami, po usługi outsourcingowe, wsparcie w eksploatacji i rozwoju systemu. Więcej informacji: www.bcc.com.pl

Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. wprowadza wysokie standardy w przemyśle i przetwórstwie tworzyw sztucznych w Polsce poprzez dwie fabryki w Płocku. BOP jest spółką joint venture, utworzoną przez Basell Europe Holdings B.V. i PKN ORLEN S.A., w której każdy z partnerów ma 50% udziałów. Spółka posiada w Płocku światowej skali bliźniacze zakłady do produkcji polipropylenu i polietylenu. Basell jest producentem i dystrybutorem polipropylenu i polietylenu oraz zaawansowanych produktów poliolefinowych. Stale udoskonala technologie produkcji. Jest liderem w ich opracowywaniu i rozwijaniu. PKN ORLEN S.A. to jeden z liderów przemysłu naftowego w Europie Centralnej, największy polski producent wyrobów petrochemicznych, przetwórca ropy naftowej oraz dystrybutor światowej klasy paliw i produktów ropopochodnych. Więcej informacji: www.basellorlen.pl
Źródło: ''