Pierwsza edycja Beverage Innovation Awards miała miejsce w 2003 roku. Nagrody mają na celu wyróżnienie doskonałości i kreatywności we współczesnym wzornictwie opakowań, branży napojów bezalkoholowych. Edycja 2009 przyciągneła rekordową ilość zgłoszeń.

Beverage innovation awards 2009


W stawce znalazło się bowiem łącznie aż 340 zgłoszeń z 40 krajów. Bardzo miło jest nam poinformować, że do konkursu zgłoszonych zostało także kilka produktów z Polski, które zostały zaprezentowane w specjalnym wydawnictwie pokonkursowym. To znakomita promocja naszych producentów oraz dowód, że warto w takich wydarzeniach brać udział.


Kategoria: Best new juice or juice drink

ZWYCIĘZCA KATEGORII
Produkt: Preshafruit
Zgłoszony przez: Preshafood
Kraj: Australia

Preshafruit powstaje dzięki zastosowaniu procesu wysokociśnieniowego wyciskania soków owocowych. W produkcji nie wykorzystuje się koncentratów. Preshafruit otrzymał ciekawe, stylowe opakowanie w postaci przezroczystych butelek o przekroju trójkąta, co znacznie upraszcza transport ze względu na zwiększoną ustawność butelek w opakowaniach zbiorczych. Projekt etykiet jest nowoczesny, pozbawiony „rozbuchanych” elementów graficznych. Opakowania Preshafruit mogą się nieco kojarzyć z pojemnikami środków higieny osobistej, prawda?
W konkursie „beverage innovation awards”, w jego kategoriach produktowych, do końcowej oceny brane są pod uwagę wszystkie elementy produktu, główny nacisk jednakże, stawiany jest na innowacyjność i oryginalność samego „clou” produktu, czyli tego, co znajduje się wewnątrz opakowania...Produkt polski zgłoszony w kategorii


Produkt: Cappy Cała Pomarańcza
Zgłoszony przez: Coca Cola Services
Kraj: Polska

Napoje Cappy Cała Pomarańcza swoją światową premierę miały właśnie w naszym kraju. Polska jest pierwszym rynkiem, na który wprowadzono tę nową linię soków, otrzymywaną w technologii Whole Press (pełne wyciskanie). Opatentowana przez The Coca-Cola Company unikalna technologia pozwala na wykorzystanie znacznie większej części pomarańczy, niż ma to miejsce w sokach otrzymywanych tradycyjnymi metodami. Cappy Cała Pomarańcza zawiera w sobie obok soku, także miąższ oraz ekstrakty z rdzenia owocu, a nawet albedo, dzięki czemu zawiera więcej fitoskładników z grupy polifenoli, niż tradycyjny sok pomarańczowy.


Wybrane produkty zgłoszone w kategorii


Produkt: Acai Juice
Zgłoszony przez: Allston Brew
Kraj: Brazylia

Allston Brew jako pierwsza firma w Brazylii uruchomił produkcję soków z owoców acai (pochodzących z gatunku palmy zwanego euterpa warzywna) w aseptycznych opakowaniach PET, dzięki czemu lepiej zachowane zostają wszystkie korzystne właściwości odżywcze owoców, z których otrzymano produkt finalny. Poza tym opakowanie to może być poddane 100% recyclingowi.
Przypomnijmy, że owoce acai są przez niektórych uznawane za prawdziwy cud odżywczy i leczniczy, od setek lat jedzony przez rdzennych mieszkańców Brazylii. Obecnie acai często stosowane jest jako suplement diety. W Polsce również staje się coraz bardziej popularne.

Kategoria: Best new adult or gourmet drink

ZWYCIĘZCA KATEGORII
Produkt: Pepsi Natural
Zgłoszony przez: Pepsi-Cola North American Beverages
Kraj: USA

W pierwszej połowie 2009 roku amerykański oddział Pepsico wprowadził na rynek zupełnie nowy napój typu cola. Pepsi Natural, bo taką nazwę otrzymał, pozycjonowany jest jako produkt segmentu premium. Wytwarzany jest wyłącznie z naturalnych składników: lekko gazowanej wody, naturalnego cukru i ekstraktu z orzeszków koli. Swój bursztynowy kolor zawdzięcza naturalnemu karmelowi i wyciągowi z soku jabłkowego. Jurorom w szczególności przypadła do gustu elegancka butelka oraz prosty i oszczędny w wyrazie projekt etykiety Pepsi Natural.Wybrane produkty zgłoszone w kategorii


Produkt: AiQA Life
Zgłoszony przez: AiQA Intelligent Water
Kraj: Austria

AiQA Life to woda zaliczana do segmentu napojów funkcjonalnych, dostępna w dwóch smakach: jabłko-porzeczka-maracuja i jabłko-czerwona porzeczka. Ten niskokaloryczny, lekko słodzony napój skierowany jest do bardzo szerokiego grona konsumentów, oferując im unikalną kombinację naturalnych aromatów, witamin i mikroelementów. Każda butelka zawiera prawie pełną rekomendowaną dawkę witamin i składników mineralnych. Może być stosowana również przez osoby chorujące na cukrzycę.
foto: AiQA Getränke GmbH


Produkt: Moccona
Zgłoszony przez: Frucor Beverages
Kraj: Nowa Zelandia

Firma Frucor we współpracy z Sara Lee New Zealand Ltd. - dystrybutorem wiodącej marki kawy w Nowej Zelandii - stworzyła linię butelkowanych kaw gotowych do picia na zimno Moccona Premium Chilled Coffee. Nowe napoje oprócz wyciągu z kawy zawierają lekko słodzone odtłuszczone mleko (1%). Dostępne są w trzech wariantach smakowych: Mocha, Latte i Double Shot. Sprzedawane w butelkach szklanych ozdobionych eleganckimi etykietami shrink sleeve podkreślającymi charakter produktu segmentu premium.
foto: Sara Lee New Zealand LimitedKategoria: Best new functional drink including energy and sports


ZWYCIĘZCA KATEGORII
Produkt: Next Generation Waters
Zgłoszony przez: Next Generation
Kraj: USA

Next Generation Waters to linia 6 wód smakowych zawierających naturalne aromaty i wzbogaconych o składniki prozdrowotne. KICK, o lekkim cytrusowym smaku, jest substytutem kawy, napojów gazowanych i napojów energetycznych, nie zawierającym jednak niepotrzebnych kalorii, węglowodanów, sztucznych barwników czy dodatków. THIN, o smaku truskawkowym, to mieszanka czystej wody i środków hamujących apetyt i ograniczających przemianę węglowodanów w tłuszcze. Skierowana przede wszystkim do osób, które chcą dodatkowo wzmocnić efekty diety odchudzającej. HOT, o smaku pitai (smoczego owocu), zawiera wyciągi z ziół - naturalnych afrodyzjaków. Napój ten, to według słów producenta, jego wkład do poprawy jakości „bliskich spotkań intymnego stopnia”... STRONG, skierowana do osób dbających o dobrą kondycję fizyczną, charakteryzuje się wysoką zawartością białek, witamin oraz minerałów wzmacniających mięśnie i układ kostny. CHILL jest wodą relaksującą. W jej składzie znajduje się m.in. L-teanina – aminokwas otrzymywany z liści zielonej herbaty, który ma działanie uspokajające, odprężające, zmniejszające stres i niepokój, stabilizujące nastrój. LIVELONG o smaku jagody i granatu została wzbogacona m.in. naturalnymi przeciwutleniaczami: bioflawonoidami i polifenolami o pochodzeniu roślinnym.


Wybrane produkty zgłoszone w kategorii


Produkt: R20
Zgłoszony przez: Hoop Polska
Kraj: Polska

Napoje energetyczne skierowane do odbiorców w wieku 16-24 lat, internautów i graczy w gry komputerowe, którzy oddając się swoim pasjom, potrzebują wsparcia energetycznego. Grafika opakowań nawiązuje do rzeczywistości wirtualnej, a poszczególne smaki otrzymały nazwy zgodne ze stylistyką terminologii komputerowej: basic level, red level i yellow level.
foto: Hoop Polska Sp. z o.o.Produkt: Nice T
Zgłoszony przez: Storms Ltd.
Kraj: Szwajcaria

Linia niskokalorycznych herbat mrożonych Nice T to bodaj pierwszy produkt europejski słodzony wyciągiem ze stewii – rośliny pochodzącej z Ameryki Południowej. Według informacji producenta, stewii ma właściwości obniżania ciśnienia tętniczego, może też wspomagać odchudzanie. Do słodzenia Nice T wykorzystano również organiczny syrop z agawy. Zarówno stewia, jak i syrop z agawy to znakomite i – co najważniejsze – w pełni naturalne substytuty cukru, do tego charakteryzujące się znacznie niższą kalorycznością.

Produkt: BeneVia
Zgłoszony przez: Health Span Inc.
Kraj: USA

BeneVia to wysokoproteinowy suplement diety oparty na sokach owocowych skierowany w szczególności do ludzi powyżej 60-go roku życia. Do produkcji BeneVia użyto wyłącznie naturalnych składników, bez sztucznych aromatów, barwników i środków słodzących. Napój dostępny jest w czterech wariantach: Strengh & Energy, o smaku żurawiny i cytryny, wzmacnia siłę i wspomaga pracę mięśni; Immune Protect – smak granatu i jagody – wpływa na poprawę pracy układu immunologicznego; Memory & Focus – smak gruszki i mango – dzięki zawartości kwasów Omega-3 i luteiny poprawia pamięć; Heart Health, o smaku ananasa i owocu lulo, regulując poziom cholesterolu i triglicerydów w organizmie, wywiera wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego.


Kategoria: Best new children’s drink

ZWYCIĘZCA KATEGORII
Produkt: smoothie Sqqquishy/soki Squeeezy
Zgłoszony przez: RDA Organic
Kraj: Wielka Brytania

Pierwszy brytyjski chłodzony napój organiczny dla dzieci. Zawierają wyłącznie 100% soki owocowe, bez dodatku wody, cukru, koncentratów, barwników czy konserwantów. Sqqquishy to napój typu smoothie (przecier owocowy) o smaku czarnej porzeczki, jabłka i banana, zaś soczek Squeeezy to mieszanka smaków mango, jabłka i pomarańczy. Obydwa produkty dostępne są w opakowaniach typu pouch z innowacyjnym automatycznym zamknięciem, które zapobiega przypadkowemu rozlewaniu zawartości. Nazwy produktów nawiązują do czynności, którą należy wykonać, aby napić się soku (squish i squeeze to czasowniki opisujące wyciskanie, uciskanie, naciskanie).


Produkt polski zgłoszony w kategorii.


Produkt: Kubuś Waterrr
Zgłoszony przez: Tymbark
Kraj: Polska

Kubuś Waterrr, dostępny w trzech wersjach smakowych, to woda źródlana z dodatkiem soków owocowych. W składzie napoju nie ma żadnych środków konserwujących ani sztucznych barwników. Atutem Kubusia Waterrr jest jego opakowanie: poręczna butelka o poj. 0,5 l wyposażona w specjalną nakrętkę z membraną, uniemożliwiającą przypadkowe rozlanie napoju.

Wybrane produkty zgłoszone w kategoriiProdukt: AiQA Kids
Zgłoszony przez: AiQA Inelligent Water
Kraj: Austria

AiQA Kids to oparte wyłącznie na naturalnych składnikach napoje przeznaczone dla dzieci w wieku od 1 do 8 lat. Zawierają owoce, witaminy i wartościowe zestawy składników mineralnych. Bez dodatku cukru, słodzone wyłącznie syropem fruktozowym pochodzenia roślinnego.

Kategoria: Best new dairy drink


ZWYCIĘZCA KATEGORII
Produkt: Drink Well Banana Date & Oat Probiotic Dairy Smoothie
Zgłoszony przez: Marks & Spencers
Kraj: Wielka Brytania

Jest to słodki mix miąższu bananowego, daktyla, nasion owsa i jogurtu z zawartością probiotycznych bifidobakterii. Produkt zawiera również prozdrowotne wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3.


Wybrane produkty zgłoszone w kategorii
Produkt: Shake
Zgłoszony przez: Coca-Cola Hellenic Cyprus/Lanitis
Kraj: Cypr

Pierwszy tego rodzaju napój mleczny dostępny na Cyprze. Skierowany przede wszystkim do młodzieży odniósł duży sukces rynkowy, głównie za sprawą niestandardowej kampanii reklamowej, której podstawowym składnikiem była slogan i piosenka „Shake Your World” w wykonaniu popularnych cypryjskich artystów hip-hopowych Jona Wu i Mario Mentala. Utwór szybko stał się wielkim hitem wśród nastolatków, zaś o reklamowanym napoju wkrótce zaczęło mówić się „najlepsze mleko na Cyprze”.Kategoria: Best new packaged water


ZWYCIĘZCA KATEGORII
Produkt: Nornir Water
Zgłoszony przez: Danish Bottling Company
Kraj: Dania

Norny, które znalazły się na etykietach butelek wody Nornir symbolizują cykl życia. Według mitologii nordyckiej Norny to boginie przeznaczenia, mieszkające w okolicach najwyższego korzenia Drzewa Świata – wiecznie zielonego jesionu Yggdrasil. Jednym z ich obowiązków było podlewanie wiecznego drzewa wodą z pobliskiego jeziora.
Nornir dostępny jest w wąskich, eleganckich butelkach PET o pojemności 0,75 l w trzech wariantach: Serenely still water (woda niegazowana), Gently carbonated freshness (dosł. lekko gazowana świeżość) i Mellow oxygenated (łagodnie natlenowana). Zarówno kształt butelek, jak i ich zamknięcia przypominają klasyczne szklane butelki do wina. Design niesie skojarzenia z prostotą i spokojem, podkreśla nordyckie pochodzenie wody oraz wzmacnia poczucie obcowania z produktem najwyższej jakości.
foto: Danish Bottling Company A/S


Kategoria: Best newcomer brand or business

ZWYCIĘZCA KATEGORII
Produkt: The Fruit Lab
Zgłoszony przez: Fruity King
Kraj: Holandia

Linia świeżo wyciskanych soków i przecierów Fruit Lab to sześć soków i dwa przeciery owocowe. Każdy smak oznaczony jest unikalnym trzycyfrowym kodem: w dziewięciopunktowej skali przedstawione są w ten sposób trzy cechy smakowe danego soku – poziom słodkości, kwaśności i gorzkości. Producent twierdzi, że cyfry te będą weryfikowane wraz z każdym nowym „sezonem owocowym”, aby odzwierciedlić ewentualne zmiany smaku. Na etykiecie każdego z wariantów napoju znaleźć można szczegółowe informacje nt. gatunku i pochodzenia surowca, z którego otrzymano dany sok lub smoothie. Fruit Lab dostepny jest w butelkach o poj. 250 ml.

Kategoria: Best Design in PET

ZWYCIĘZCA KATEGORII
Produkt: Nornir Water
Zgłoszony przez: Danish Bottling Company
Kraj: Dania
Kategoria: Best Labelling or Decorative Finish

ZWYCIĘZCA KATEGORII
Produkt: Borojo
Zgłoszony przez: Borojo Beverages
Kraj: USA

Linia organicznych napojów energetyzujących Borojo opiera się na soku z pochodzącego z Ameryki Południowej owocu borojo o właściwościach energetyzujących i prozdrowotnych. Projekt graficzny etykiet termokurczliwych, którymi ozdobiono butelki napoju, ich kolorystyka wykorzystująca zaledwie trzy barwy (kolor główny symbolizujący smak oraz czerń tła i biel użyta w typografii), a także czytelna typografia, zapewniają znakomity efekt wizualny, dzięki czemu są one doskonale widoczne na półce sklepowej. Napój Borojo dostępny jest w trzech smakach: różowa guava i marakuja; truskawka, kiwi, arbuz oraz czarna jagoda, acai, granat.


Produkt zgłoszony w kategorii

Produkt: linia napojów ØKO
Zgłoszony przez: Harboe Bryggeri
Kraj: Dania

ØKO (eko) to najnowsze dziecko browaru Harboe. To nie piwo jednak, a ekologiczny napój bezalkoholowy, z dużą zawartością naturalnych soków owocowych, lekko gazowany, słodzony brązowym, nierafinowanym cukrem. Dostępne cztery warianty smakowe: Sport, Cola, Lemon i Orange. Zarówno butelki, jak i zdobiące je eleganckie i oszczędne w formie etykiety termokurczliwe wykonano z łatwo poddającego się recyklingowi materiału PET, są więc przyjazne środowisku naturalnemu.


beverage innovation awards
forumsleeve
Źródło: ''