W lipcu br. w Białostockich Zakładach Graficznych została oddana do użytku nowa, 8-kolorowa offsetowa maszyna drukująca z systemem odwracania arkusza KBA Rapida 106-8 SW4 FAPC. Jej wdrożenie przyczyniło się do zwiększenia mocy produkcyjnych drukarni w zakresie wielokolorowych prac dziełowych i akcydensowych o ponad 40%. To czwarta już maszyna z serii KBA Rapida zakupiona przez Białostockie Zakłady Graficzne, a tym samym kolejne w ostatnim czasie rozwiązanie Koenig & Bauer, dedykowane produkcji akcydensowej i książkowej, zakontraktowane przez drukarnię z Polski.

- „Nasza firma jest zdecydowanym liderem w sprzedaży średnio- i wielkoformatowych maszyn offsetowych, dedykowanych produkcji opakowaniowej. Kontrakt podpisany z Białostockimi Zakładami Graficznymi potwierdza z kolei rosnącą pozycję KBA w segmencie długich maszyn z systemem odwracania arkusza, wykorzystywanych przy produkcji wielobarwnych książek czy materiałów komercyjnych – mówi Grzegorz Szymczykowski, dyrektor ds. sprzedaży i serwisu KBA CEE. – Co więcej, wdrożenie maszyny KBA Rapida 106-8 SW4 FAPC w BZGraf miało miejsce zaledwie dwa lata po uruchomieniu tu – na początku 2015 roku – modelu KBA Rapida 105-4, także w formacie B1”. 

Nowa maszyna jest następcą wysłużonej, 4-kolorowej maszyny pełnoformatowej KBA Rapida 105 pracującej w BZGraf od 2001 roku. Tym samym jest to dla białostockiej drukarni kolejny, istotny krok w realizowanym od dłuższego czasu procesie modernizacji.

Halina Samotik, dyrektor ds. produkcji i członek zarządu BZGraf, komentuje:

- „Obecnie nasz park maszynowy składa się z rozwiązań dwóch dostawców, w tym z 12 zespołów drukujących KBA. Zwiększyliśmy zatem nasz potencjał produkcyjny o cztery agregaty, przy czym nowa maszyna oferuje szereg zalet: najwyższą jakość wydruków, krótki czas narządzania czy wysoki komfort obsługi. W efekcie liczymy na ponad 40% zwyżkę mocy produkcyjnych w druku wielobarwnym”.

Montaż oraz rozruch maszyny KBA Rapida 106-8 SW4 FAPC trwał zaledwie 3 tygodnie. Jest to wysoko zautomatyzowana, 8-zespołowa maszyna z systemem odwracania arkusza po 4. zespole drukującym. Maksymalna oferowana przez nią prędkość wynosi 18 tys. ark./h w trybie jednostronnym i 15 tys. ark/h – w dwustronnym. W skład jej wyposażenia wchodzą m.in.: pakiet do zadrukowywania cienkich podłoży, system w pełni automatycznej zmiany form drukowych, sensoryczny system nakładania bez marki bocznej SIS, wysprzęglanie zespołów wodno-farbowych, tkaninowe systemy mycia obciągów gumowych i cylindrów dociskowych CleanTronic, a także zaawansowane rozwiązania kontrolno-pomiarowe, w tym wielkoformatowy ekran z systemem ErgoTronic ColorDrive.

W nowej maszynie będą realizowane przede wszystkim wielobarwne zlecenia dziełowe, stanowiące gros produkcji wykonywanej przez Białostockie Zakłady Graficzne. Ta działająca od ponad 70 lat drukarnia (od 2011 roku należąca do grupy Kompap SA) specjalizuje się bowiem w wielokolorowych pracach w oprawie złożonej, choć nie stroni też od zleceń jednobarwnych i oprawy prostej (klejonej, szytej oraz zeszytowej). Produkowane są tu m.in. książki, albumy, katalogi i komiksy.

- „W większości przypadków są to trudne do wykonania prace wielobarwne, wymagające wysokiej jakości wykonania. Dlatego też zakup perfekcyjnie drukującej maszyny offsetowej stał się niezbędny” – dodaje Halina Samotik.

BZGRaf obsługuje przede wszystkim klientów z Polski, chociaż w ostatnim okresie udział produkcji eksportowej wzrósł tu do 20%.

- „Ze względu na problemy rynku krajowego, zabiegamy o zwiększenie ilości zleceń eksportowych” – dodaje dyrektor ds. produkcji.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszej, zrealizowanej w 2015 roku inwestycji, za wybór dostawcy kolejnej maszyny w formacie B1 odpowiedzialny był zarząd BZGraf. Jak zapewnia Halina Samotik, o finalnej decyzji zdecydowały m.in. wieloletnie, owocne doświadczenia z rozwiązaniami marki Koenig & Bauer:

- „Pracowaliśmy już na kilku różnych modelach tego producenta: Planeta P44, Rapida 72, Rapida 104, Rapida 105 – także z obsługą nowo zainstalowanej maszyny Rapida 106 radzimy sobie bardzo dobrze. Maszyny KBA cieszą się u nas bardzo dobrą opinią. Są solidne i stabilne w pracy. Nowo zakupiona Rapida 106-8 SW4 FAPC oferuje ponadto liczne, innowacyjne rozwiązania pozwalające na bezproblemowe zadrukowywanie najróżniejszych gatunków papieru. Dodatkowy atut KBA CEE to fakt, że firma skutecznie rozbudowuje zespół fachowców odpowiedzialnych za obsługę serwisową. Mamy jednak nadzieję, że nie będziemy musieli zbyt często korzystać z ich usług” – mówi z uśmiechem Halina Samotik.

Jan Korenc, prezes KBA CEE, dodaje:

- „Za duży sukces uważamy fakt, że maszyna Koenig & Bauer z serii Rapida już po raz czwarty znalazła uznanie w oczach kierownictwa Białostockich Zakładów Graficznych. Co więcej, nowa 8-kolorowa Rapida 106-8 SW4 FAPC trafia tu zaledwie dwa lata po wdrożeniu innej pełnoformatowej maszyny – Rapida 105-4. Obie te instalacje podkreślają pozycję Koenig & Bauer jako zaufanego dostawcy nie tylko rozwiązań do produkcji opakowaniowej, ale też akcydensowej i dziełowej. Cieszymy się, że bierzemy aktywny udział w modernizacji i unowocześnianiu parku sprzętowego BZGraf – zasłużonej dla całego polskiego przemysłu poligraficznego firmy. Firma działa na niełatwym rynku produkcji dziełowej, tym bardziej doceniamy jej decyzje o kolejnych inwestycjach, których celem jest m.in. zwiększenie produkcji eksportowej. Mamy nadzieję, że pracujące obecnie w drukarni dwie pełnoformatowe maszyny z rodziny Rapida staną się jednym ze stymulatorów dalszego jej rozwoju”.

 

Białostockie Zakłady Graficzne z ośmiokolorową maszyną KBA Rapida 106-8 SW4 FAPC z systemem odwracania arkusza

Od lewej: Grzegorz Szymczykowski, Jan Korenc (obaj KBA CEE), Antonina Kuchlewska, Halina Samotik (obie BZGraf) oraz Jacek Nieszczerzewicz (KBA CEE)


Białostockie Zakłady Graficzne z ośmiokolorową maszyną KBA Rapida 106-8 SW4 FAPC z systemem odwracania arkusza

 Antonina Kuchlewska - prezes zarządu BZGraf w trakcie podpisywania protokołu odbioru maszyny


Białostockie Zakłady Graficzne z ośmiokolorową maszyną KBA Rapida 106-8 SW4 FAPC z systemem odwracania arkusza

Hala maszyn - w skład parku sprzętowego Białostockich Zakładów Graficznych wchodzą m.in. dwie pełnoformatowe maszyny offsetowe KBA Rapida

 

Źródło: KBA


Komentarze

  • Wszystko pięknie i bardzo im kibicuję ale...

    naprawdę mogliby zacząć płacić godziwe stawki a nie jak studenciakom na pierwszej pracy wakacyjnej. w dodatku te końcówki w rodzaju 11.88 zł powaga? to już nie dało się dociągnąć do pełnych złotych?!? straszna cebuloza:/ w zarządzie jest sporo starszych ludzi a starsi jak wiadomo potrafią przysnąć z wiedzą na temat tego ile co kosztuje i ile powinno się zarabiać. może trzeba tam świeżej krwi? jak nie podgonią kilka zł z tymi stawkami spodziewam się braku chętnych nowych pracowników i odpływu sporej części obecnych.