Amerykańska korporacja papiernicza i opakowaniowa MeadWestvaco Corp. poinformowała o zakończeniu prac badawczo-wdrożeniowych nad w pełni biodegradowalna produktami z papieru i tektury pokrywanej ekstruzyjnie specjalną żywicą bioorganiczną. Powłoka na bazie żywicy Cereplast wytrzymuje temperaturę 105°C.

Nowy materiał może być stosowany do produkcji kubków papierowych i innych pojemników używanych np. przez firmy kateringowe. Nowa technologia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów zainteresowanych podlegającymi biodegradacji produktami z surowców odnawialnych.

Dotychczas stosowane przez firmy kateringowe pojemniki do pakowania żywności były powlekane polimerami pochodzącymi z produktów petrochemicznych. Obecnie kompania Solo Cup Co (Highland Park w stanie Illinois) wytwarza z nowego materiału kubki. Te i inne nadające się do kompostowania produkty z surowców odnawialnych będą oferowane stołówkom i firmom kateringowym, które przekazują odpady organiczne kompostowniom.

Amerykański Instytut Produktów Biodegradowalnych (The Biodegradable Products Institute - BPI) przyznał korporacji MeadWestvaco prawo używania swojego logo na powlekanych papierach i tekturach. Logo BPI na produkcie informuje, że spełnia on wymogi amerykańskiej normy ASTM D6868. Oznacza to, że szybko i całkowicie biodegraduje się nie wytwarzając produktów szkodliwych i nie pozostawiając plastikowych pozostałości na wysypiskach komunalnych i przemysłowych.

Żywicę Cereplast wytwarza się w oparciu o opatentowany i zastrzeżony proces produkcyjny, z zastosowaniem skrobi i innych biodegradowalnych składników, włączając w to kwas polimlekowy (PLA). Żywica Cereplast może zastąpić szeroką gamę polimerów wytwarzanych z produktów naftowych. Można ją przerabiać z wykorzystaniem szeregu procesów przetwórczych, w tym formowania wtryskowego, ekstruzji i formowania termicznego.

Źródło: www.meadwestvaco.com
Źródło: ''