BIOERG S.A. został utworzony z myślą o tworzeniu i wprowadzaniu najnowszych technologii w obszarze tworzyw biodegradowalnych i kompostowalnych, produkcji opakowań i innych obszarów przemysłowych. W pierwszym kwartale 2011 roku spółka chce zadebiutować na rynku NewConnect. To ważny krok w kierunku rozwoju Grupy ERG SA.

Branża wyrobów z folii biodegradowalnej jest dopiero w początkowej fazie rozwoju, dlatego na rynku polskim działa bardzo niewielu konkurentów Firmy. - BIOERG ma przyszłość i potencjał niezbędny do dynamicznego rozwoju – podkreśla Maciej Błasiak, prezes Grupy Kapitałowej ERG. – Z perspektywy kilku ostatnich lat widać bezsprzecznie, że rozwiązania i technologie, które jakiś czas temu określano futurystycznymi wchodzą do powszechnego użytku – zapewnia prezes. – Zamierzamy nie tylko kontynuować pionierskie badania związana z nowymi produktami, ale też zwiększać sprzedaż już oferowanych przez spółkę wyrobów – kończy.

W Polsce działa bardzo wielu producentów tradycyjnych foliowych toreb reklamowych, ale bardzo niewielu z nich ma w swojej ofercie produkty biodegradowalne. Najpopularniejszymi tworzywami w Polsce wykorzystywanymi do produkcji foliowych reklamówek, będących substytutami dla toreb reklamowych BIOERG, są LDPE i HDPE. Torby wykonane z HDPE charakteryzują się tym, że są cienkie, ale zarazem mniej elastyczne i bardziej podatne na przebijanie.

Przy większych grubościach wykazują się dość dużą sztywnością i łamliwością. Torby wykonane z LDPE są natomiast mocniejsze i trwalsze, a zarazem bardziej elastyczne, błyszczące i nieszeleszczące. W Polsce zużywa się rocznie ok. 7 mld tradycyjnych jednorazowych toreb foliowych, a na świecie liczba ta sięga 5 bilionów. Produkty te trafiają w większości na wysypiska, ale spora ich część zaśmieca ulice, lasy, rzeki i jeziora. Według danych, którymi dysponuje spółka tylko w Warszawie dziennie wydaje się ok. 1 mln takich toreb. Są one używane zazwyczaj tylko do transportu zakupów ze sklepu do domu, dlatego średni czas używania takiej torby to 15-20 minut, a okres ich rozkładu to zazwyczaj od 100 do 400 lat (dla porównania okres rozkładu toreb produkowanych przez BIOERG w odpowiednich warunkach, to nie dłużej niż 3 miesiące, a przemiana zawartego w materiale węgla w dwutlenek węgla i w biomasę tworzy drobny, pozbawiony substancji toksycznych kompost).

Krok po kroku zmieniamy przyzwyczajenia

W kwietniu 2008 r. BIOERG, jako pierwsza polska firma, otrzymała od europejskiej organizacji DIN CERTCO prestiżowy certyfikat spełniania normy EN 13432:2000, która wprowadziła kryteria oceny opakowań przydatnych do odzysku organicznego. Potwierdza on, że produkty BIOERG są w pełni biodegradowalne i nadają się do kompostowania. W tym samym roku, firma, jako pierwsza w Polsce rozpoczęła produkcję folii biodegradowalnej. Do połowy 2009 r. spółka była na etapie testów oraz konsultacji w zakresie opracowania i wdrożenia pierwszych produktów biodegradowalnych. Na przełomie lat 2009 i 2010 BIOERG S.A. opracowała i wdrożyła do sprzedaży kilka grup produktów (torby reklamowe, opakowania na odpady, seria produktów pod marką PSIWOREK) opakowań w pełni kompostowalnych. W drugiej połowie 2010 roku zintensyfikowane zostały działania handlowe w celu rozpoczęcia sprzedaży opracowanych produktów na masową skalę. W ramach projektu produkcji tworzyw kompostowalnych BIOERG S.A. oprócz wprowadzania na rynek przyjaznych środowisku produktów z BIOFOLII, działa również na rzecz podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa, angażując się w akcje edukacyjne promujące działania proekologiczne, w szczególności związane z racjonalną gospodarką odpadami.

Strategia rozwoju BIOERG S.A. zakłada kontynuację dotychczas realizowanych projektów oraz tworzenie i wprowadzanie nowych technologii z dziedziny przetwórstwa tworzyw sztucznych, produkcji opakowań i innych obszarów przemysłowych. W ramach realizowanej strategii rozwoju spółka planuje w 2011 roku intensyfikację działań handlowych ukierunkowanych na wzrost sprzedaży opracowanych do tej pory produktów biodegradowalnych.

Krok przed konkurencją

– W obszarze tworzyw kompostowalnych będziemy się rozwijali wraz z rynkiem i potrzebami naszych klientów. Jestem przekonany, że bycie pionierem, chociaż trudne, bo przekonanie rynku do nowych rozwiązań najczęściej jest trudne i mozolne, przyniesie spółce oczekiwane efekty – wyjaśnia prezes Błasiak. - Torby foliowe, worki na liście, czy biodegradowalne opakowania na kosmetyki, nad którymi pracujemy to na pewno nie jest nasze ostatnie słowo – podkreśla Błasiak.

Dziś BIOERG jest w stanie wyprodukować na indywidualne zamówienie klientów, opakowania bazujące na BIOFOLII o szerokim spektrum rozmiarów i grubości a także z dowolnym rodzajem zadruku.

Kolejną przewagę konkurencyjną produktów BIOERG w stosunku do wyrobów większości działających na rynku polskim konkurentów stanowi ich, jakość. Wszystkie produkty Firmy są w pełni biodegradowalne i kompostowalne i to właśnie odróżnia je od zdecydowanej większości dostępnych na rynku produktów konkurencyjnych i substytucyjnych, które są wytworzone z tradycyjnego polietylenu z niewielkim dodatkiem środków chemicznych (degradantów takich jak TDPA, d2w czy Eco-degran). Substancje te nie powodują, że produkty stają się zdatne do kompostowania, a jedynie przyspieszają proces degradacji polimeru do kilkunastu lub kilkudziesięciu miesięcy pod wpływem światła słonecznego lub tlenu.

Z uwagi na gorszą, jakość wynikającą z zastosowania tańszych surowców, spora część produktów konkurencyjnych, w szczególności wytwarzanych przez polskie firmy, jest tańsza od wyrobów BIOERG. Biorąc jednak pod uwagę jedynie produkty w pełni biodegradowalne, należy stwierdzić, że oferta BIOERG S.A. jest tańsza lub porównywalna cenowo z konkurencją, a wyroby Firmy odznaczają się korzystną relacją, jakości do ceny.

W 2010 roku przeprowadzona została III edycja konkursu "Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju". Tytuł „Regionalnego Lidera” w edycji śląskiej konkursu otrzymała spółka BIOERG. Ideą konkursu jest identyfikowanie oraz promowanie przedsięwzięć i inicjatyw o charakterze rozwojowym i innowacyjnym.

To nie pierwsze wyróżnienie dla spółki Bioerg. Wiosną ubiegłego roku Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw uhonorowała BIOERG S.A. nagrodą INNOWATOR Śląska 2009. To wyróżnienie przyznawane jest za najbardziej innowacyjne rozwiązania produkcyjne i technologiczne.

BIOERG Spółka Akcyjna z siedzibą w Dąbrowie Górniczej powstała w 2007 r. jako BIOERG Sp. z o.o., podmiot zależny ERG S.A. spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. BIOERG Sp. z o.o. końcem 2008 r. została przekształcona w spółkę akcyjną.

Źródło: ''