Stora Enso wprowadziła na rynek bazujące na drewnie biokompozyty - DuraSense. Są one kolejnym znaczącym krokiem urzeczywistniającym filozofię zastępowania materiałów opartych na surowcach kopalnych rozwiązaniami odnawialnymi. DuraSense to propozycja dla przedsiębiorstw poszukujących zaawansowanych, proekologicznych biokompozytów, będących alternatywą dla tworzyw sztucznych.

Biokompozyty DuraSense – odnawialna alternatywa dla tworzyw sztucznych od Stora Enso

DuraSense pozwala na zastosowanie włókien odnawialnych, np. pochodzących z drzewa, w miejsce dużych ilości tworzyw sztucznych wykonanych z surowców kopalnych. Stora Enso rozpoczęła w tym roku wytwarzanie biokompozytów w swoich zakładach produkcyjnych Hylte w Szwecji, dzięki inwestycjom rzędu 12 mln euro zrealizowanym w ostatnich kilkunastu miesiącach. Roczny potencjał fabryki wynosi obecnie 15 tys. ton. Według zapewnień Stora Enso, jest to największa w Europie jednostka produkcyjna, dedykowana kompozytom bazującym na włóknach drzewnych.

- „Zredukowanie ilości plastiku i zastąpienie go odnawialnymi i identyfikowalnymi materiałami to proces stopniowy. Za sprawą DuraSense możemy zaoferować naszym klientom oparte na włóknach drzewnych rozwiązanie, które nie tylko zwiększa proekologiczność finalnego wyrobu, ale też – w zależności od jego rodzaju – znacząco redukuje tzw. ślad węglowy, nawet o 80%” – mówi Jari Suominen, kierujący działem Wood Products w Stora Enso.

Produkty z rodziny DuraSense mogą być wykorzystywane w szerokim spektrum aplikacji: od produkcji dóbr konsumpcyjnych aż po zastosowania przemysłowe. Typowe ich zastosowanie obejmuje m.in: meble, palety, narzędzia ręczne, części samochodowe, produkty kosmetyczne i typu lifestyle, zabawki oraz różnego rodzaju przedmioty, takie jak naczynia kuchenne czy nakrętki do butelek.

Granulat, stanowiący podstawę DuraSense, to mieszanka naturalnych włókien drzewnych, polimerów i dodatków, zapewniających formowalność charakterystyczną dla plastiku, przy jednoczesnej przyjazności środowisku i praktyczności, jakie cechują materiały drzewne. Możliwe jest także włączenie do składu DuraSense włókien pochodzących z biopolimerów bądź polimerów poddanych recyklingowi, co jeszcze bardziej zwiększa proekologiczność całego rozwiązania. Np. DuraSense Eco100 – jeden z gatunków biokompozytu, bazujący na włóknach drzewnych i biopolimerach, to zdaniem producenta materiał, który – także dzięki odpowiednio atrakcyjnej cenie – ma szansę w pełni zastąpić tworzywa sztuczne oparte na surowcach kopalnych. 

- „Rozwiązania idące w parze z polityką zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza w przystępnej cenie, oraz troska o środowisko naturalne to coraz ważniejsze kryteria decydujące o wyborach dokonywanych przez konsumentów – dodaje Patricia Oddshammar, kierująca działem Biocomposites w firmie Stora Enso. – DuraSense może zredukować zużycie materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych nawet o 60%, znacząco zmniejszając ilości mikroplastiku, które trafiają do środowiska naturalnego. Biokompozyty naszej produkcji mogą być ponownie używane jako surowiec nawet siedem razy lub mogą zostać poddane recyklingowi wraz z pozostałymi materiałami plastikowymi. Ewentualnie, w końcowej fazie cyklu ich życia, mogą stanowić źródło pozyskania energii”.

 

Źródło: Stora Enso Polska