Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. rozpoczął kolejową ekspedycję poliolefin wytwarzanych w swych nowych zakładach. W połowie grudnia z Platformy Logistycznej BOP w Płocku odjechał pierwszy pociąg z 1 250 tonami polietylenu wysokiej gęstości Hostalen HDPE do Grosslehny koło Lipska w Niemczech. W obsłudze tego procesu, BOP jest wspierany przez firmę Karl Schmidt Spedition Gmbh i jego polski oddział Schmidt Polska Sp. z o.o.

W części magazynowej Platformy Logistycznej BOP, bezpośrednio przy bocznicy kolejowej, zlokalizowany jest imponujący Park Kontenerowy o powierzchni ok. 6 400 m2. Może on pomieścić 320 trzydziestostopowych kontenerów kolejowych o łącznej pojemności 8 000 ton granulatu.
W Parku, kontenery ustawiane są na czterech poziomach za pomocą specjalnego podnośnika, tzw. reachstacker. Puste kontenery wyłożone są specjalnymi workami z polietylenu, tzw. inliner, które chronią granulat przed zabrudzeniem i wysypaniem, Kontenery te transportowane są do stacji załadunkowej pod silosami na specjalnych podwoziach samochodowych, gdzie następuje grawitacyjny załadunek granulatu luzem. Załadowane kontenery odwożone są do Parku Kontenerowego, skąd pociągiem blokowym (block train) wysyłane są do Niemiec. Dostawę kontenerów, ich obsługę i czynności kolejowe wykonuje dla BOP uznany dostawca usług tego typu – firma Karl Schmidt Spedition Gmbh. „Uruchomienie ekspedycji kolejowej BOP to część integracji BOP z europejską siecią dystrybucji jednego z naszych udziałowców – firmy Basell. Pierwszy transport, który odjechał z Platformy Logistycznej na Zachód jest dla naszej spółki także symbolem integracji polskiego i europejskiego rynku poliolefin” – powiedział Wido Waelput, Wiceprezes BOP, Dyrektor ds. Marketingu, Sprzedaży i Łańcucha Dostaw. „Infrastruktura Platformy Logistycznej BOP daje możliwość ekspedycji poliolefin za pomocą samochodów ciężarowych i kolei. Taka dywersyfikacja pozwala nam na dostawę materiałów do klientów w Polsce oraz za granicą w sposób efektywny i ekonomiczny. Biorąc pod uwagę wzrost ruchu drogowego w Europie, nowe opłaty drogowe i ograniczenia ekologiczne, widzimy duży potencjał w rozwoju transportu intermodalnego” – dodał Krzysztof Sieczkowski, Dyrektor Logistyki w BOP. Uruchomiona przy płockiej Platformie Logistycznej ekspedycja kolejowa, posiada wiele zalet: duży potencjał przewozowy, szybkość oraz ekonomiczne zużycie energii i niski poziom hałasu będące znaczącymi czynnikami pro-ekologicznym. Właśnie te argumenty zadecydowały o wyborze transportu kolejowego, który cieszy się w Europie coraz większym zainteresowaniem.
Źródło: ''