6 lutego w Warszawie odbyło się wręczenie tytułów "Tego, który zmienia polski przemysł" co roku przyznawanych przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, wydawcę Miesięcznika „Nowy Przemysł”

W tym roku nagrodzono dziewięć przedsiębiorstw i wybitnych postaci polskiego biznesu oraz inicjatywę gospodarczą – Specjalne Strefy Ekonomiczne.

Dziesiąte, specjalne wyróżnienie otrzymał prof. Leszek Balcerowicz. - Przełom ‘89 roku polegał na przejściu od gospodarki, w której nie ma konkurencji do takiej, w której konkurencja istnieje – mówił laureat. Profesor Balcerowicz nawoływał do wymiany "politycznych" właścicieli przedsiębiorstw na właścicieli "normalnych" – efektywnych, myślących w kategoriach rynku.

Spośród firm wybranych przez Redakcję i laureatów inicjatywy "Zmieniamy Polski Przemysł" z lat 2000-2004 wyróżnienie w edycji ad 2005 otrzymała firma Basell Orlen Polyolefins.

Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. (BOP) jest spółką joint venture utworzoną w marcu 2003 r. przez firmę PKN ORLEN SA (największy polski producent i dystrybutor paliw) oraz firmę Basell Europe Holdings B.V. (największy na świecie producent polipropylenu i czołowy producent polietylenu). Każdy z partnerów posiada 50-proc. udziałów w spółce.

Firma BOP oferuje polietylen (PE), polipropylen (PP) i zaawansowane materiały poliolefinowe. Są one wytwarzane w zakładach produkcyjnych w Płocku i międzynarodowej sieci produkcyjnej firmy Basell. Zakłady produkcyjne korzystają z materiałów i usług firmy PKN ORLEN, która zapewnia też rozległą wiedzę marketingową dotyczącą regionu, a także udostępnia lokalizację strategiczną pod względem geograficznym. Koncern Basell udostępnia firmie BOP nowoczesną technologię, zapewnia globalny dostęp do klientów i oferuje procedury operacyjne wysokiej jakości.

Produkty firmy są dostępne w następujących podstawowych segmentach rynku: towary konsumpcyjne, folie do pakowania, produkty wytwarzane z wykorzystaniem technologii formowania z rozdmuchiwaniem, takie jak butelki i kontenery, rury do dostarczania wody pitnej, rury kanalizacyjne i wyroby włókiennicze (przędza i włókna, przeznaczone do zastosowań konsumenckich i przemysłowych).


od lewej: Wido Waelput - Wiceprezes BOP, Dyrektor ds. Marketingu, Sprzedaży i Łańcucha Dostaw
oraz Karol Marek Sęp - Wiceprezes ds. Produkcji BOP, (foto: A. Wawok)

Oprócz BOP wyróżniono także: Aluminium Konin–Impexmetal SA, Hewlett Packard, Koksownię Przyjaźń, Mazowiecką Spółkę Gazownictwa, Polimex-Mostostal Siedlce SA i Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne SA.


(foto: A. Wawok)

Dobrą tradycją inicjatywy "Zmieniamy Polski Przemysł" jest nominowanie laureatów kolejnych edycji przez osoby i przedsiębiorstwa wyróżnione przez "Nowy Przemysł" w poprzednich latach. Doroczna Gala „Nowego Przemysłu” zamyka całoroczny cykl konferencji pod hasłem "Zmieniamy Polski Przemysł" i inicjuje kolejny rok seminariów i szkoleń, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości.


Źródło: ''