Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. (BOP) zakończyła projekt dotyczący rozbudowy instalacji Spheripol*, w której wytwarzany jest polipropylen (PP), zwiększając potencjał tej wytwórni o 20%, do 480 tysięcy ton polimeru. Roczne nominalne moce produkcyjne Spółki wzrosły do 900 tysięcy ton poliolefin, gdyż BOP, poza PP, wytwarza także polietylen dużej gęstości (HDPE) w instalacji Hostalen*, której potencjał wynosi 320 tysięcy oraz polietylen małej gęstości (LDPE) w ilości 100 tysięcy ton. Zwiększenie mocy wytwórczej PP przez BOP jest związane z inwestycją Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A., jednego z udziałowców BOP, w Instalację Metatezy.

BOP zwiększył moce produkcyjne PP w Płocku

Zdjęcie: Platforma Logistyczna BOP w Płocku

 

- „Był to największy projekt inwestycyjny w BOP od czasu uruchomienia instalacji Spheripol oraz Hostalen we wrześniu 2005 roku" – powiedział Laurent Hautier, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny BOP.

- „Inwestycja ta wiązała się również z rozbudową Platformy Logistycznej BOP w celu zapewnienia odpowiedniej przestrzeni magazynowej. Jesteśmy dumni z tego, że dzięki tej inwestycji instalacja PP Spheripol w BOP stała się największą tego typu linią produkcyjną w Europie" – dodał Laurent Hautier.

- „Zwiększenie potencjału PP jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na to tworzywo i stanowi kamień milowy w strategii rozwoju BOP. Zwiększone moce pozwolą nam zaspokoić potrzeby przetwórców, którzy są odbiorcami poliolefin pochodzących z naszej płockiej fabryki i umocnić naszą pozycję czołowego producenta i dostawcy PP w Polsce” – skomentował Jaap Rabou, Członek Zarządu, Dyrektor Sprzedaży w BOP.

- „Dzięki rozbudowanej farmie silosów na Platformie Logistycznej w Płocku, BOP może oferować rozwiązania, które wpisują się w widoczny już od paru lat, rynkowy trend, jakim jest zwiększone zapotrzebowanie na dostawy luzem do odbiorców zlokalizowanych wokół naszych fabryk. Zapewnią nam one utrzymanie pozycji niezawodnego i solidnego dostawcy, który dostarcza odpowiedni produkt na czas, w formie preferowanej przez przetwórców” – podsumował Jaap Rabou.

Budowa istniejącej instalacji produkcyjnej Spheripol w Płocku ruszyła w 2003 roku, a zakończyła się w 2005. Od tego czasu w BOP wyprodukowano ponad 4 miliony ton PP. Spółka wytwarza kilkadziesiąt różnych gatunków PP: homopolimerów, kopolimerów heterofazowych oraz kopolimerów randomicznych. Stanowią one szeroką ofertę materiałów odpowiednich do wielorakich zastosowań. Dzięki swym różnorodnym właściwościom, materiał ten jest wykorzystywany w szerokim zakresie wyrobów konsumenckich, takich jak np.: twarde i miękkie opakowania, wyroby tekstylne, części samochodowe czy rury. Gatunki PP wytwarzane w Płocku w oparciu o technologię Spheripol charakteryzują się bardzo wysoką czystością i powtarzalnością właściwości oraz zapewniają stabilne przetwórstwo.

 

Dowiedz się więcej o Basell Orlen Polyolefins

 

*Spheripol i Hostalen są znakami towarowymi, które należą do LyondellBasell.

 

Źródło: Basell Orlen Polyolefins