Unia Europejska zaleciła wprowadzenie zmian w opakowaniach leków, tak aby zostały one przystosowane dla osób niewidomych i słabo widzących. Polskie firmy farmaceutyczne będą musiały wprowadzić zmiany w oznakowaniu swoich produktów.

Niestety dyrektywa 2004/27/UE zawiera nieprecyzyjne sformułowania; jednym z nowych obowiązków producentów jest konieczność konsultacji czytelności ulotki z organizacjami pacjentów. Nie ustalono jednak jakie konkretnie są to organizacje i na ile ich opinia będzie wiążąca dla Urzędu Rejestracji Leków. Przy sprzedaży leku za granicę także istnieje wymóg wprowadzenia nowego oznakowania i konsultacji z organizacjami pacjenta.

W przygotowaniu jest projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, który uwzględnia nowe unijne wymagania. Znalazł się w nim już przepis zobowiązujący do podania nazwy produktu leczniczego na opakowaniu zewnętrznym leku (z wyłączeniem produktów weterynaryjnych)właśnie w systemie Braille’a.
Źródło: ''

Komentarze

 • śmiech na sali

  najlepsze jest to że na polskich opakowaniach<lekach> jest napisane braillem a jakis holenderski badziew 3 razy droższy czy tam jakaś UK szajs takiego napisu nie ma!!!
  Chociaż dobrze widze to tego nie rozumie. Przecież oni są dłużej w ue niż my i niby bardziej cywilizowane kraje

 • Braille na opakowaniach

  Nie wszyscy wiedzą, że napisy na opakowaniach w alfabecie braille'a od dłuższego czasu stosuje z powodzeniem m.in. firma Soraya. W związku z tym powstał polski standard druku na opakowaniach - czytelnego a zarazem dosyć łatwego do wykonania - który teraz powinien zostać przeniesiony również na opakowania leków. Zainteresowanych zapraszam na stronę http://wojd.eu.org oraz http://www.artrom.pl

 • brajl na opakowaniach leków

  Witam, już dawno powinny być zamieszczane napisy w brajlu na opakowaniach leków.Dlaczego niby polscy inwalidzi wzroku mają cierpieć z tego powodu, że nie wiedzą jaki lek mają w danej chwili w ręku.Mało tego, oprucz napisów na opakowaniu powinny być ulotki brajlowskie do takiego leku oczywiście na życzenie klienta.To właśnie takie ułatwienia dla osób z dysfunkcją wzroku powodują że osoby niewidome czują się bardziej niezależne od osób drugich i są przez to samodzielne a właśnie to jest najważniejsze-czuć się w miare samodzielnym człowiekiem.Jakiż to jest wydatek dla firm farmaceutycznych zrobic takie ulotki czy wydrukować brajla na opakowaniu leku?Znikomy wydatek, którego nie odczują koncerny farmaceutyczne a jak wiele dobrego wniosą.Pozdrawiam Maciej Motyka