Czy już czas na powrót do łask szklanych opakowań? Wydaje się że wiele na to wskazuje, na ich korzyść przemawia przede wszystkim fakt, że nie wydzielają one szkodliwych związków w reakcjach z artykułami spożywczymi.

Zdaniem naukowców z Instytutu Optoelektroniki WAT w Warszawie opakowania szklane są zdrowsze od puszek i kartonowych opakowań do soków w produkcji, których użyto folii aluminiowej. Ostatnie badania dowodzą, że z puszek i folii aluminiowej przenika glin, który może przyczyniać się do zwyrodnienia tkanki nerwowej i osłabiać kości.

Maksymalna dzienna dawka glinu nieszkodliwa dla zdrowia to 10 miligramów. Używając aluminiowych opakowań, łatwo ją przekroczyć. Niebezpieczne jest przechowywanie w nich kwaśnych soków i potraw, gdyż w takim środowisku glin najłatwiej przenika do żywności. Zbadano, że soki z mango i ananasa zapakowane w kartony wyściełane folią aluminiową po sześciu tygodniach, wchłaniają ponad dwadzieścia miligramów glinu. Wypijając litr takiego soku, dostarczamy do organizmu aż dwa razy wiekszą dawkę pierwiastka niż tą, którą uznaje się za bezpieczną.


Źródło: ''