W Szczecinie i największych miastach Polski rusza właśnie akcja "Butelko zwrotna, wróć!" finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Akcja "Butelko zwrotna, wróć!" finansowana jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jej realizację m.in. w Szczecinie, Stargardzie Szczecińskim oraz Koszalinie odpowiada Federacja Zielonych "Gaja".

Akcja ma uświadomić ludziom, że kupowanie towarów w opakowaniach zwrotnych przeciwdziała degradacji środowiska. Namawia do rezygnacji z jednorazowych toreb plastikowych na rzecz toreb płóciennych lub mocnych plastikowych wielokrotnego użytku.

Zgodnie z ustawą sklepy o powierzchni powyżej 25 m kw. muszą mieć w swojej ofercie towary w opakowaniach wielokrotnego użytku. Jeżeli sprzedawana jest np. woda mineralna w plastikowych butelkach jednorazowego użytku, klient powinien mieć również możliwość zakupu wody w butelce zwrotnej. Kolejny przepis zobowiązuje handlowców do przyjmowania opakowań zwrotnych po produktach, które są w danym sklepie dostępne.

We wszystkich placówkach handlujących opakowanymi towarami muszą być wyeksponowane informacje o możliwości zwrotu, zbiórki i odzysku opakowań, o właściwym postępowaniu z nimi oraz o znaczeniu umieszczonych na nich symboli - konsument segregując odpady, powinien wiedzieć, do jakiego pojemnika je wrzucić.

W sklepach nie ma takich informacji. Podczas tegorocznej kontroli inspektorzy WIIH tylko z tego powodu wypisali sześć mandatów i 40 wniosków o ukaranie do sądu.

Za nieprzestrzeganie tego przepisu wojewódzki inspektor inspekcji handlowej może ukarać sklep mandatem do 500 zł lub skierować wniosek o grzywnę do sądu.

Do udziału w Akcji zaproszona została głównie młodzież, która dostarczać będzie sklepom naklejki z informacjami o opakowaniach zwrotnych. Powinny być one wywieszone do wiadomości klientów.

Akcja "Butelko zwrotna, wróć!" będzie prowadzona do połowy stycznia.


Źródło: ''