W pierwszym kwartale b.r. w brzeskiej fabryce opakowań blaszanych Grupy CanPack S.A. rozpoczął pracę Helios 6010 - pierwsza maszyna do bezpośredniego grawerowania laserem form drukowych do fleksografii, sita rotacyjnego i typografii. Producent urządzenia, firma Stork Prints to obecnie wiodący kreator tej technologii, oferujący kilka systemów, dopasowanych do wymagań różnych odbiorców.

Do zastosowań fleksograficznych i typograficznych, maszyna Helios 6010, została wyposażona w wysokoenergetyczny laser CO2 (500 W), który wypala obszary negatywowe (niedrukujące), pozostawiając powierzchnię obrazu (elementy drukujące) nietkniętą. Ostre obrazy negatywowe mogą być łączone z wykonaniem bardzo drobnego (precyzyjnego) rastra. Kształt punktu rastrowego może być określony przez operatora, istnieje też możliwość zbudowania go „poniżej lica”, co pozwala na łączenie drobnych rastrów z dużymi częściami apli. Urządzenie Helios 6010 jest w stanie stworzyć raster do 70 l/cm (178 lpi) dla typografii oraz 60 l/cm (152 lpi) dla fleksografii. Maksymalna możliwa do osiągnięcia rozdzielczość wynosi 2540 dpi. Ciekawostka jest fakt, że w fabryce w Brzesku, laser wykorzystywany jest także do grawerowania narzędzi wykorzystywanych do tłoczenia (embossing) wzorów na puszkach napojowych.

Jako, że przy tego typu technologii nie ma już potrzeby wymywania form rozpuszczalnikiem, unika się związanych z tym problemów pęcznienia i zwężania się płyt, nie potrzebne jest także użycie żadnych filmów i środków chemicznych, przez co technologia jest przyjazna dla środowiska i operatora. Wraz z urządzeniem do grawerowania firma Stork oferuje specjalne oprogramowanie (FlexoPower), które pozwala na zaawansowaną edycję obrazu a także podgląd punktu z wykorzystaniem WYSIWYG.

Przedstawicielem firmy Stork Prints w Polsce w zakresie rozwiązań dla fleksografii jest spółka Scorpio.

Historia Grupy Can-Pack sięga 1989 roku, kiedy to powstała w Brzesku na bazie zakładu FOB Opakomet spółka będąca wówczas jedną z pierwszych, dużych, produkcyjnych spółek prywatnych w Polsce. Spółka ta produkowała opakowania stalowe, trzyczęściowe do pakowania produktów chemicznych i żywnościowych oraz zamknięcia koronowe do butelek szklanych.

Can-Pack S.A. z centralą w Krakowie powstała w 1992 roku jako spółka, zajmująca się produkcją aluminiowych wieczek i puszek napojowych i aluminiowych. Oferuje również techniki nadruku laserowego na kluczyku wieczka, tłoczenia na powierzchni puszek (embossing), drukowanie farbami termoczułymi oraz metodą suchego offsetu. Can-Pack S.A. posiada certyfikaty ISO 9001:2000 i HCCP, a obecnie wdraża procedury World Class Manufacturing System.

W ciągu kilkunastu lat Grupa Can-Pack stała się jednym z największych globalnych dostawców produktów opakowaniowych, otwierając bądź nabywając kolejne fabryki nie tylko w Polsce (Brzesko, Bydgoszcz, Dębica, Orzesz – opakowania szklane), ale i m.in. na Ukrainie, na Słowacji w Rumunii i Dubaju.

Więcej informacji: www.scorpio.com.pl
Źródło: ''