Jak podał Puls Biznesu: zdaniem prezesa Suwar, zarzuty akcjonariuszy przeciwnych fuzji firmy z Boryszewem Erg nie mają żadnego uzasadnienia. Dziś jednak na papierach Suwar nie było żadnego handlu. W czwartek na zamknięciu giełdy akcja spółki była wyceniana na 48,3 zł.

Suwary, które chcą połączyć się z Boryszewem Erg (dawny sochaczewski zakład Boryszewa), mają kłopot. Grupa akcjonariuszy, reprezentujących łącznie 23,65 proc. głosów na WZA, nie chce dopuścić do fuzji. Nie podobają im się zasady transakcji. - Argumenty porozumienia akcjonariuszy nie mają żadnego uzasadnienia - twierdzi Waldemar Zwierz, prezes zarówno Suwar, jak i Boryszewa Erg.

Porozumienie twierdzi, że spółki nie przedstawiły klarownej strategii, którą będą realizować po połączeniu. - Przecież już rok temu ogłosiliśmy, że zamierzamy stworzyć silny podmiot, rozwijający przetwórstwo chemiczne i tworzyw sztucznych. W zwiększenie produkcji zainwestujemy w tym roku 17 mln zł, czyli o wiele więcej niż w poprzednich latach wydawały łącznie Suwary i zakład Boryszewa. Już w kwietniu ruszymy z budową nowej hali produkcyjnej o powierzchni 3 tys. mkw. Poza tym w planach są przejęcia. Mamy już wytypowane cele, ale ze względu na silną konkurencję na tym rynku, nie będziemy ujawniać szczegółów - argumentuje Waldemar Zwierz.

W 2007 r. łączące się firmy wypracowały razem 254 mln zł przychodów i 21 mln zł zysku netto. Zarząd zapowiada, że w tym roku nie będzie gorzej. Poza tym porozumienie akcjonariuszy niepokoi ryzyko utraty przez Boryszew Erg statusu zakładu pracy chronionej. Może się to wiązać z koniecznością zwrotu dotacji i refundacji.

- Prawdopodobieństwo, że utracimy ten status, jest nikłe. Zresztą nawet w najczarniejszym scenariuszu musielibyśmy zwrócić około 7 mln zł — zauważa Waldemar Zwierz. Akcjonariusze dziwią się też, że biegli wycenili Suwary powyżej obecnej wartości giełdowej. - Mogę tylko przypomnieć, że na wycenę giełdową wpływa ogólna sytuacja na rynku kapitałowym oraz płynność akcji, która w przypadku Suwar jest bardzo niska. Mimo to kapitalizacja Suwar jest wyższa niż w listopadzie 2006 r., co w stosunku do całego rynku należy ocenić pozytywnie - tłumaczy Waldemar Zwierz.

Żeby zablokować fuzję, porozumienie musi mieć przynajmniej 33 proc. głosów na walnym, które odbędzie się 4 kwietnia.

Źródło:
Źródło: ''