Zobacz skrót najważniejszych informacji z branży opakowań. Z nami będziesz na bieżąco.

Moplen RP398U w ofercie BOPS – nowy gatunek wtryskowy do produkcji opakowań cienkościennych

W związku z rosnącym zainteresowaniem gatunkami polipropylenu (PP) randomicznego do wtrysku, z początkiem roku płocka wytwórnia Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. (BOP) uruchomiła produkcję nowego produktu o nazwie Moplen RP398U (MFR ok. 71 g/10 min). Gatunek ten poszerzył ofertę Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż Sp. z o.o. (BOPS) skierowaną do przetwórców poliolefin operujących w Polsce. Moplen RP398U powstaje bezpośrednio w procesie polimeryzacji, przy użyciu katalizatora koordynacyjnego Zieglera-Natty V generacji, który nie zawiera ftalanów.

Moplen RP398U jest uzupełnieniem gamy kopolimerów randomicznych PP wytwarzanych przez BOP. W chwili obecnej przetwórcy w Polsce dysponują czterema innowacyjnymi gatunkami PP randomicznego o zróżnicowanych właściwościach reologicznych i użytkowych. Oprócz Moplen RP398U wśród gatunków PP randomicznego oferowanych przez BOPS wymienić należy: Moplen RP2380, Moplen RP398T i Moplen RP398V.

Moplen RP398U został zaprojektowany do wtrysku cienkościennego oraz do wytwarzania wyrobów o długiej drodze płynięcia lub o złożonych przekrojach, które odznaczają się atrakcyjnymi właściwościami optycznymi i bardzo dobrymi właściwościami organoleptycznymi.

Zastosowanie skutecznego klaryfikatora najnowszej generacji gwarantuje, że Moplen RP398U ma również dodatkowe zalety związane z przetwórstwem. Gatunek ten może być przetwarzany w szerszym zakresie temperatur w porównaniu do tworzyw zawierających klaryfikator starszej generacji, będący pochodną sorbitolu, który dla uzyskania optymalnej przezroczystości wymaga bardzo wąskiego okna przetwórczego i stosunkowo wysokiej temperatury stopu, tj. ok. 230° – 240°C (niestety, w tej temperaturze następuje też termiczny rozkład użytego klaryfikatora). Moplen RP398U wykazuje optymalną przezroczystość już w temperaturze ok. 200°C, co oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej, skrócenie czasu chłodzenia oraz czasu całego cyklu. Z uwagi na zastosowany klaryfikator, który charakteryzuje się doskonałą stabilnością termiczną, nowy gatunek może być też przetwarzany w wyższych temperaturach, w porównaniu do standardowych PP randomicznych zawierających klaryfikatory starszej generacji.

Odpowiedni sposób wytwarzania oraz użyty klaryfikator gwarantują, że Moplen RP398U wykazuje bardzo dobre właściwości sensoryczne w zakresie utrzymania smaku przechowywanej żywności i małej emisji zapachu. Są to podstawowe wymagania stawiane opakowaniom do żywności. Jak pokazują doświadczenia Klientów BOPS, pojemniki wyprodukowane z tego gatunku, mogą także spełniać wymagania w zakresie podgrzewania żywności w kuchence mikrofalowej.

Ze względu na wyższą płynność w stanie stopionym, Moplen RP398U jest przeznaczony do wytwarzania cienkościennych pojemników wielokrotnego użytku, zapewniając przy tym skrócenie czasu cyklu w szybkim wtrysku i poprawę produktywności. Wyroby, w których wykorzystywany jest Moplen RP398U, spełniają wysokie standardy w zakresie kontaktu z żywnością oraz mają optymalne właściwości estetyczne i użytkowe, dzięki czemu spełniają wymagania zarówno przetwórców, jak i użytkowników wyrobów końcowych.

 

Dowiedz się więcej

 

Targi interpack 2017

2 marca w Warszawie odbyło się spotkanie prasowe dotyczące międzynarodowych targów interpack 2017. W trakcie spotkania miejsce miała prezentacja targów, program im towarzyszący oraz kierunki rozwoju i nowości branży opakowaniowej. Przedstawiane one były przez Thomasa Dohse – Deputy Director Processing and Packaging i Agnieszkę Strzelczyk-Walczak - CEO A.S. Messe Consulting Sp. z o.o.

Interpack 2017 cieszy się największym zainteresowaniem wystawców w swojej 55-letniej historii. Do chwili oficjalnego zakończenia przyjmowania zgłoszeń na tę najważniejszą w branży opakowaniowej imprezę, przedsiębiorcy zarezerwowali 20% więcej powierzchni, niż stojące do dyspozycji wystawców 262.400 m2 w 19 halach Terenów Targowych w Düsseldorfie. Na tegorocznej edycji oczekuje się 2700 wystawców z około 60 krajów. Organizowane równolegle targi components, special trade fair by interpack, z ofertami przemysłu dostawczego są również w całości wynajęte, mimo, że ich powierzchnia jest ponad dwukrotnie większa niż w porównaniu z debiutem w 2014 roku. 

Międzynarodowe targi interpack to unikatowa platforma dla przedsiębiorców z produktami i rozwiązaniami z dziedziny technologii opakowań i procesów pokrewnych oraz materiałów opakowaniowych dla takich segmentów jak: żywność, napoje, słodycze i pieczywo, farmacja, kosmetyka, nie spożywcze towary konsumpcyjne i dobra przemysłowe. Uzupełnieniem oferty wystawców są innowacyjne tematy specjalne. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje temat rewolucji przemysłowej 4.0, realizowany wspólnie z Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau e.V. (VDMA). Na specjalnych wystawach przy stoisku VDMA pokazane zostaną przykłady zastosowań i rozwiązania z dziedziny maszyn pakujących lub pokrewnych technologii procesów, nowe możliwości w takich polach zastosowań jak bezpieczeństwo, śledzenie źródła pochodzenia, ochrona przed kopiowaniem i plagiatem oraz zindywidualizowane opakowania.

W ramach interpack 2017 ponownie miejsce będzie miała wystawa SAVE FOOD. Zaprezentowane na niej zostaną innowacyjne koncepcje i rozwiązania opakowań, które mogą pomóc w ograniczaniu strat i marnotrawstwa żywności – w tym także zwycięzców krajowych konkursów SAVE FOOD Packaging Awards Światowej Organizacji Opakowaniowej - World Packaging Organisation (WPO). Są oni wybierani przed targami interpack i na targach konkurują ze sobą w ramach WorldStar Awards. W innovationsparc zintegrowano forum wykładowe, które firmy mogą wykorzystać do prezentacji swoich rozwiązań i koncepcji.

W trakcie targów zaplanowano także trzeci międzynarodowy kongres SAVE FOOD z udziałem partnerskim Światowej Organizacji ds. Wyżywienia i Żywności FAO przy ONZ oraz Program Środowiskowy Narodów Zjednoczonych (UNEP).

Koncepcja targów components, special trade fair by interpack, po swojej premierze na interpack 2014, została do edycji 2017 gruntownie opracowana. Goście znajdą je teraz w centrum Terenów Targowych w Düsseldorfie w obejmującej 5.000 m2 tymczasowej hali o lekkiej konstrukcji. Znajdzie się ona między halami 10 i 16 i będzie uzupełniać ofertę interpack przez cały czas targów.

Sto przedsiębiorstw z przemysłu dostawczego, także takich z ofertami z dziedziny techniki napędów, sterowania i sensorów, urządzeń do przemysłowego przetwarzania obrazów, transportu na bliskie odległości oraz innych maszyn i komponentów wystawi się tam z własnymi indywidualnymi stoiskami.

Targi components dostępne są bezpłatnie dla wszystkich gości i wystawców interpack. 

Targi interpack otwarte będą od 04 do 10 maja 2017 codziennie od 10.00 do 18.00. 

 

Dowiedz się więcej

 

Nestlé Waters - trwają prace nad wykonaniem butelki PET w całości z odnawialnych surowców

Nestlé Waters wraz z firmą Danone oraz Origin Materials, startupem z Kalifornii, pracuje obecnie nad stworzeniem plastikowej butelki PET wykonanej w 100% ze zrównoważonych i odnawialnych surowców.

Projekt NaturALL Bottle Alliance to przełom naukowy w branży spożywczej. W projekcie wykorzystywane są surowce z biomasy stosowane do produkcji tektury lub trocin, dzięki czemu nie trzeba dokonywać alokacji zasobów, czy gruntów wykorzystywanych do produkcji żywności przeznaczonej dla ludzi lub zwierząt. Dzięki partnerskiej współpracy między członkami projektu nowa technologia ma być dostępna dla całego przemysłu spożywczego. Projekt NaturALL Bottle Alliance to jedno z działań Nestlé mające na celu wyeliminowanie wpływu działalności firmy na środowisko do 2030 roku.

 

Więcej o Nestlé Waters

 

Stora Enso udoskonala kartony z serii Ensocoat

W nawiązaniu do pojawiających się oczekiwań i sugestii klientów, Stora Enso planuje wprowadzić na rynek udoskonaloną wersję kartonu Ensocoat, przeznaczonego do zastosowań graficznych oraz produkcji opakowań luksusowych. Ma ona oferować lepsze parametry tego podłoża w kontekście białości, możliwości zadruku i finalnej obróbki, a w rezultacie – zapewnić bazującym na niej produktom jeszcze większą atrakcyjność wizualną.

Kartony z serii Ensocoat stosowane są na całym świecie przy wymagających aplikacjach graficznych oraz przy produkcji opakowań luksusowych dla takich produktów jak: kosmetyki, perfumy, szampany, wyroby spirytusowe czy czekolady. Seria Ensocoat charakteryzuje się przede wszystkim proekologicznością. Kartony takie wykonane są z materiałów odnawialnych. Ensocoat to przedstawiciel kartonów kategorii SBS, która obejmuje podłoża o najwyższej jakości, wykonane z czystych włókien pierwotnych. Jest to marka obecna na rynku od lat 60-tych ubiegłego wieku. Receptura kartonu jest obecnie modyfikowana po raz kolejny, by sprostać stale zmieniającym się trendom rynkowym i oczekiwaniom odbiorców. 

 

Dowiedz się więcej

 

Najciekawsze oferty dodane w tym tygodniu:

TAŚMA KLEJĄCA BONUS

FOLIA STRETCH

TUNELE GRZEWCZE TE DO OBKURCZANIA FOLII