Zobacz skrót najważniejszych informacji z branży opakowań. Z nami będziesz na bieżąco.

Produkty Synthos pakowane przez roboty ABB!

Na najnowszej i najnowocześniejszej linii produkcyjnej w oświęcimskim zakładzie Synthos roboty ABB IRB 6640 pakują do wielkich skrzyń kauczuk rozpuszczalnikowy. Produkt ten trafia do firm oponiarskich w całej Europie i wykorzystywany jest do produkcji najwyższej jakości opon. Każdego dnia roboty te przenoszą 100 ton kauczukowych kostek.

Synthos S.A. to jeden z największych w Polsce producentów surowców chemicznych, którego głównymi odbiorcami są producenci opon samochodowych: Goodyear, Bridgestone, Michelin, Continental czy Pirelli. Z uwagi na rosnące wymagania rynku producentów ogumienia do aut, podyktowane kolejnymi regulacjami prawnymi w zakresie bezpieczeństwa, zakład zdecydował się na budowę od podstaw linii technologicznej kauczuku rozpuszczalnikowego - nowoczesnego produktu spełniającego najwyższe wymagania odbiorców. 

Większość producentów na świecie wchodzi w tę technologię, ponieważ kauczuk rozpuszczalnikowy łatwo modyfikować i na jego bazie można produkować wyroby, które precyzyjnie spełniają oczekiwania odbiorców – komentuje Arkadiusz Haras, dyrektor marketingu Synthos. – Najczęściej wykorzystuje się go na bieżniki opon najwyższej klasy, ale także jako domieszkę do plastików, na przykład jednorazowych naczyń czy sztućców. Na nowej linii powstaje pięć rodzajów kauczuku. Na jej końcu stanęły roboty ABB IRB 6640. Odpowiadają za pakowanie zbiorcze 33-kilogramowych kostek produktu, zabezpieczonych wcześniej folią. Każdego dnia ładują do skrzyń niemal 100 ton produktu. Roboty mają udźwig 180 kg i zasięg 2,8 m.

Choć pozornie może się wydawać, że robot jest przewymiarowany, to jednak został dobrany idealnie. Tak duży udźwig jest niezbędny, ponieważ sam chwytak, którego rolą jest również odpowiednie ściśnięcie kostki kauczuku, waży 120 kg, a zasięg jest niezbędny, ponieważ skrzynie są dość głębokie i ramię robota musi sięgnąć do samego dna – zaznacza Paweł Giel z firmy AIUT, wykonawcy całej linii pakowania „pod klucz”, przy wykorzystaniu robotów ABB, budując infrastrukturę energetyczną i przygotowując system sterowania procesem pakowania. To już kolejna współpraca tego biznesowego duetu w oświęcimskich zakładach. Wcześniej – w 2009 roku – kooperacja zakończyła się zainstalowaniem robotów ABB IRB 6640, również do pakowania kauczuku, tyle że emulsyjnego.

AIUT jest jednym z naszych najważniejszych partnerów nie tylko w robotyce, ale również w systemach DCS – przyznaje Jakub Stec z ABB. – Współpracujemy od wielu lat i mamy na koncie wiele wspaniałych wdrożeń. Wkrótce uhonorujemy spółkę certyfikatem „Autoryzowanego Partnera ABB”. Takich certyfikatów w Polsce wydaliśmy dotychczas zaledwie kilka.

Decyzję o wyborze robotów ABB podjął inwestor, który ma za sobą lata doświadczeń z manipulatorami ABB. Dla firmy AIUT był to najlepszy możliwy wybór - najczęściej wykorzystuje ona w swoich instalacjach właśnie roboty ABB, potrafiąc tym samym maksymalnie wykorzystać ich możliwości. 

Budowa nowej linii przebiegała praktycznie bez większych przeszkód, ale największym sukcesem wykonawców, było uruchomienie produkcji już dwa tygodnie po oddaniu urządzeń do eksploatacji. I był to kauczuk spełniający wszystkie wymagania techniczne, miał wartość handlową – podsumowuje Arkadiusz Haras. – Jeszcze nikomu na świecie nie udało się osiągnąć tak krótkiego rozruchu, są nawet zakłady, gdzie dojście do produktu pełnowartościowego trwało rok.

 

Więcej o ABB

 

Strefa workShops podczas Packaging Innovations 2017!

Strefa workShops to dwie przestrzenie na halach wystawienniczych, gdzie odbywają się liczne prezentacje i warsztaty prowadzone przez specjalistów branży. W strefie tej teoretycy i praktycy mają możliwość podzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą know-how z uczestnikami targów. To również idealne miejsce na premierę innowacyjnych opakowań.

Strefa workShops dedykowana jest wszystkim osobom zainteresowanym tematyką opakowań, nowościami produktowymi oraz wszystkim tym, którzy chcą się dowiedzieć, jakie działania marketingowe podjąć, żeby zwiększyć sprzedaż i promocję. Strefę odwiedzić będzie można podczas największych targów opakowań w Europie Centralnej - 9. Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations 2017, które odbędą się już 4-5 kwietnia w EXPO XXI Warszawa. Na Targach swoją ofertę zaprezentuje ponad 200 Wystawców z całej Europy.

Udział w strefie workShops jest bezpłatny.

 

Zobacz harmonogram

 

Do 2025 roku Unilever z opakowaniami w pełni odnawialnymi

Firma Unilever ogłosiła, że do 2025 roku wszystkie wykorzystywane przez nią plastikowe opakowania będą przeznaczane do ponownego użytku, przetworzenia lub kompostowania. Jednocześnie, spółka zwraca się do całego przemysłu produktów szybko zbywalnych z apelem o przyspieszenie procesu tworzenia tzw. gospodarki obiegowej.

Fundacja Ellen MacArthur Foundation (EMF) apeluje, iż obecnie jedynie 14% plastikowych opakowań produkowanych globalnie jest wykorzystywanych do ponownego przetworzenia. Aż 40% odpadów trafia na wysypiska, a jedna trzecia do ekosystemu, zanieczyszczając tym samym środowisko. Dzisiejsze prognozy wykazują, że do roku 2050 w morzach i oceanach więcej będzie plastiku, niż ryb.

Według architekta i promotora idei zrównoważonego rozwoju Williama McDonough'a, koncepcja „gospodarki obiegowej” jest obecnie jednym z największych na świecie wyzwań w dziedzinie projektowania i zarządzania – podobnie jak zwiększanie udziału energii odnawialnej w odpowiedzi na zmiany klimatyczne.

Aby pomóc przy zmianie modelu przetwarzania opakowań wytworzonych z plastiku, Unilever zobowiązał się, że

- do 2025 roku wszystkie wykorzystywane przez firmę plastikowe opakowania będą zaprojektowane w sposób odpowiedni do ponownego wykorzystania, przetworzenia lub kompostowania,
- przedłuży członkostwo w fundacji Ellen MacArthur Foundation o kolejne trzy lata oraz będzie wspierał inicjatywę New Plastics Economy. W ramach tej inicjatywy do roku 2020 opublikuje pełne zestawienie tworzyw sztucznych wykorzystanych w swoich opakowaniach, aby pomóc stworzyć protokół dotyczący tworzyw sztucznych dla przemysłu,
- dołoży wszelkich starań, aby stworzyć techniczne rozwiązanie, którym podzieli się z całą branżą. Jego celem będzie opracowanie metody przetwarzania wielowarstwowych torebek, w szczególności na terenach przybrzeżnych, które zalewane są falami tworzyw sztucznych, przedostającymi się do morza. 

Unilever zobowiązał się do zredukowania ilości opakowań wykorzystywanych w tej dekadzie o jedną trzecią do roku 2020, a także do wykorzystania większej ilości przetworzonych plastikowych opakowań o co najmniej 25% do roku 2025, w porównaniu z rokiem 2015.

Decyzja Unilever jest elementem wdrażania Planu „Życie w sposób zrównoważony”. W roku 2015 firma osiągnęła jeden ze swoich celów, przekazując na wysypiska jedynie odpady niebezpieczne, czyli takie, których przechowywanie i utylizacja wymagają odpowiednich środków.

Plan Unilever „Życie w sposób zrównoważony” zakłada pomoc ponad miliardowi ludzi w podjęciu działań mających na celu poprawę stanu ich zdrowia i samopoczucia do roku 2020, zmniejszenie o połowę wpływu wytwarzanych produktów na środowisko do roku 2030 oraz poprawę sytuacji ekonomicznej milionów ludzi do 2020 r. 

 

Dowiedz się więcej

 

Opakowanie "WAJDA" nagrodzone w konkursie Art Of Packaging 2017! 

Opakowanie kolekcji filmów polskiego reżysera „Wajda” zostało docenione jako produkt poligraficzny wysokiej jakości. W rywalizacji Art of Packaging zwyciężyło ono w kategorii Premium. Opakowanie zostało także głównym zwycięzcą konkursu, a dodatkowo jest nominowane do nagrody głównej światowego konkursu na najlepsze opakowanie – World Star, organizowanego przez Światową Organizację Opakowań WPO.

Art of Packaging – to ogólnopolski konkurs na najlepsze opakowanie roku. Jest on organizowany od 2006 roku w Poznaniu i promuje branżę związaną z nowoczesnym przemysłem opakowaniowym. Głównym założeniem konkursu jest promowanie innowacyjności, kreatywności oraz konkurencyjności polskich opakowań na rynku krajowym oraz rynkach zagranicznych. Nagrody w konkursie przyznawane są najbardziej twórczym, designerskim, innowacyjnym, marketingowym, technologicznym i przede wszystkim funkcjonalnym rozwiązaniom, zaspokajającym gusta najbardziej wymagających konsumentów.

Firma TAKT nagrodzona została w konkursie ART OF PACKAGING w kategorii Art Of Packaging 2017 - Proffesional za najlepsze opakowanie roku. Nagroda została przyznana za projekt "Wajda" składający się z albumu zawierającego kolekcję 40 filmów, wytłoczonych na płytach DVD oraz książki.

Prace Drukarni Takt będzie można obejrzeć na Targach Packaging Innovations już 4-5 kwietnia w EXPO XXI Warszawa - Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe.

 

Więcej o Drukarni TAKT

 

Najciekawsze oferty dodane w tym tygodniu:

Roboty paletyzujące ROBOPACK

Przenośne drukarki etykiet Zebra QLn320

Pojemniki tekturowe na owoce i warzywa (np. maliny, truskawki itp.)