Zobacz skrót najważniejszych informacji z branży opakowań. Z nami będziesz na bieżąco.

Ułatwienia w oznakowaniu efektywności energetycznej sprzętów AGD

W pierwszej połowie czerwca posłowie zgodzili się na wprowadzenie prostszych oznakowań efektywności energetycznej sprzętów AGD, ułatwiając konsumentom wybór produktów energooszczędnych i umożliwiając obniżenie rachunków za prąd.

Nowa skala efektywności energetycznej od A do G dla sprzętów AGD, która powinna zachęcić również producentów do innowacji i inwestycji w nowe rozwiązania, została przyjęta 535 głosami za, przy 46 głosach przeciw i 79 wstrzymujących się od głosu. 

Konsumentom łatwiej będzie wybierać produkty energooszczędne, co powinno doprowadzić do niższego poboru energii i niższych rachunków za prąd.

Nowe oznakowania oraz nowa skala efektywności energetycznej bez A+/A++/A+++, powinny być dostępne dla klientów w sklepach najwcześniej pod koniec 2019 roku. W celu dostosowania się do ulepszeń w dziedzinie efektywności energetycznej, wszelkie zmiany klasyfikacji oznaczeń mogą być wprowadzane, kiedy 30% sprzętów osiągnie nową, wyższą klasę efektywności A lub kiedy 50% sprzętów osiągnie dwie najwyższe klasy A i B. 

Drukowane etykiety będą umieszczane na produktach, ale wprowadzone zostaną ogólnie dostępne wersje etykiet oraz informacje o produkcie online. W przypadku zmian, które będą miały wpływ na efektywność energetyczną produktu producent powinien poinformować konsumentów. 

Reklamy lub materiały promocyjne produktów również powinny zawierać informacje o klasie efektywności energetycznej według skali dostępnej na etykiecie, ponadto odbędą się kampanie informacyjne dla konsumentów, w celu zwrócenia uwagi na nowe oznakowania. 

Komisja Europejska ma stworzyć bazę produktów, łącznie z częścią techniczną, która ma pomóc w monitorowaniu dostosowania produktów oraz dodatkowo portal dla konsumentów, dostarczający dodatkowych informacji.

 

Dowiedz się więcej

 

Przenośniki Piab - piFLOW®p - z funkcją WIP!

Linia przenośników Piab przeznaczona dla produktów spożywczych oraz farmaceutycznych jest już dostępna z funkcją Wet-In-Place (WIP).

Wyposażenie popularnego przenośnika próżniowego piFLOW®p w dodatkową funkcję Wet-In-Place (WIP) zapewnia bezpieczniejsze środowisko pracy w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Dysze natryskowe WIP można dodać do nowych oraz istniejących systemów transportowych piFLOW®p, bądź je zmodernizować.

Woda rozpylana przez dysze WIP zwilża pył z żywności lub materiałów farmaceutycznych pozostałych w przenośniku, zatrzymując go przed wydostaniem się na zewnątrz - do powietrza, gdzie mógłby być wdychany przez personel podczas prac konserwacyjnych lub procedur czyszczenia. Dysze rozpylające zwilżając pozostający w urządzeniu potencjalnie szkodliwy pył, umożliwiają jego bezpieczne usunięcie.

Aby móc uzyskać maksymalną wydajność i pokrycie jak największej powierzchni materiału, każdy moduł WIP może wykorzystywać do trzech dysz rozpylających. Modułowa konstrukcja przenośnika piFLOW®p umożliwia prostą modernizację o jednostki WIP. Sterylne filtry Piab Ultra Low Penetration Air (ULPA, klasa U15-17) zapewniają lepszą filtrację niż filtry High Efficiency Particulate Air (HEPA) oraz są oferowane jako wyposażenie standardowe dla piFLOW®p.

Przenośnik piFLOW®p do materiałów sypkich jest idealnie dopasowany do surowych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Urządzenia wykonane są z materiałów, które są zgodne z najnowszymi standardami, dzięki czemu przenośniki Piab mogą być używane do bezpiecznego transportu dużych ilości proszków czy materiałów sypkich, a ich zaawansowana technologia gwarantuje transport bez segregacji przenoszonego produktu. Maksymalizacja bezpieczeństwa personelu fabryki zapewniona jest dzięki konstrukcji piFLOW®p, który dostępny jest z certyfikatem ATEX dla pyłu i gazu. Wszystkie elementy przenośnika z tworzywa sztucznego lub gumy, w tym filtry i uszczelnienia wykonane są z antystatycznego kauczuku nitrylowego (NBR).

 

Więcej o Piab

 

Pierwsza maszyna w Europie w technologii IBM w Masterchem!

Jako pierwsza w Polsce i Europie, firma Masterchem wdraża opakowania produkowane metodą Injection Blow Molding firmy ASB Nissei.

Opakowania HDPE i PP produkowane metodą wtrysku z rozdmuchem cechuje jakość i dokładność gwintu niespotykana wcześniej w opakowaniach wytwarzanych tradycyjną metodą wytłaczania z rozdmuchem. To zupełnie nowa technologia w zakładzie firmy Masterchem, dzięki której zyska ona szersze możliwości zaspokojenia potrzeb klientów.

Produkowane pojemniki wyróżnia elastyczność i lepsza odporność udarna oraz wysoka jakość wykonania gwintu, a co się z tym wiąże - szczelność. Pierwsze w ofercie pojawią się butelki o pojemnościach 5, 6 i 8 ml z gwintem 13 mm, dedykowane m.in. próbkom produktów, kosmetykom hotelowym czy dodatkom do żywności.

 

Więcej o Masterchem

 

UPM Raflatac z nowymi materiałami foliowymi do etykietowania opakowań wielokrotnie zamykanych

Oferta UPM Raflatac w zakresie produktów etykietowych do zastosowania w branży spożywczej właśnie uległa poszerzeniu o kolejne dwa materiały foliowe do etykietowania opakowań wielokrotnie zamykanych oraz odpowiedni klej.

Produkty Peel-Rseal PP White FTC 60 oraz Peel-Rseal PP Clear FTC 50 w połączeniu z klejem RC512 są idealnie dostosowane do opakowań, które z założenia mają być wielokrotnie otwierane i zamykane. Etykiety opakowań wielokrotnie otwieranych i zamykanych są bardziej przyjazne użytkownikowi, a ich wysoka jakość ma kluczowe znaczenie dla utrzymania świeżości produktów żywnościowych.

Oba nowe, powlekane po stronie wierzchniej polipropylenowe materiały wierzchnie są zgodne z rozporządzeniami w sprawie bezpieczeństwa żywności.

Peel-Rseal PP White FTC 60 to gładka biała folia, natomiast Peel-Rseal PP Clear FTC 50 to produkt przezroczysty, zapewniający efekt niewidocznej etykiety.

Oba powyższe materiały najlepiej nadają się do zastosowania w połączeniu z produktem RC512 - nowym klejem akrylowym UV opracowanym z myślą o etykietach na wielokrotnie otwieranych i zamykanych opakowaniach do zastosowań w branży spożywczej.

 

Dowiedz się więcej

 

Pierwsza w Europie maszyna Mark Andy Digital Series w drukarni Arti-Bau

Kilka miesięcy upłynęło od zainstalowania w drukarni Arti-Bau hybrydowej maszyny Mark Andy Digital Series, wyposażonej w zespoły cyfrowe i fleksograficzne. W wyniku powyższej inwestycji wydajność tego przedsiębiorstwa zwiększyła się średnio o 50%. Było to pierwsze nie tylko w Polsce, ale też w Europie wdrożenie tego innowacyjnego rozwiązania. Dzięki temu firma stała się bardziej konkurencyjna i znacząco rozszerzyła zakres swoich usług i oferowanych produktów.

Firma Arti-Bau istnieje od 2009 roku, a druk w jej ofercie pojawił się trzy lata później. Obecnie to prężnie działające przedsiębiorstwo zatrudniające 25 osób i dysponujące nowoczesną halą produkcyjną o powierzchni ok. 500 m2. Około 95% jej produkcji stanowią etykiety, ale firma drukuje również na papierze, foliach PP, PE i PET oraz laminatach PVC. W ubiegłym roku przetworzyła ponad 250 tys. m2 różnorodnych podłoży, produkując głównie etykiety dla działających w Polsce firm z branży spożywczej (przede wszystkim producentów zdrowej żywności i napojów), kosmetycznej oraz motoryzacyjnej. Obecnie drukarnia ma plany związane z eksportem, przede wszystkim na rynek niemiecki.

Maszyna Mark Andy Digital Series zadrukowuje wstęgę o szerokości 330 mm i – w konfiguracji, która została dostarczona do Arti-Bau – składa się z dedykowanych modułów do koronowania i czyszczenia wstęgi, dwóch zespołów fleksograficznych, modułu odwracania wstęgi, laminatora, modułu tłoczenia folią na zimno oraz kompaktowego modułu do etykiet wielowarstwowych obsługującego materiały wielostrukturowe. Moduł inkjetowy maszyny Digital Series oferuje drukowanie w trybie CMYK z dodatkową bielą. W zależności od rodzaju zlecenia, maszyna może pracować z prędkością do 73 m/min. Digital Series jest sterowana bazującym na formacie PDF systemem workflow ProWORX, który został skonfigurowany przez producenta maszyny. Firma Mark Andy świadczy też pełne wsparcie techniczne w tym obszarze. Rozwiązanie firmy Esko można rozbudowywać wraz ze zmieniającymi się potrzebami rynkowymi. System jest wyposażony w natywny moduł personalizacji oraz opcję nanoszenia kodów kreskowych. Z kolei platforma operatora Mark Andy ProVIEW zapewnia dostęp do wszystkich standardowych i indywidualnych operacji i procesów za pośrednictwem intuicyjnego interfejsu typu touch screen. 

Wkrótce po instalacji maszyny okazało się, że podniosła ona w firmie Arti-Bau znacząco dynamikę realizacji zleceń. Zamówienie, którego wykonanie wymagało wcześniej pracy na dwóch zmianach, teraz może być realizowane na niespełna jednej, co oznacza wzrost wydajności produkcyjnej o 50%.

 

Dowiedz się więcej

 

Najciekawsze oferty dodane w tym tygodniu:

Pojemniki tekturowe na owoce i warzywa (np. maliny, truskawki itp.)

Taśmy spinające polipropylenowe

Pakowarka próżniowa CAS CVP-260/PD