Zobacz skrót najważniejszych informacji z branży opakowań. Z nami będziesz na bieżąco.

Stora Enso z promocją opakowań wykonanych z kartonu Ensocoat na targach MakeUp 2017 w Paryżu

W dniach 22-23 czerwca br. w Paryżu odbyła się wystawa i konferencja MakeUp 2017, poświęcona m.in. zagadnieniom związanym z zastosowaniem kartonu w produkcji opakowań na wyroby kosmetyczne. W dyskusjach „okrągłego stołu”, które towarzyszyły wydarzeniu, udział wzięli m.in. przedstawiciele Stora Enso oraz klienci firmy z segmentu opakowań luksusowych. Na jej stoisku natomiast promowana była nowa wersja kartonu Ensocoat, która niedawno pojawiła się na rynku.

W pierwszej ze wspomnianych sesji dyskusyjnych pod hasłem „Karton – dlaczego i po co?”, z ramienia Stora Enso udział wziął Hervé Vue – dyrektor sprzedaży. W panelu uczestniczyli także przedstawiciele czołowych firm, zajmujących się przetwórstwem opakowań luksusowych: Cartografica Pusterla, MMP Premium, Autajon Packaging oraz Nortier.

Podczas dyskusji wskazywano na rosnący udział kartonu w produkcji opakowań na wyroby kosmetyczne, m.in. przeznaczone do makijażu i pielęgnacji skóry, na który wpływ, zdaniem jej uczestników, mają następujące trendy: rosnące oczekiwania właścicieli marek względem wartości dodanej oferowanych przez nich produktów, zapewnienie im odpowiedniej ochrony (także przed podróbkami), wzrost sprzedaży realizowanej przez Internet. Podczas panelu próbowano znaleźć odpowiedzi na pytania: jakiego rodzaju innowacje i udoskonalenia są w związku z tym tworzone? Co jeszcze można zrobić, by wesprzeć działania właścicieli marek?

Drugi z paneli dyskusyjnych, również z udziałem przedstawiciela Stora Enso, dotyczył zastosowania kartonu we wszystkich postaciach, w jakich jest on dostępny. Rozmawiano m.in. o technikach przetwórczych gwarantujących najlepszy efekt końcowy, zaprezentowano również najnowsze rozwiązania technologiczne pozwalające na wyróżnienie się opakowań na półce sklepowej oraz odpowiednie zabezpieczenie znajdujących się w środku wyrobów.

Jednym ze wspomnianych, nowych rozwiązań jest wprowadzona niedawno na rynek przez Stora Enso, udoskonalona wersja kartonu Ensocoat. Miał on swoją oficjalną premierę na targach Interpack 2017, a skierowany jest m.in. do producentów opakowań luksusowych. Wyróżnia się wyższą niż dotychczas białością i jasnością, a w efekcie – atrakcyjnością wizualną. Wytwarzany jest w 100% z włókien pierwotnych, w procesie realizowanym z udziałem bioenergii, co – poza wysoką jakością – wpływa też na jego proekologiczność. 

 

Więcej o Stora Enso

 

Kolejna arkuszowa maszyna offsetowa z rodziny KBA Rapida w drukarni Karton-Pak!

22 czerwca br. w Nowej Soli miejsce miało uroczyste otwarcie nowego zakładu produkcyjnego firmy Karton-Pak. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób: klienci, partnerzy biznesowi, dostawcy pracujących tu rozwiązań technologicznych, główny wykonawca inwestycji, lokalne władze oraz przedstawiciele mediów branżowych.

Zaproszeni na uroczyste otwarcie goście mieli okazję zwiedzić nowoczesny zakład, którego park sprzętowy obejmuje m.in. wielkoformatową 7-kolorową maszynę arkuszową KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3. To już siódme rozwiązanie z serii KBA Rapida, które trafiło do firmy Karton-Pak, a zarazem jedenasta maszyna wyprodukowana przez zakłady Koenig & Bauer w Radebeul zainstalowana tu w ramach ponad 30-letniej współpracy obu przedsiębiorstw.

Goście przybyli do Nowej Soli zostali powitani przez prezesa zarządu firmy Karton-Pak, Jerzego Saramę, który podziękował wszystkim osobom i firmom zaangażowanym w powstanie nowego zakładu produkcyjnego.

Docelowo na powierzchni 23 tys. m² znajdować się będą trzy linie produkcyjne w formacie B0 przetwarzające ok. 45 tys. ton kartonu rocznie. Od niedawna pracuje tu pierwsza z nich, w jej skład wchodzi m.in. uruchomiona w styczniu br. maszyna KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3.

Na rozwój firmy duży wpływ powinna mieć także zawarta niedawno strategiczna umowa o współpracy z dwiema innymi drukarniami opakowań: Norgraft Packaging z Hiszpanii i Acket z Holandii. Powstały sojusz ma przyczynić się do szybszej reakcji na potrzeby klientów z różnych regionów Europy, zwiększenia elastyczności działania oraz zapewnienia bezpieczeństwa realizacji podpisanych kontraktów. 

Obecnie w firmie Karton-Pak pracują cztery linie produkcyjne (po dwie w formatach B0 i B1), a podstawę każdej z nich stanowi maszyna arkuszowa KBA Rapida. Uruchomiona kilka miesięcy temu wielkoformatowa KBA Rapida 145 po raz kolejny zwiększyła potencjał produkcyjny tego dynamicznie rozwijającego się zakładu poligraficznego.

Nowa maszyna – w porównaniu do wdrożonego w 2012 roku, pierwszego wówczas w Polsce modelu KBA Rapida 145, według prezesa firmy Karton-Pak, stanowi potwierdzenie stałego rozwoju technologicznego Koenig & Bauer.

KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3 posiada siedem zespołów drukujących, wieżę lakierującą, pakiet High Speed do drukowania podłoży o grubościach z zakresu 0,1-1,2 mm z prędkością maksymalną 17 tys. ark./h oraz potrójny segment przedłużonego wykładania ALV3. W jej bogatym wyposażeniu znajdują się m.in.: sensoryczny system nakładania bez marki bocznej SIS; system w pełni automatycznej zmiany form drukowych FAPC; automatyczny non-stop na samonakładaku i wykładaniu połączony z logistyką stosów (ta ostatnia uwzględnia odwracarkę oraz przekrawacz offline). Całości dopełniają liczne systemy kontrolno-pomiarowe, usprawniające i automatyzujące proces produkcji: QualiTronic Professional, ErgoTronic ColorControl, QualiTronic PSO Match (sterowanie nafarbieniem inline według wartości PSO), ErgoTronic wraz z ImageZoom. Maszyna jest objęta systemem LogoTronic Professional, umożliwiającym obsługę dwóch lokalizacji z jednej bazy danych. 

Firma Koenig & Bauer była też – podobnie jak w przypadku pierwszej z maszyn w formacie B0 – dostawcą kompleksowego rozwiązania w zakresie logistyki stosów.

W powitalnym przemówieniu Jerzy Sarama wskazał na jeszcze jeden istotny aspekt działalności firmy Karton-Pak i wdrożonych tu rozwiązań: zgodność z polityką zrównoważonego rozwoju i możliwość ponownego przetworzenia 100% odpadów powstałych w realizowanym procesie produkcyjnym. Zagadnieniu proekologicznej produkcji opakowań kartonowych poświęcona była towarzysząca uroczystości otwarcia konferencja, w ramach której wystąpili przedstawiciele firmy Metsä Group oraz stowarzyszenia Pro Carton. 

 

Dowiedz się więcej

 

Brand Support wygrywa przetarg i wprowadza nowość marki Beckers!

Brand Support wygrała przetarg na akcję taktyczną, wprowadzającą na rynek innowacyjne, ekologiczne opakowanie farby Beckers Designer White. Realizacji kampanii towarzyszy hasło „Natura Ci się odwdzięczy”.

Brand Support wygrała przetarg zorganizowany przez Beckers. Dotyczył on przygotowania akcji taktycznej komunikującej nowość – tzw. brainy pack czyli innowacyjne, ekologiczne opakowanie dla farby Beckers Designer White. Agencja odpowiada za opracowanie koncepcji kreatywnej, key visuala oraz materiałów POS. Kampania prowadzona będzie w punktach sprzedaży.

Główne hasło dla linii produktowej farby w nowym opakowaniu brzmi „Natura Ci się odwdzięczy”. Produkt, w specjalnym ekologicznym opakowaniu, skierowany jest do wszystkich konsumentów, dla których ważna jest dbałość o środowisko naturalne, czyli m.in. oszczędność surowców, mniejsze koszty transportu i ograniczona emisja CO2.

Za kreację kampanii odpowiadają Mirosław Kulisz i Urban Godlewski, a za realizację projektu Lidia Krasowska.

Brand Support to agencja nowoczesnej komunikacji zintegrowanej, istniejąca od 1997 r. Działa ona wg filozofii marketingu wartości dodanej, promuje marketing zaangażowany społecznie. Wspiera marki od momentu wprowadzenia ich na rynek, przez aktywacje wizerunkowe i sprzedażowe, po rewitalizacje i repozycjonowanie. W portfolio klientów agencji wyróżnić można m.in.: BRE Bank, BRITA Polska, Coty Polska, Danone, Diageo, Ferrero, GlaxoSmithKline, Mattel, Nestle Waters, Peugeot Polska, Sanofi-Aventis, Tikkurila Polska SA, Wella Professionals, Valeant, Unilever.

 

Więcej o Brand Support

 

Maszyna Kodak Prosper 6000S do produkcji opakowań kartonowych w firmie Zumbiel Digital

Kodak poinformował o wdrożeniu inkjetowej maszyny drukującej Prosper 6000S w amerykańskiej drukarni opakowań Zumbiel Digital. Rozwiązanie to pozwoli firmie na znaczące rozszerzenie portfolio usług skierowanych do klientów z różnych branż. Zumbiel Digital jest przy tym pierwszym na świecie użytkownikiem maszyny Prosper 6000S, który będzie wykorzystywał ją do cyfrowej produkcji opakowań kartonowych.

Zumbiel Digital, z siedzibą w Hebron w stanie Kentucky, to jeden z największych, niezależnych producentów opakowań kartonowych w USA. Firma w swoim portfolio posiada szereg rozwiązań opakowaniowych, skierowanych do klientów z branży spożywczej czy farmaceutycznej. Do inwestycji w maszynę Prosper 6000S skłoniła firmę konieczność zwiększenia potencjału produkcyjnego oraz zaoferowania odbiorcom dodatkowych funkcjonalności, jakie zapewnia technologia cyfrowa.

Unikalna w skali światowej konfiguracja maszyny Prosper 6000S, zaprojektowana z myślą o firmie Zumbiel Digital, uwzględnia działające w trybie inline moduł do wykrawania i siedem zespołów fleksograficznych, gdzie realizowane są procesy wstępnego powlekania podłoża, aplikacji kolorów specjalnych, nanoszenia nadruku po wewnętrznej stronie oraz lakierowania. Kolorowa, działająca w trybie jednostronnym, inkjetowa maszyna zwojowa Prosper 6000S pracuje z prędkością 200 m/min. i rozdzielczością rzędu 600 x 900 dpi, umożliwiając produkcję 12 tys. arkuszy B1 na godzinę. Znajduje tu zastosowanie wstęga podłoża o szerokości z zakresu 204-647 mm, a wśród obsługiwanych materiałów producent wymienia m.in.: etykiety, karton oraz papiery powlekane polietylenem o gramaturze z zakresu 150-380 g/m². Maszyna drukuje stworzonymi przez firmę Kodak atramentami pigmentowymi, zgodnymi z wytycznymi Indirect Food Contact Safety (dotyczą one bezpieczeństwa względem pośredniego kontaktu z żywnością).

 

Dowiedz się więcej

 

Najciekawsze oferty dodane w tym tygodniu:

ILLIG maszyny do produkcji opakowań spożywczych typ RDK

Robot paletyzujący ROBOPACK

Automat do pakowania BVM COMPACTA Genius Servo 5015

Pakowaczka pozioma AUDION AHM 350 T