Zobacz skrót najważniejszych informacji z branży opakowań. Z nami będziesz na bieżąco.

Firma hubergroup z nową serią farb MGA NATURA do wysokonakładowego druku opakowań artykułów spożywczych

Wysoka prędkość druku w dużych formatach, tańsze podłoża a jednocześnie znacząca świadomość jakości i bezpieczeństwa wymagają stosowania specjalnie dobranych systemów farb. W związku z tym faktem oraz stale rosnącymi wymaganiami stawianymi drukowi opakowań artykułów spożywczych producent farb hubergroup 1 lutego 2017 serię farb NATURA GA planuje zastąpić nową serią MGA NATURA.

MGA NATURA charakteryzuje się lepszym zachowaniem na maszynie i spełnia wszystkie wymagania znanych producentów artykułów spożywczych. Farba przeznaczona jest specjalnie do produkcji opakowań o bardzo dobrych właściwościach organoleptycznych, szczególnie w przypadku, kiedy konieczna jest szybka dalsza obróbka arkuszy. Staranny dobór składników recepturowych i technologia produkcji gwarantują, że farby zawierają wyłącznie składniki, które nie migrują lub są przeznaczone do kontaktu z żywnością. Zaostrzone wytyczne MGA stosowane przez hubergroup zapewniają, że farby produkowane są zgodnie z zasadami GMP i spełniają wszystkie prawne wymogi druku opakowań artykułów spożywczych. Specjalna gwarancja MGA hubergroup w przyszłości obejmie wszystkie serie farb do druku opakowań artykułów spożywczych. Właściciele marek i drukarnie zdobędą w ten sposób gwarancję, że z farby nie przenikną w procesie druku żadne niepożądane substancje. Farby MGA NATURA dostępne są jako farby triadowe, w kolorach specjalnych wg klasycznych systemów komunikacji barwnej a także wg indywidualnego wzoru. 

 

Więcej o hubergroup

 

API Folie Polska wśród członków ECMA Polska

W grudniu 2016 roku firma API Folie Polska – lokalny oddział API Group (producenta specjalistycznych folii i laminatów), dołączyła do grona członków ECMA Polska – krajowego oddziału stowarzyszenia ECMA (European Carton Makers Association). Zrzesza ono rodzimych producentów opakowań kartonowych, firmy przetwórcze wykorzystujące karton, jak również ich partnerów technologicznych i dostawców.

ECMA Polska to Związek Pracodawców Przetwórców Kartonu i ich Dostawców działający od 2014 roku i zrzeszający ponad 20 podmiotów gospodarczych, związanych z dynamicznie rozwijającym się rynkiem opakowań kartonowych. Jest polskim oddziałem, a zarazem członkiem ECMA – europejskiej organizacji grupującej producentów opakowań kartonowych, dostawców rozwiązań technologicznych dedykowanych dla tej branży (m.in. producentów maszyn, urządzeń, farb czy materiałów) oraz krajowe stowarzyszenia. Obecnie wśród członków ECMA znajduje się około 500 producentów tektury z większości krajów Unii Europejskiej. Organizacja, poza reprezentowaniem interesów branży przed różnymi gremiami (m.in. Komisją Europejską), aktywnie działa na rzecz integracji przedsiębiorstw związanych z produkcją opakowań kartonowych. Jest też organizatorem prestiżowego konkursu Pro Carton ECMA Awards. Wśród najważniejszych zadań członków ECMA Polska wymienić należałoby m.in. tworzenie standardów pracy oraz badanie potencjału rynku. W tym celu utworzonych zostało pięć grup roboczych, zajmujących się następującymi zagadnieniami: bezpieczeństwo żywności, przemysł farmaceutyczny, małe i średnie firmy, dostawcy, standardy branżowe. 

 

Dowiedz się więcej

 

Duplo Polska, Agfa Graphics, DKS - poznaj oferty wystawców na targach RemaDays Warsaw 2017

Międzynarodowe Targi Reklamy i Poligrafii RemaDays Warsaw to jedna z największych imprez targowych branży reklamowej na świecie. Tegoroczna edycja odbywać się będzie w dniach 15-17 lutego w centrum targowym Warsaw Expo w Nadarzynie k. Warszawy.

Targi RemaDays organizowane są od 2005 roku, przyciągając z roku na rok coraz większą ilość wystawców i zwiedzających. Ostatnia edycja zgromadziła ponad 750 wystawców i 19000 zwiedzających, dzięki czemu impreza osiągnęła status kluczowej i największej pod kątem liczby zwiedzających imprezy targowej w Europie. Tego typu wydarzenia są dla firm niepowtarzalną okazją do zaprezentowania swoich flagowych produktów czy też przedstawienia nowości rynkowych. Wśród wystawców tegorocznej edycji nie zabraknie po raz kolejny czołowych dostawców z branży takich jak Duplo Polska, Agfa Graphics czy DKS.

Na stoisku firmy Duplo Polska będzie można zapoznać się przede wszystkim z systemami przeznaczonymi do broszurowania, bigowania, falcowania, oklejania, foliowania oraz banderolowania. Do dyspozycji gości będą również specjaliści z firmy Duplo Polska, którzy zaprezentują i doradzą rozwiązania usprawniające procesy produkcyjne w działach introligatorskich drukarń offsetowych oraz rozwiązania dla drukarń cyfrowych i firm reklamowych. Duplo Polska zapowiada szereg nowości, jakie zaprezentuje po raz pierwszy w naszym kraju. Wśród prezentowanych przez firmę na targach urządzeń pojawią się m.in.: sztanca rotacyjna Die Cutter PFI-300, oklejarka Rigo - Lamibind 2000 Eva, bigówko-perforator - urządzenie, które będzie prezentowane w połączeniu z falcerką CP-375 Duo, automatyczna bigówka DC 446 - następca znanego modelu DC 445, system broszurujący Duplo 600i - udoskonalona wersja popularnego systemu Duplo 5000, docucutter 646iPro, docucutter DC-616Pro, bigówko-falcerka Touchline CF-375 oraz falcerka DF-1200.

Na niemal 100-metrowym stoisku Agfa Graphics zaprezentowany zostanie – po raz pierwszy w Polsce – innowacyjny, wszechstronny ploter wielkoformatowy Anapurna H2050i LED, wyposażony w energooszczędny system suszenia wydruków. Przez cały okres trwania wystawy będą na nim realizowane różnorodne aplikacje z wykorzystaniem mediów sztywnych i giętkich. Do dyspozycji zwiedzających będą także przedstawiciele polskiego oddziału Agfa Graphics, reprezentujący oba kluczowe dla firmy segmenty rynkowe: wielkoformatowego druku inkjetowego oraz cyfrowego prepressu.

Na stoisku firmy DKS będzie można zapoznać się z systemami do produkcji wielkoformatowej oraz systemem produkcyjnym do kolorowego druku w formacie SRA3+. Do dyspozycji gości będą również specjaliści DKS, którzy prezentować będą nowoczesne rozwiązania znajdujące się w ofercie firmy dla drukarń cyfrowych, offsetowych, a także firm reklamowych. Wielkoformatowa część prezentacji firmy DKS na targach Rema Days 2017 obejmować będzie m.in.: urządzenie KIP 860, 12-kolorowy ploter atramentowy - Canon PRO 2000, wielkoformatowy skaner firmy Contex oraz PRESS C1085.

 

Dowiedz się więcej

 

Inwestycja Stora Enso w dalszą komercjalizację celulozy mikrofibrylowanej (MFC) przeznaczonej do produkcji opakowań kartonowych

Koncern Stora Enso zamierza przeznaczyć 9,1 mln euro na modernizację fińskich zakładów produkcyjnych Imatra i Ingerois oraz szwedzkiego zakładu Fors z myślą o dalszej komercjalizacji działań związanych z wytwarzaną przez niego celulozą mikrofibrylowaną (MFC). Firma planuje również przyspieszyć prace nad rozwojem tego innowacyjnego, odnawialnego materiału, by jak najszybciej wprowadzić go do sprzedaży rynkowej.

Zaplanowane inwestycje przyczynią się do zwiększenia dynamiki prac badawczo-rozwojowych nad nowymi zastosowaniami celulozy typu MFC, takimi jak barierowe materiały opakowaniowe (zabezpieczające przed działaniem powietrza czy brudu) oraz folie biodegradowalne, które w przyszłości mogą zastąpić aluminium przy produkcji opakowań kartonowych. Dzięki wyjątkowym właściwościom fizycznym, a w szczególności wysokiej wytrzymałości oraz zastosowaniu w 100% surowców odnawialnych, celuloza typu MFC będzie wg skandynawskiego koncernu charakteryzować się lepszymi parametrami od obecnie stosowanych materiałów, bazujących na surowcach kopalnych np. takich jak plastik. 

Realizując prace badawczo-rozwojowe nad celulozą MFC (zainicjowane w połowie 2011 roku w zakładach Imatra), początkowo Stora Enso koncentrowała się na segmencie opakowań na napoje. Stała się tym samym pierwszym na świecie producentem, który z powodzeniem wprowadził na rynek komercyjną wersję opakowania kartonowego z udziałem MFC. W roku 2015 materiał ten znalazł zastosowanie także w segmencie opakowań na produkty mleczarskie, pozwalając na obniżenie ilości wykorzystywanych surowców oraz poprawiając jakość samego kartonu.

Nowe inwestycje umożliwią dalszą redukcję ilości surowca znajdującego zastosowanie w produkcji (m.in. poprzez obniżenie wagi materiałów opakowaniowych). Kierownictwo firmy oczekuje, że moce produkcyjne fabryk Imatra, Ingerois i Fors w obszarze MFC zostaną dzięki temu zwiększone do 500 tys. ton.

Plany firmy zakładają, że produkcja celulozy MFC we wszystkich trzech fabrykach rozpocznie się przed końcem 2017 roku. Na przestrzeni 3-5 lat powinny one osiągnąć pełny potencjał, wzbogacając obecną ofertę Stora Enso, jak też poprawiając zyskowność realizowanej przez koncern działalności. 

 

Więcej o Stora Enso

 

Dobre wyniki Plast-Box

Zarząd spółki akcyjnej Plast-Box, producenta opakowań z tworzyw sztucznych, jednego z liderów branży, zdecydował się na publikację podstawowych informacji z szacunkowych wyników finansowych za 2016 rok.

Z wstępnych danych finansowych wynika, iż w minionym 2016 roku Plast-Box z siedzibą w Słupsku uzyskał 152,7 mln zł skonsolidowanych przychodów oraz 10,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto.

Jednocześnie w 2016 roku spółka matka wypracowała jednostkową roczną sprzedaż na poziomie 135,6 mln zł oraz jednostkowo zysk netto w wysokości 6,6 mln zł.

Zarząd Plast-Box S.A. poinformował, że zamierza rekomendować Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy o wartości z ubiegłego roku, to jest w kwocie nie mniejszej niż 0,09 zł na jedną akcję, co przekłada się na kwotę w wysokości 3,77 mln zł.

 

Więcej o Plast-Box

 

Najciekawsze oferty dodane w tym tygodniu:

DESECZKI DO SKRZYNEK

FOLIE STRETCH

ZABEZPIECZENIA ŁADUNKÓW