Zobacz skrót najważniejszych informacji z branży opakowań. Z nami będziesz na bieżąco.

Druk 3D wsparciem w produkcji butelek w CP Glass. Wzorowanie i produkcja części zamiennych z VSHAPER 270 Double

CP Glass S.A., spółka zależna od CAN-PACK S.A., należąca do Grupy Kapitałowej Can-Pack – jednego z największych producentów opakowań w Europie, wraz ze spółkami zależnymi, jest producentem szerokiego asortymentu opakowań szklanych, znajdujących zastosowanie w przemyśle piwowarskim i monopolowym. Działalność badawczo-rozwojowa firmy polega na współpracy z ośrodkami badawczymi z kraju i z zagranicy. Od pewnego czasu prace Działu Badań i Rozwoju wspomaga drukarka 3D VSHAPER 270 Double.

CP Glass S.A. to firma ciesząca się silną pozycją rynkową, którą zawdzięcza przede wszystkim wysokiej jakości produktom, nowoczesnej technologii wytwarzania oraz zaangażowaniu i bardzo wysokim kwalifikacjom swych pracowników. Wpływ na nią mają także inwestycje realizowane w Europie i Azji. 

W celu zapewnienia kompleksowej obsługi procesu wdrażania nowych opakowań szklanych, firma uruchomiła w Orzeszu biuro projektowe, świadczące usługi w zakresie kompleksowego projektowania opakowań, przygotowywania dokumentacji technicznej opakowań, przygotowywania projektów technicznych form szklarskich, tworzenia wizualizacji wyrobów, w tym po ich napełnieniu. Aby usprawnić procesy wzorowania w tworzywie sztucznym, firma wzbogaciła procesy produkcyjne o technologię druku 3D. Podjęto decyzję o wyborze rozwiązania oferowanego przez producenta drukarek 3D VSHAPER. 

Proces produkcji opakowań szklanych w CP Glass S.A. polega na sporządzaniu mieszaniny surowcowej tzw. zestawu szklarskiego, jego dokładnym wymieszaniu i dostarczeniu do pieca szklarskiego. W wyniku procesu topienia uzyskuje się masę szklaną. Płynna masa specjalnymi kanałami, tzw. zasilaczami, kierowana jest do maszyn formujących. W tym czasie jest ona schładzana do temperatury formowania i ujednorodniana termicznie. Z tak przygotowanej masy formowana jest porcja szkła – „kropla”, która następnie trafia do jednej z sekcji automatu formującego. Formowanie odbywa się na rzędowych automatach szklarskich i składa się z dwóch etapów. W pierwszym, z „kropli” powstaje tzw. bańka, która natychmiast przenoszona jest do formy, w drugim etapie wyrobowi w formie nadawany jest ostateczny kształt i schładzany jest on poniżej temperatury deformacji. 

Dalsze etapy produkcji to uszlachetnianie na gorąco (nanoszenie odpowiednich tlenków w celu poprawy właściwości opakowań), odprężanie (powolne studzenie w celu relaksacji naprężeń termicznych), uszlachetnianie na zimno (modyfikacja właściwości powierzchniowych), inspekcja w celu eliminacji produktów wadliwych, pakowanie i spedycja. Opakowania, które nie spełniają wymagań jakościowych zawracane są w procesie do ponownego przetopienia. 

Przed wszystkimi procesami produkcyjnymi opracowywane są nowe wzory opakowań. Dokonuje tego Dział Badań i Rozwoju we współpracy z Działem Handlowym. Wzorowanie w tworzywie sztucznym wykonywane za pomocą skrawania coraz częściej zastępowane jest przez drukowanie w 3D przy użyciu materiałów ABS i PA. 

Drukarka VSHAPER 270 Double ma także zastosowanie w produkcji nietypowych części zamiennych, szczególnie w sytuacjach gdy nie są już one dostępne, koszt ich zakupu jest zbyt wysoki lub czas oczekiwania na części do maszyn wykorzystywanych na linii produkcyjnej jest zbyt długi. 

Firma poprzez swoje Biuro Inwestycji, Badań i Rozwoju prowadzi prace badawcze w obszarze optymalizacji procesu produkcji opakowań szklanych. Prowadzone badania naukowe obejmują m.in. uszlachetnianie opakowań szklanych, pozwalających na poprawę ich parametrów technologicznych oraz poprawiających estetykę wyprodukowanych opakowań. Firma wdrożyła m.in. metodę uszlachetniania na gorąco nanocząstkami związków glinu. Ta innowacyjna metoda może być stosowana jako zamiennik tradycyjnej metody uszlachetniania związkami cyny. Umożliwia ona zwiększenie wytrzymałości mechanicznej opakowań oraz poprawienie ich parametrów wytrzymałościowych, przez co uzyskuje się lepszą klasę hydrolityczną produkowanego szkła. 

Technologia druku 3D wykorzystywana obecnie w procesie wzorowania i produkcji części zamiennych, będzie wykorzystywana podczas innych prac badawczo-rozwojowych m.in. w procesie tworzenia butelek testowych o mniejszej gramaturze szkła i badania ich wytrzymałości na obciążenia w trakcie napełniania.

 

Dowiedz się więcej

 

Supravis Group: BRC Packaging po raz czwarty na TAK!

Firma Supravis Group S.A. poinformowała o poddaniu - po raz czwarty - weryfikacji poziomu istniejących w niej standardów, mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo żywności. Zadanie zostało zrealizowane w połowie maja br. przy współpracy z niezależną jednostką certyfikującą DNV GL, uprawnioną przez międzynarodową organizację do nadawania prestiżowego na rynku europejskim certyfikatu.

Supravis Group niezmiennie utrzymuje się w czołówce firm branży opakowaniowej zapewniającej bezpieczne przechowywanie artykułów spożywczych. Firma spełnia wymagania piątego wydania normy BRC o zaostrzonych kryteriach oceny, jak również wymagania dotyczące personelu i higieny. Po raz drugi potwierdzone zostały prawidłowo realizowane wymagania dotyczące projektowania nadruków, analizy wpływu usługodawców zewnętrznych (podwykonawcy, serwis zewnętrzny, transport) oraz kwalifikacji personelu.

- "Miło jest zakomunikować, iż nasza ciężka i zorganizowana praca została nagrodzona i doceniona poprzez uzyskanie jednej z najwyższych ocen – A" - komentuje Supravis Group.

 

Więcej o Supravis Group

 

Karl Knauer KG przejmuje większość udziałów w HEPACK druck+verpackung GmbH

Firma Karl Knauer KG, producent opakowań z Biberach w Badenii, wykupił z początkiem lipca br. firmę HEPACK druck+verpackung GmbH, zlokalizowaną w Neuenstein koło Heilbronn. Karl Knauer KG, nabywając 75% udziałów, będzie właścicielem pakietu większościowego, pozostałe 25% zachowa w dalszym ciągu Peter Heim, dyrektor HEPACK GmbH. Dalszymi członkami zarządu w HEPACK zostali Richard Kammerer, Stefanie Wieckenberg i Joachim Würz.

W ramach własnej strategii wzrostu, zakup umożliwa grupie Karl Knauer znaczne poszerzenie własnych zdolności produkcyjnych i rozbudowę zakresu opakowań do żywności. Firma HEPACK zatrudnia około 100 pracowników i posiada bardzo nowoczesny park maszynowy oraz długoletnie doświadczenie w pakowaniu żywności, słodyczy i artykułów higienicznych. Dzięki inwestycji Karl Knauer KG zwiększy swój zasięg do trzech siedzib: w Biberach (Badenia), Pniewach i Neuensteinie koło Heilbronn. Na ten moment grupa Karl Knauer zatrudnia ogółem ponad 700 pracowników. W firmie HEPACK nie ma w planach żadnych zwolnień, w dalszym ciągu zatrudnieni w niej będą dotychczasowi pracownicy. Nie planuje się na razie także zmiany nazwy firmy.

HEPACK druck+verpackung GmbH to firma rodzinna założona w 1981 roku. „Expert in food packaging“ to motto firmy, która głównie pakuje żywność oraz słodycze i artykuły higieniczne. Firma zatrudnia obecnie w swojej siedzibie w Neuensteinie koło Heilbronn 100 pracowników.

Karl Knauer KG specjalizuje się w zakresie opakowań, materiałów reklamowych i opakowań na prezenty z kartonu, papy i papieru. Gdy chodzi o packaging, dzięki swojemu niezwykle szerokiemu programowi usług i produkcji, firma zaliczana jest do wiodących oferentów w dziale pudełek składanych. Klienci z całej Europy z branży artykułów markowych i usług serwisowych czerpią korzyści z różnorodności kompetencji firmy oraz z jakości jej produktów. W dialogu z klientem firma projektuje konstrukcje spełniające wszystkie ich wymagania – od ochrony, poprzez bezpieczeństwo, aż po atrakcyjną prezentację w punkcie sprzedaży. Karl Knauer oferuje specjalistyczne programy z najnowszymi technologiami opakunkowymi. Są to kosmetyki/pielęgnacja, farmacja/zdrowie, środowisko/natura, żywność/rolnictwo, piwo/napoje, dom/przemysł, karty blistrowe oraz budowa maszyn. Dodatkowo przeprowadzane są intensywne badania nad innowacjami mogącymi zaspokoić wymagania opakowań w przyszłości. Do głównych obszarów badań należą: smart packaging, convenience, bezpieczeństwo produkcji, zabezpieczenia przed fałszerstwami, technologie uszlachetniania wzgl. skuteczność i trwałość.

 

Dowiedz się więcej

 

Politech z narzędziem do wizualizacji 3D!

Politech Sp. z o.o. - producent opakowań kosmetycznych - zaprasza do odwiedzenia profilu swojej firmy na stronie Webpackaging.com, gdzie udostępnione zostało nowe narzędzie do projektowania 3D. Daje ono użytkownikom możliwość przekonania się, jak dany produkt będzie się prezentował m.in. w określonej gamie kolorystycznej.

Narzędzie opiera się na wizualizacji kompletnego opakowania perfumeryjnego z zamknięciem ROCK - jednej z najnowszych propozycji firmy Politech. To połączenie nowoczesności i stylu sprawia, że produkt końcowy nabiera niezwykłego, wyrazistego charakteru.

Wizualizacja daje szansę lepszego dopasowania produktu do oczekiwań klienta i stanowi punkt wyjścia dla nowych, niestandardowych metod prezentacji firmowej oferty.

Politech zaprasza do korzystania z narzędzia!

 

Odwiedź stronę do wizualizacji 3D 

 

Najciekawsze oferty dodane w tym tygodniu:

Pochłaniacze wilgoci TranSystem

Owijarki z grupy WMS

Stojaki drewniane do okien

Folie / nadruki