Zobacz skrót najważniejszych informacji z branży opakowań. Z nami będziesz na bieżąco.

Kinga Sieradzon nowym dyrektorem generalnym TETRA PAK

Kinga Sieradzon została dyrektorem generalnym Tetra Pak na rynek polski, czeski, słowacki i węgierski. Nowa dyrektor jest związana z firmą od 22 lat. Wcześniej zajmowała stanowiska kierownicze w biurach firmy m. im. w Szwajcarii, Szwecji, Grecji oraz w Polsce. Kinga Sieradzon zastąpiła Małgorzatę Kołton.

Kinga Sieradzon to absolwentka Skandynawistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, posiadająca MBA ze szwajcarskiego Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Zarządzania (Institute of Management Development). Pracę w Tetra Pak rozpoczęła w 1994 r. W 2001 r. objęła stanowisko dyrektora ds. wsparcia dla biznesu na region Europy i Afryki. W 2002 r. została dyrektorem serwisu i sprzedaży na Europę Środkowo-Wschodnią, a w 2010 r. - dyrektorem sprzedaży na rynku polskim, czeskim, słowackim i węgierskim. Kolejnym krokiem w jej karierze było objęcie stanowiska dyrektora ds. zarządzania klientami strategicznymi w ramach struktury Customer Management w głównej siedzibie Tetra Pak w Szwajcarii.

Kinga Sieradzon wróciła do zarządzania strukturą regionalną Tetra Pak po okresie współpracy z największymi globalnymi klientami firmy, podczas którego zdobyła wszechstronne doświadczenie na rynku międzynarodowym, co uzupełnia jej szeroką wiedzę o rynkach Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Zdaniem nowego dyrektora generalnego, firma powinna nadal skupiać się na wspieraniu swoich klientów, oferując im innowacyjne rozwiązania dopasowane do ich konkretnych potrzeb i pozwalające im budować przewagę w obecnym konkurencyjnym środowisku biznesowym.

Kinga Sieradzon podsumowała: „Gdy wyjechałam z Polski trzy lata temu, nie sądziłam, że tak prędko wrócę. Jestem szczęśliwa i dumna, że mogę stać na czele Tetra Pak Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Dzięki naszym klientom, którzy stale się rozwijają, podległy mi region jest stabilny na tle Europy. Będę współpracować z zespołami odpowiedzialnymi za każdy z krajów regionu, żeby wspierać naszych partnerów w stawianiu czoła nowym wyzwaniom, które pojawiają się na rynku, aby, tak jak i my, zawsze byli o krok przed konkurencją”.

 

Plast-Box podnosi stopy

Grupa kapitałowa Plast-Box, zajmująca się produkcją opakowań z tworzyw sztucznych i prowadząca sprzedaż na terenie większości krajów europejskich, w okresie trzech kwartałów 2016 roku podniosła stopę zysku netto z 4,6 % w 2015, do 7,1 %. Także stopa EBITDA w tym czasie, rok do roku, wzrosła z 13,9 % do 14,9 %.

Wartościowo uzyskany w ciągu 9 miesięcy obecnego roku zysk netto to 8214 tyś zł, a EBITDA 17265 tyś zł. Wzrost wartości zysku netto rok do roku wyniósł 66,1 %, a wzrost wartości EBITDA 15,2 %.

Odpowiednio jeśli chodzi o przychody to grupa kapitałowa Plast-Box w ujęciu skonsolidowanym uzyskała 116219 tyś zł, w porównaniu do 108 006 tyś zł za 3 kwartały 2015. Jest to poprawa o 7,6 %.

Prezes zarządu - Grzegorz Pawlak komentuje:                                                                                                
- Tak jak zapowiadaliśmy rok 2016 to dla nas czas walki o wzrost efektywności. Jak pokazują wyniki za trzy kwartały z powodzeniem realizujemy tamte zapowiedzi.

W ostatnim czasie, o czym poinformowano w raporcie publicznym, zarząd Plast-Box S.A. złożył ofertę na zakup spółki Hanex w Dąbrowie Górniczej, produkującej folie termoformowalne do kształtowania opakowań, butelki i preformy. Oferta ta nie została przez sprzedającego zaakceptowana.

- Zamierzamy przede wszystkim rozwijać się organicznie, ale jeżeli pojawi się spółka do kupienia, którą moglibyśmy dołączyć do naszej grupy kapitałowej, pasująca do nas strategicznie, to nie zamierzamy przechodzić obok takich szans obojętnie - komentuje wiceprezes Krzysztof Pióro.

 

Wynalazczość Grupy Azoty ZAK S.A. nagrodzona!

Dzięki opracowaniu idei dodatku do tworzyw sztucznych, we współpracy z Instytutem Chemii Przemysłowej w Warszawie, firma zdobyła Platynowy Medal podczas wystawy International Warsaw Invention Show (IWIS 2016).

Wystawa odbyła się w dniach 10-12.10.2016 r. Jej organizatorem był Polski Urząd Patentowy oraz Politechnika Warszawska. Wydarzenie to oferuje możliwość zarówno zaprezentowania, jak i zapoznania się z obecnymi międzynarodowymi trendami w dziedzinie wynalazczości.

Grupa Azoty ZAK S.A. w ramach swych innowacyjnych działań, stale poszukuje nowych, kreatywnych rozwiązań, opierając się o dobre praktyki ze środowiska naukowo – badawczego. 

Nagrodzony projekt to wynik doświadczenia i dorobku badawczego IchP - twórcy modyfikatorów mineralnych do tworzyw oraz Grupy Azoty ZAK S.A. – producenta plastyfikatorów. Wprowadzenie plastyfikatora do modyfikatora mineralnego zaowocowało połączeniem dwóch właściwości i uzyskaniem jednego wielofunkcyjnego dodatku do tworzyw sztucznych. Dodatkowo pozwala on uzyskać poprawę właściwości mechanicznych tworzywa przy jednoczesnym ograniczeniu palności i emisji dymu w trakcie spalania modyfikowanego tworzywa.

Wyróżnienie otrzymane na wystawie IWIS 2016 potwierdza atrakcyjność zaproponowanego rozwiązania.

 

Kram S.A. buduje nową halę produkcyjno-magazynową

KRAM S.A. - lider w produkcji opakowań jednorazowych i folii w Polsce rozpoczął w październiku rozbudowę i przebudowę hali produkcyjno-magazynowej w standardzie BRC w Dzierzgoniu.

W projektowanej hali zlokalizowane zostaną części: produkcyjna i magazynowa (łącznie prawie 5 tyś. m2), w ramach której przewidziano magazyn materiałów, pomieszczenia produkcji wstępnej i zasadniczej oraz magazyn produktów gotowych. W dwukondygnacyjnej części obiektu powstanie strefa socjalna dla pracowników oraz zaplecze biurowe na piętrze. Jak podkreśla Zbigniew Przybysz, nowy zakład pozwoli na implementację nowych technologii produkcji opakowań papierowych oraz zwiększenie mocy produkcyjnych. Rozbudowa zakładu spowoduje również powstanie nowych miejsc pracy.

Generalnym wykonawcą części budowlanej jest firma Domlux - firma budowlana z Pasłęka. 

 

Grupa Mondi sfinalizowała przejęcie spółki LLC Beepack

Firma Beepack, zlokalizowana w rosyjskiej miejscowości Lebiedian, położonej około 400 km na południe od Moskwy, specjalizuje się w produkcji tektury falistej zarówno w arkuszach, jak i w postaci opakowań przeznaczonych dla przemysłu spożywczego. Zakład wytwarza m. in.  tekturowe tacki i kartony na produkty spożywcze i rolnicze, takie jak napoje, owoce i warzywa, drób i produkty mleczne. Odbiorcy to zarówno producenci krajowi z Rosji, jak i z zagranicy.

Międzynarodowa grupa Mondi działająca na rynkach opakowań i papieru, z siedzibą w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki, zatrudnia ok. 25000 osób w blisko 30 krajach. Jej główna działalność koncentruje się w Europie Środkowej, w Rosji, Ameryce Północnej i Afryce Południowej. Obroty grupy w 2015 roku wyniosły 6,8 mld euro.

Grupa Mondi włączy Beepack do swojego segmentu produkcji opakowań z tektury falistej, który posiada już 15 zakładów produkujących opakowania tekturowe w Europie Środkowej i Wschodniej.

Pozycja Grupy Mondi w Rosji jest ugruntowana dzięki działalności także w innych segmentach rynku, na przykład dzięki zakładowi Mondi Syktyvkar produkującemu tekturę opakowaniową i papier, zakładom Mondi Pereslavl i Mondi Uralplastic produkującym opakowania towarów konsumpcyjnych oraz kilku biurom sprzedaży w Moskwie. Grupa Mondi zatrudnia obecnie w Rosji około 6000 pracowników.

 

Najciekawsze oferty dodane w tym tygodniu:

 

ILLIG maszyny do termoformowania płyt typ UA L

Worki PP (polipropylenowe)

Pojemniki metalowe oblachowane