Zobacz skrót najważniejszych informacji z branży opakowań. Z nami będziesz na bieżąco.

Innowacyjne rozwiązania firmy Omet na targach Labelexpo Europe 2017

Na tegorocznych targach Labelexpo Europe 2017, które odbyły się w Brukseli w dniach 25-28 września, firma Omet miała okazję zaprezentować trzy wysoko zaawansowane technologicznie maszyny wąskowstęgowe. Codzienne ich pokazy cieszyły się bardzo dużą popularnością - firmę licznie odwiedzali klienci z drukarń etykietowych i opakowaniowych z całego świata, w tym z Polski. Wystawa była udana również dla przedstawicieli WRH Global Polska – lokalnego przedstawiciela marki Omet w naszym kraju. Doszło podczas niej do wielu spotkań handlowych z obecnymi oraz potencjalnymi klientami z tego dynamicznie rozwijającego się segmentu rynkowego.

Najważniejszą premierą targową firmy Omet była maszyna XFlex X6.0, wyposażona w szereg zaawansowanych rozwiązań technologicznych i funkcji automatyzujących produkcję, zastosowanych wcześniej w modelu XFlex X6.

Drugim rozwiązaniem, na które szczególną uwagę zwracali goście odwiedzający stoisko Omet, był model iFlex. Ta fleksograficzna maszyna, dedykowana produkcji etykietowej, po raz pierwszy została wyposażona w specjalne wałki chłodzące. Model iFlex jest przeznaczony do krótko- i średnionakładowej produkcji etykiet na wstędze o szerokości 370 mm. Oprócz zadruku w technice fleksograficznej, można je tu również poddać uszlachetnianiu w opcjonalnym rotacyjnym zespole sitodrukowym, module do tłoczenia folią na zimno czy też laminatorze UV.

Na stoisku Omet można było zobaczyć także maszynę hybrydową XFlex X6 Offset, wyposażoną w zespoły fleksograficzne i offsetowe, bazującą na technologii tulei formowych. Prezentacje obejmowały zadruk wstęgi (o szerokości 430 mm), a następnie – realizowane inline złocenie na gorąco i uszlachetnianie w rotacyjnym module sitodrukowym. Na targach promowano również wprowadzony w tym roku na rynek model Varyflex V4 Offset. Warto dodać, że pod koniec tego roku inna maszyna z tej serii – Varyflex V2 Offset – rozpocznie pracę w Drukarni Jasło.

 

Dowiedz się więcej

 

Partnerzy firmy System P na targach Labelexpo Europe 2017 - innowacje z myślą o produkcji etykiet i opakowań

Wśród kilkuset wystawców odbywających się niedawno targów Labelexpo Europe 2017 byli m.in. producenci zaawansowanych rozwiązań dla branży opakowaniowej i etykietowej, reprezentowani w naszym kraju przez System P. W gronie tym nie zabrakło takich firm, jak: AVT, DCM Usimeca, Lesko Engineering, MPS czy Rietstack. W ich ofercie targowej znalazły się zarówno nowe, jak i znane, sprawdzone rozwiązania, wykorzystywane z powodzeniem przez drukarnie wąskowstęgowe we wszystkich regionach świata.

Dla pierwszej z firm reprezentowanych przez System P w naszym kraju – AVT (Advanced Vision Technologies), targi były okazją do zaprezentowania pełnego, zintegrowanego workflow produkcyjnego, uwzględniającego – poza systemami inspekcji izraelskiego producenta – także rozwiązania oferowane przez X-Rite i Esko (należące podobnie jak AVT do koncernu Danaher). W ramach wystawy, ze strony AVT miejsce miało kilka premier. Firma pokazała m.in. nowy system inspekcji Helios D, dedykowany produkcji realizowanej w technologii cyfrowej; SpectraLab – działające w trybie inline rozwiązanie do pomiarów kolorystycznych w produkcji etykietowej i wąskowstęgowej; nowe rozwiązania z obszaru workflow i automatyzacji produkcji, w tym moduł Automated Inspection Setup i działającą w „chmurze” platformę iCenter. Jeden z systemów inspekcyjnych AVT był też wykorzystany w ramach przestrzeni specjalnej targów – Automation Arena. Z kolei wśród obecnych na stoisku urządzeń znalazła się przewijarka HI 440 polskiej firmy Lesko Engineering (której dystrybutorem w naszym kraju jest System P), wyposażona w system inspekcji AVT.

Inne urządzenia z oferty Lesko Engineering, m.in. te znane z kilkuset instalacji zrealizowanych w skali całego świata, znalazły się na stoisku, na którym obecny był również jej partner technologiczny – firma Rietstack (także reprezentowana w Polsce przez System P).

Wśród rozwiązań zaprezentowanych przez Lesko Engineering znalazły się: linia konwertująca CL 440, przeznaczona do wydajnej produkcji etykiet lub uszlachetniania i wykańczania etykiet zadrukowanych cyfrowo; przewijarka RLS o szerokości wstęgi 440 mm (przeznaczona do pracy z zadrukowanymi oraz czystymi materiałami z prędkością masymalną 250 m/min.); sztancerka-arkuszarka RLS 280G, zintegrowana z modułem inkjetowym Trojan 3 (obsługująca wstęgę o szerokości 280 mm, pozwalająca na przewijanie, sztancowanie i cięcie na arkusze); oraz kompaktowa, płaska przewijarka stołowa TT 250.

Firma Rietstack pokazała z kolei maszynę z serii IRS do przetwarzania etykiet w trybie rola/arkusz, umożliwiającą ich wykrawanie na wskroś bądź cięcie na arkusze. Rozwiązanie powstało w kooperacji z Lesko Engineering i jest przeznaczone do przetwarzania szerokiej gamy podłoży wymagających sztancowania w registrze, które finalnie mają zostać ułożone w stosy. Po odstawieniu stackera odbiorczego maszyna może być wykorzystywana jako przewijarka sztancująca. Poza sprzedażą we własnym zakresie, Rietstack dostarcza swoje rozwiązania – na bazie umów OEM – do producentów maszyn rolowych, np. firmy MPS – kolejnego partnera System P obecnego na targach Labelexpo Europe 2017.

Poza stoiskiem MPS, maszyna EF430 pracowała także w ramach przestrzeni specjalnej Automation Arena, stanowiąc część kompletnego cyklu wytwórczego etykiet, uwzględniającego wszystkie jego etapy – od prepressu do wykończenia i uszlachetnienia gotowego produktu. Był to powstały pod auspicjami organizatora targów wydzielony obszar, w którym zgromadzono innowacyjne, kompatybilne ze sobą rozwiązania różnych producentów, zgodne z koncepcją „Przemysłu 4.0”. 

Najważniejszym nowym rozwiązaniem w ofercie DCM Usimeca – kolejnego partnera System P obecnego na brukselskich targach – była nowa modułowa maszyna do klejenia shrink sleeve’ów – Sleeve 3, wykorzystująca wspólny moduł do formowania i klejenia rękawa o wysokim poziomie automatyzacji. Zgodnie z założeniem producenta wprowadzane niebawem do sprzedaży urządzenie może być łatwo rozbudowane o zespoły automatycznego odwijaka i nawijaka – wraz ze wzrostem wymagań jego klientów. Poza nim na stoisku obecne były także dwa inne rozwiązania, znane już z oferty tej francuskiej firmy – Babycat 4 (do przewijania i kontroli etykiet shrink sleeve i materiałów opakowaniowych) oraz Sleevecut 4 (do cięcia na użytki i perforacji etykiet shrink sleeve).

 

Dowiedz się więcej

 

Dni Otwarte Avargraf i APR Solutions

Aplikatory Athos do dwustronnej taśmy klejącej i taśmy zrywającej oraz nowoczesne kompaktowe sklejarki Box Plus były głównymi bohaterami Dni Otwartych firm APR Solutions oraz Avargraf - wyłącznego dystrybutora rozwiązań tego włoskiego producenta na rynku polskim. Odbywały się one w dniach 25-27 października w siedzibie Avargraf, przy ulicy Gawota 2D w Warszawie. Prezentowane podczas imprezy maszyny oferowane były w atrakcyjnych cenach i konfiguracjach, umożliwiających dalszą rozbudowę pod indywidualne potrzeby klienta.

Celem Dni Otwartych było przede wszystkim zapoznanie uczestników z maszynami o wysokim poziomie zaawansowania technologicznego firmy APR Solutions. Wśród prezentowanych urządzeń znalazła się składarko-sklejarka do pudełek liniowych Box Plus-1 z automatycznym podajnikiem Plus oraz stołem do automatycznego zbierania na wykładaniu oraz Athos Plus – do automatycznego nakładania każdego rodzaju taśmy dwustronnej na różne podłoża, wyposażona w automatyczny podajnik Plus i dwa aplikatory taśmy.

Składarko-sklejarka Box Plus-1 to maszyna pracująca w formacie 720x1020 mm, przeznaczona do składania i sklejania pudełek liniowych, teczek na dokumenty, kopert, pudełek na DVD, a także do insertowania kart, próbek i nakładania taśmy dwustronnej na plakaty czy banery. Maszyny typu Box budowane są w kilku wersjach i znajdują zastosowanie w produkcji pudełek, kopert kurierskich, kopert na płyty DVD z jedną lub dwiema kieszeniami, kopert np. na dokumentację medyczną o specjalnych formatach. Po doposażeniu w aplikatory Rap lub Rap Strip mogą być używane do nakładania taśmy klejącej dwustronnej lub taśmy zrywającej Tear Tape. Maksymalna gramatura wynosi tu od 150 do 400 g/m² i pozwala na bardzo różnorodną produkcję. Maszyny pracują z prędkością do 120 m/min. Składają się z systemu automatycznego podawania, zespołu niezależnych taśm prowadzących (na których można zainstalować dysze do klejenia) oraz aplikatora taśmy dwustronnej. Falcowanie odbywa się tu za pomocą specjalnych prowadnic. Kolejne istotne elementy wyposażenia tych maszyn – jak podaje firma Avargraf - to  narzędzia z kołowymi urządzeniami „Bruco” o regulowanym docisku oraz system automatycznego zbierania na wykładaniu. Maszyny typu Box sterowane są systemem PLC z 7-calowego ekranu dotykowego, a ruchomy elektropneumatyczny system Tripper Plate umożliwia w nich złamywanie prostopadłe. W urządzeniach istnieje możliwość zainstalowania jednego lub dwóch aplikatorów taśmy dwustronnej Rap, aplikatora taśmy zrywającej Rap Strip, insertera do automatycznego wrzucania dodatkowych produktów reklamowych, modułu Vertigo obracającego produkt o 90º oraz systemu 3D, służącego do przekształcania dwuwymiarowego zginania na trójwymiarowe, co pozwala na realizację np. teczek na dokumenty, kopert i innych tego typu produktów o znacznie powiększonej pojemności.

Kolejna z prezentowanych podczas Dni Otwartych maszyn - Athos Plus – przeznaczona jest do nakładania taśmy dwustronnej, akrylowej, piankowej, transferowej, z PVC oraz taśmy zrywającej na każdy rodzaj papieru, kartonu i tektury falistej. Format prezentowanej podczas imprezy maszyny to 800x1000 mm. Jest ona opracowana do nakładania taśmy dwustronnej oraz zrywającej w sposób zupełnie automatyczny, dzięki podciśnieniowemu podajnikowi Plus. Wyposażona jest także w podajnik ręczny, który pozwala na pracę z papierem o niskiej gramaturze - od 80 g/m². Opcjonalnie można ją przedłużyć o stół do automatycznego zbierania produktu. Prezentowana podczas imprezy maszyna dostarczana jest z dwoma różnymi rodzajami podajników, aby użytkownik w dowolnym momencie mógł wybrać najlepszy rodzaj podawania. Pierwszy z nich to podajnik ręczny, nadający się do pracy z materiałami o niskiej gramaturze, skomplikowanymi wykrojami, materiałami mogącymi wytwarzać pola elektromagnetyczne, a także z małymi nakładami produktów wytwarzanych ręcznie; drugi - podajnik Plus to ciągły, automatyczny podajnik podciśnieniowy, który zwiększa wydajność, sprawiając że produkcja – jak podaje producent - jest bardziej ekonomiczna. Maszyna należy do grupy produktów Athos, które budowane są w różnych wersjach formatowych z podawaniem ręcznym i automatycznym, z zastosowaniem jednego lub więcej aplikatorów Rap zainstalowanych na taśmie transportowej. Sterowane są one systemem PLC z ekranu dotykowego oraz wyposażone w różne rodzaje wykładania, a także zbierania produktu, dzięki któremu arkusze łatwo się wyrównują. Urządzenia znajdują zastosowanie przy produkcji plakatów, kopert, pocztówek, teczek, metek, ramek do zdjęć, pudełek z polipropylenu lub zamykanych na taśmę dwustronną, kalendarzy, teczek reklamowych, pudełek z tektury falistej, katalogów z próbkami tkanin oraz wielu innych. Maszyny pracują na papierze o gramaturze w zakresie 80–800 g/m², a także tekturze falistej o fali A, B, C, E, F, N, EB, EF, oraz PVC, plastiku, akrylu i drewnie o grubości od 1 do 10 mm. Maksymalna prędkość tych urządzeń wynosi 70 m/min. 

 

Więcej o Avargraf

 

Drukarnia Primera z Gliwic pierwszym europejskim użytkownikiem maszyny Mark Andy Digital One

Drukarnia Primera z Gliwic została pierwszym w Europie użytkownikiem maszyny drukującej Mark Andy Digital One. Ta rodzinna firma, działająca na rynku produkcji etykiet od 2011 roku (wcześniej jako broker usług poligraficznych), osiągnęła dzięki tej inwestycji znaczący wzrost swojego potencjału wytwórczego. W maszynie realizowane są obecnie przede wszystkim czterokolorowe prace w nakładzie od 500 do 5 tysięcy egzemplarzy.

Po zainstalowaniu maszyny Mark Andy Digital One potencjał produkcyjny firmy Primera w zakresie drukowanych cyfrowo etykiet wzrósł o ponad 800%. To – zdaniem jej kierownictwa – pozwala obecnie drukarni lepiej obsługiwać klientów. W przypadku zdecydowanej większości z nich gwarantowany czas realizacji zamówienia wynosi maksymalnie 24 godziny. O zakupie urządzenia zdecydował fakt, że jest to wszechstronne, uzasadnione ekonomicznie rozwiązanie do jednoprzebiegowej produkcji etykiet, oferujące realizację procesów przetwarzania i wykańczania w trybie inline. Jak zapewniają właściciele firmy Primera – Sylwia i Mirosław Dudek – decyzja o zakupie zapadła po wizycie w warszawskim centrum demonstracyjnym i obejrzeniu maszyny Digital One podczas pracy „na żywo”. W standardowym trybie produkcji w drukarni Primera urządzenie produkuje obecnie 125 tys. etykiet (na które składa się 200 różnych projektów) w czasie nieprzekraczającym dwóch godzin. Tak rozbudowany, uwzględniający wiele wersji zestaw realizowanych prac powoduje, że czas pracy 12-osobowego zespołu pracowników firmy jest całkowicie wypełniony. Pięć osób pracuje w dziale druku cyfrowego, pozostałe siedem w znajdującym się niedaleko zakładzie, bazującym na maszynach fleksograficznych, zarówno wodnych jak i UV. Urządzenie Digital One zapewnia tonerowy druk cyfrowy w trybie CMYK, a ponadto jest wyposażone w pracujące inline: zespół fleksograficzny (wykorzystywany do lakierowania lub tłoczenia folią na zimno) oraz stację wykrawającą.

Strategia przyjęta przez firmę Primera zakłada utrzymywanie pewnego zapasu czasowego z myślą o swoich najważniejszych klientach. Firma wykonuje również szereg zamówień wymagających specjalnej obsługi. Obecnie znaczący odsetek realizowanych tu prac zlecają klienci z segmentu e-papierosów. Etykiety produkowane dla firm działających na tym rynku z założenia mają mniejszy format i wymagają najwyższej jakości sprzętu drukującego oraz przetwarzającego. Jak zapewnia producent maszyny Digital One, urządzenie to spełnia te wszystkie rygorystyczne wymogi m.in. dzięki wysokiej jakości pasowaniu, zaś jego parametry idealnie wpasowały się w oczekiwania właścicieli drukarni Primera.

Jedną z największych zalet maszyny Digital One jest możliwość zadrukowywania wielu standardowych podłoży bez konieczności ich wstępnego przygotowywania. Urządzenie zużywa także bardzo małą ilość energii - w pełnym trybie produkcyjnym do jego działania w zupełności wystarcza pojedyncza faza z zasilaniem 220 woltów.

Z kolei Mirosław Dudek, który odpowiada w firmie za techniczną stronę działalności, w maszynie Digital One niezwykle ceni sobie jej uniwersalność. Jego zdaniem urządzenie pod każdym względem – od odwijaka, poprzez czyszczenie wstęgi na druku cyfrowym skończywszy – poznaje się łatwo i szybko, a dodatkową jego zaletą jest możliwość sterowania za pośrednictwem centralnego panelu dotykowego.

 

Dowiedz się więcej

 

Najciekawsze oferty dodane w tym tygodniu:

Opakowania / worki z folii PE

Pochłaniacze wilgoci

Folia LDPE termokurczliwa wielkogabarytowa RIPACK