Zobacz skrót najważniejszych informacji z branży opakowań. Z nami będziesz na bieżąco.

Firma BASF wyróżniona jako globalny lider racjonalnego zarządzania zasobami wodnymi

Firma BASF po raz pierwszy znalazła się na liście „CDP Water A” jako jeden z liderów zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi. Międzynarodowa organizacja non profit CDP (dawniej: „Carbon Disclosure Project”) ogłosiła najnowszy ranking na konferencji CDP Global Water Forum, zorganizowanej 15 listopada w Maroku. CDP współpracuje z inwestorami instytucjonalnymi zarządzającymi aktywami o wartości 100 bilionów USD.

Tylko 24 spośród 607 ocenianych firm otrzymało kategorię „A” - wśród nich BASF. W ocenie zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi CDP uwzględnia przejrzystość raportów firmy na temat prowadzonej gospodarki wodnej, a także stosowane metody zmniejszania ryzyka niedoboru wody. CDP bada także w jakim zakresie produkty opracowywane przez firmę mogą przyczynić się do zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi przez jej klientów.

Efektywna gospodarka wodna oraz opracowywanie zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju rozwiązań dla lokalnych problemów z zaopatrzeniem w wodę to ważne elementy strategii oszczędzania zasobów wodnych, realizowanej przez firmę BASF. W tym zakresie BASF współpracuje z innymi użytkownikami lokalnych zasobów wodnych, takimi jak gminy i firmy prowadzące działalność w obrębie tego samego dorzecza.

Biorąc pod uwagę, że efektywna gospodarka wodna oraz opracowywanie zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju rozwiązań dla lokalnych problemów z zaopatrzeniem w wodę to ważne elementy strategii oszczędzania zasobów wodnych, realizowanej przez BASF, jest to dla firmy ważne wyróżnienie. 

BASF prowadzi działalność w pięciu sektorach: Chemicals, Performance Products, Functional Materials & Solutions, Agricultural Solutions oraz Oil & Gas.

Wartość sprzedaży BASF przekroczyła w 2015 roku 70 mld EUR. Akcje firmy notowane są na giełdach we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA) oraz Zurychu (BAS).

 

Nowy papier wierzchni UPM Raflatac ułatwia aplikację kolejnych etykiet

Firma UPM Raflatac poszerzyła ofertę produktową Raflacoat Fit PEFC przeznaczoną na rynek europejski o materiał Raflacoat Fit Opaque Black PEFC.

Nowy cienki, uniwersalny papier wierzchni oferuje najlepsze rozwiązanie w zakresie aplikacji kolejnych etykiet cenowych oraz produktowych.

Raflacoat Fit Opaque Black PEFC to samoprzylepna etykieta z czarną, nieprzejrzystą warstwą do łatwego i całkowitego zakrycia starych etykiet. Możliwość naklejenia kolejnej etykiety i wykorzystania istniejącego opakowania pozwala oszczędzić czas wymagany na przepakowanie oraz zmniejszyć koszty i ilość odpadów.

Materiał etykiety jest odpowiedni do szybkiego i wydajnego drukowania metodą HP Indigo, a także konwencjonalnymi metodami drukowania. Raflacoat Fit Opaque Black PEFC, dzięki cienkiemu papierowi wierzchniemu i najlepszych właściwościach zadruku, spełnia różne wymagania producentów etykiet.

Oznaczenie PEFC wskazuje, że surowiec drzewny użyty do produkcji materiału pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.

- „Firmy oczekują bardziej otwartych rozwiązań, które pozwalają zmniejszyć koszty, a jednocześnie gwarantują spełnienie wszystkich wymagań”, wyjaśnia Jouni Iiskola, kierownik ds. segmentu biznesowego - przemysł spożywczy, handel detaliczny i logistyka oraz zastosowania specjalne, EMEIA, UPM Raflatac.

- „Nasza oferta Raflacoat Fit PEFC pokazuje, że konkurencyjne rozwiązania etykietowe nie muszą oznaczać kompromisu w zakresie funkcjonalności ani wydajności. Materiał Raflacoat Fit Opaque Black PEFC umożliwia detalistom w maksymalnym stopniu wykorzystać zapasy i opakowania, a jednocześnie pozwala im spełnić wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju”.

 

Zobacz ofertę produktową Fit

 

Trwa kampania "Plastik nie do pieca - piec nie do plastiku"

Pod powyższym hasłem Fundacja PlasticsEurope Polska w edukacyjno-społecznej akcji organizowanej w kilku regionach Polski przypomina o szkodliwości spalania odpadów w piecach, przydomowych kotłowniach i na wolnym powietrzu, co jest szczególnie naganne w przypadku odpadów plastikowych. Na monitorach w autobusach i tramwajach Krakowa, Łodzi oraz aglomeracji Górnego Śląska można oglądać animowany spot ilustrujący hasło kampanii. Cała akcja potrwa 2 tygodnie.

Odpady tworzyw sztucznych - tzw. „plastiki” są często spalane w piecach ze względu na wysoką wartość opałową tego materiału. Jednocześnie świadomość negatywnych skutków takich praktyk jest w społeczeństwie bardzo niska. Spalając plastik nie tylko marnujemy surowiec do recyklingu, ale także emitujemy do powietrza pyły i inne szkodliwe substancje, przyczyniając się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Na większości terytorium Polski za zanieczyszczenie powietrza pyłami odpowiada, wbrew pozorom, nie przemysł i energetyka profesjonalna, ale właśnie ta tzw. niska emisja, czyli emisja z pojazdów oraz z domowych palenisk i kotłowni.

Statystyki dotyczące odpadów komunalnych w Polsce zawsze wykazywały dużą rozbieżność pomiędzy ilościami wytwarzanych i zebranych odpadów. Ta różnica, w ocenie ekspertów branży odpadowej wynosząca od 1 do 3 mln ton, to odpady spalane w gospodarstwach domowych oraz porzucane w środowisku. W obecnym systemie gospodarowania odpadami w Polsce nie ma racjonalnego uzasadnienia dla spalania odpadów w przydomowych piecach i kotłowniach - każdy i tak płaci za odbiór odpadów. Należy więc uświadomić sobie, że potencjalne znikome korzyści (ewentualna oszczędność opału) są nieporównywalne z ogromnymi negatywnymi skutkami palenia odpadów, zarówno dla zdrowia ludzkiego, jak i dla środowiska.

Odpady tworzyw to wartościowy materiał, który poprzez recykling mechaniczny można ponownie wykorzystać do wyprodukowania nowych wyrobów. W ten sposób, realizowana jest podstawowa zasada zrównoważonego rozwoju - racjonalne wykorzystanie zasobów.

 

Czytaj więcej

 

Politech poszerza swoją ofertę produktów standardowych

W listopadzie firma Politech wprowadziła do sprzedaży 3 nowe produkty: nasadkę Loop, nasadkę Rock oraz pierścień Rock.

Koncepcja produktów została opracowana w oparciu o bieżące obserwacje, inspiracje i trendy rynkowe. Przy produkcji obu detali wykorzystany został Polipropylen.

Nasadka Loop - posiada klasyczną, elegancką, prostą formę. Daje ona możliwość różnych zestawień kolorystycznych opierając się o barwienie w masie, lakierowanie UV, metalizację i hot stamping.

Nasadka Rock - dzięki nietuzinkowej strukturze dodaje opakowaniu charakteru. Niebywałym atutem jest możliwość połączenia korpusu i nakładki w dwóch innych barwach. Nasadkę Rock można stosować z dedykowanym pierścieniem Rock lub bez niego.

Produkt Loop miał swoją premierę na targach Luxe Pack 2016 w Monako, natomiast pierścień i nasadka Rock na InterCharm 2016 w Moskwie.

 

Zobacz nowości producenta

 

Drukarnia Tinta wzbogaciła park maszynowy o pełnoformatową KBA Rapida 106-6 LTTL ALV2

W ostatnim czasie w Drukarni Tinta z Działdowa uruchomiona została nowa, pełnoformatowa arkuszowa maszyna offsetowa KBA Rapida 106-6 LTTL ALV2, wyposażona w sześć zespołów drukujących i dwie wieże lakierujące. Jej nabycie znacząco zwiększyło możliwości przedsiębiorstwa w zakresie zadrukowywania podłoży wysokogramaturowych, m.in. do produkcji opakowań. Jest to pierwsza w historii drukarni maszyna w formacie B1, i zarazem pierwsza firmy KBA CEE.

Drukarnia Tinta to rodzinne przedsiębiorstwo, założone w 1988 roku przez Zbigniewa Szymańskiego, który jest jej właścicielem do dnia dzisiejszego. Firma rozpoczęła swoją działalność jako niewielki podmiot gospodarczy. Obecnie stanowi ona nowoczesny, bogato wyposażony zakład poligraficzny, obsługujący licznych klientów z różnych branż. Spektrum realizowanego tu asortymentu jest bardzo szerokie: od materiałów reklamowych i akcydensowych (plakaty, foldery, ulotki czy broszury w oprawie szytej i klejonej) aż po bardziej zaawansowane projekty – uszlachetnione okładki do książek i czasopism czy wysokoprzetworzone opakowania. Przykładem niestandardowego produktu, jaki od niedawna znajduje się w ofercie firmy, jest kalendarz na 2017 rok, prezentujący liczne próbki możliwych do wykonania w maszynie uszlachetnień. Jest to wspólny projekt Drukarni Tinta i firmy KBA CEE, który powstał przy udziale różnych dostawców podłoży drukowych, farb i lakierów.

Przy wyborze odpowiedniej maszyny pod uwagę brane były przede wszystkim takie aspekty jak elastyczność, prędkość, wszechstronność oraz wysoka jakość. Ważnym czynnikiem było też przyspieszenie procesów produkcyjnych, którego gwarantem stał się format B1 (dotychczas drukarnia bazowała na maszynach półformatowych) oraz większa liczba zespołów drukujących. Uwagę zwracano także na możliwość przetworzenia podłoży o wysokiej gramaturze, zadruku w technologii konwencjonalnej oraz UV, uszlachetnianie uwzględniające różne kombinacje lakierów, ale też rozwiązania umożliwiające dalszy rozwój, np. o foliowanie na zimno.

W efekcie zapadła decyzja o zakupie pełnoformatowej, „hybrydowej” maszyny KBA Rapida 106-6 LTTL ALV2, umożliwiającej drukowanie zarówno farbami konwencjonalnymi jak i UV. W wersji wykonanej na zamówienie Drukarni Tinta (podniesionej o 45 cm) oferuje ona bardzo bogate wyposażenie: pakiet CX pozwalający na zadrukowywanie podłoży o grubości do 1,2 mm; pakiet do zadrukowywania cienkich podłoży; w pełni automatyczny system wymiany form drukowych; energooszczędne systemy suszenia KBA VariDry Blue IR/TL/UV; systemy chłodzenia wodno-glikolowego; CleanTronic Multi – system automatycznego, tkaninowego mycia cylindrów gumowych oraz dociskowych z dodatkowym obiegiem; CleanTronic UV – system umożliwiający automatyczne rozpoczęcie mycia po zakończonym drukowaniu bez konieczności oczekiwania na schłodzenie lamp UV; stanowisko kierowania ErgoTronic ColorControl z funkcją Lab oraz protokołowaniem QualityPass. Co istotne, każdy zespół drukujący został przygotowany z myślą o zastosowaniu wymiennych promienników UV.

Model KBA Rapida przekonał drukarnię do siebie mocną i stabilną konstrukcją, elastycznym interfejsem, krótkim czasem zmiany przyrządów, a przede wszystkim – bardzo dobrymi osiągami produkcyjnymi.

 

Więcej informacji o Drukarni Tinta

 

Alupol Films uruchomił produkcję pięciowarstwowej folii polipropylenowej

Alupol Films Sp. z o.o., podmiot zależny od Alupol Packaging S.A. rozpoczął produkcję pięciowarstwowej folii polipropylenowej. Inwestycja typu greenfield została zlokalizowana w Specjalnej Strefie Ekonomicznej - Krakowski Park Technologiczny w Oświęcimiu.

Uruchomiona linia produkcyjna dostarczona została przez firmę Brückner Maschinenbau GmbH & Co. KG - światowego lidera w projektowaniu i wykonywaniu maszyn do produkcji folii BOPP. Jest to obecnie największa i najnowocześniejsza linia produkcyjna BOPP w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie. Równocześnie z produkcją folii uruchomiony został proces jej metalizacji na specjalistycznym urządzeniu dostarczonym przez firmę Bobst. Docelowa wydajność linii będzie wynosić 30-40 tys. ton folii rocznie w bardzo szerokim asortymencie. Zakład produkuje folie: transparentne, białe, perliste, matowe i metalizowane.

 

Zobacz zdjęcia nowej uruchomionej linii

 

O-I, producent szklanych opakowań kolejny raz wziął udział w Europejskim Tygodniu Redukcji Odpadów

Firma O-I, światowy lider produkcji opakowań szklanych, aktywnie promuje powtórne wykorzystywanie szkła i jego recykling. Koncern przyłączył się do EWWR (European Week of Waste Reduction) organizując warsztaty edukacyjne dla pracowników biurowych i lekcje ekologii w szkołach.

W 2005 r. Komisja Europejska ustanowiła Europejski Tydzień Redukcji Odpadów (European Week for Waste Reduction) w ramach „Strategii tematycznej w sprawie zapobiegania powstawaniu odpadów i ich recyklingu”. Organizowane w jego trakcie wydarzenia mają za zadanie zwracać uwagę Europejczyków na ogromną ilość produkowanych przez nich śmieci oraz nawoływać do ograniczania odpadów i odpowiedzialnego postępowania z nimi. 

Szkło jest jednym z najbardziej ekologicznych produktów. Wykonane z niego opakowania mogą być wielokrotnie wykorzystywane i poddawane recyklingowi.

Z danych Europejskiej Federacji Producentów Szklanych Opakowań (FEVE) wynika, że w Unii Europejskiej do ponownego przetworzenia zbiera się średnio 74% szklanych opakowań. Wynik, jaki osiąga w tej kategorii Polska niestety nie jest zadowalający i wynosi 59%. Mimo, że nasze zaangażowanie w recykling szkła systematycznie rośnie, wciąż mocno odstajemy od państw takich jak Czechy (72%) czy Niemcy (89%).

Szkło jest produkowane głównie z trzech naturalnych składników: piasku kwarcowego, wapienia i sody amoniakalnej. Nie podlega rozpadowi na szkodliwe substancje chemiczne. Szklane opakowania utrzymują świeżość i smak, a także, co istotne - nie wchodzą w reakcję z przechowywanymi w nich produktami. Jako jedyne nadają się zarówno do ponownego wykorzystania, jak i wielokrotnego recyklingu. Butelki wielokrotnego użytku mogą być wykorzystywane nawet 20-30 razy zanim zostaną wycofane z obiegu.

Z roku na rok w Polsce produkuje się coraz więcej śmieci. Ich ilość można ograniczyć między innymi segregując odpady i poddając je recyklingowi. Szkło należy do najwdzięczniejszych materiałów. Produkcja opakowań ze stłuczki przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla nawet o 70%, zmniejszenia zanieczyszczenia wody o 50%, a powietrza o 20%. Wytworzenie jednej butelki z recyklingu pozwala zaoszczędzić ilość energii potrzebnej do zasilania żarówki o mocy 100 W przez 4 godziny lub zmywarki do naczyń przez 10 minut.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pod względem zdrowia, smaku i ochrony środowiska szkło jest najpewniejszym sposobem przechowywania żywności i napojów. Szklane opakowania łączą optymalne zabezpieczenie z pięknym wzornictwem.

O-I kolejny raz aktywnie włączył się w obchody Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów podkreślając znaczenie szkła i właściwego postępowania ze szklanymi odpadami. Firma zorganizowała wydarzenie dla pracowników Poznań Malta House i lekcje ekologii dla 300 dzieci z poznańskich szkół, prowadzone przez pracowników O-I.  

 

Więcej informacji o O-I

 

Najciekawsze oferty dodane w tym tygodniu:

 

Folia stretch maszynowa transparentna 15,5 kg 23 mic

Atomizer perfumeryjny EU5 18/415 Rozpylacz

Opakowania ekranujące

Beczki 220l, zbiorniki 1000l