Zobacz skrót najważniejszych informacji z branży opakowań. Z nami będziesz na bieżąco.

MUS Verpakkingen: testowanie biorozwiązań foliowych do etykietowania puszek

Firma MUS, dostawca metalowych opakowań i zamknięć, nawiązała współpracę z firmą UPM Raflatac w celu znalezienia alternatywy dla aktualnie używanego materiału etykietowego. Dawniej produkty firmy MUS były używane przede wszystkim na rynku farb i środków chemicznych. Obecnie MUS dostarcza różnego rodzaju puszki, zamknięcia i aerozole również dla branży kosmetycznej i spożywczej.

Razem z UPM Raflatac firma MUS przetestowała nowy materiał RafBio PE. Jest on przyjazną środowisku alternatywą dla standardowej folii poliuretanowej, wytwarzaną z etanolu uzyskiwanego z trzciny cukrowej, która zawiera ponad 80% odnawialnych materiałów roślinnych w stanie surowym. Ten proekologiczny materiał foliowy zmniejsza emisję gazów cieplarnianych i może być poddawany recyklingowi w tym samym strumieniu, co folie poliuretanowe, których produkcja opiera się na paliwach kopalnych.

W ramach serii testów firma MUS umieściła na okrągłych puszkach o pojemności 1 litra etykiety wykonane z folii RafBio PE Clear FTC 85. W planach jest wykorzystanie materiału etykietowego RafBio również do etykietowania puszek o innych rozmiarach — od 125 ml do 5 litrów.

W UE współczynnik recyklingu metalowych puszek wynosi 70%. Metalowe puszki można poddawać recyklingowi w nieskończoność, dzięki czemu stają się one częścią gospodarki cyrkulacyjnej. Ekologiczne rozwiązania etykietowe do metalowych puszek są korzystne nie tylko dla klientów, lecz również środowiska.

RafBio PE Clear FTC 85, jako materiał odnawialny, zastępuje surowce, których produkcja opiera się na paliwach kopalnych, i zmniejsza emisję CO₂ w procesie etykietowania dekoracyjnego i identyfikacyjnego produktów, co skutkuje bardziej ekologicznymi opakowaniami.

Oprócz tego nowego, przyjaznego środowisku materiału etykietowego firma MUS dołączyła również do programu RafCycle® firmy UPM Raflatac w celu poddania recyklingowi swojego podkładu typu glassine. Po odbiorze podkład ten został przerobiony na papier do czasopism w papierni firmy UPM w niemieckim Plattling.

 

Więcej o UPM Raflatac

 

Nilpeter i KBA CEE podsumowują pierwsze miesiące współpracy na polskim rynku

Od września br. Nilpeter, duński producent wąskowstęgowych maszyn dedykowanych produkcji etykiet i opakowań, jest w naszym kraju obecny za pośrednictwem nowego dystrybutora – KBA CEE.

Pierwsze miesiące współpracy obu firm były udane i przyniosły wymierne efekty handlowe. Obecność na targach Labelexpo Europe 2017, która zaowocowała kontraktem na pierwszą w Polsce maszynę „All New FA”, prezentacja rozwiązań marki Nilpeter podczas konferencji branżowej dedykowanej etykietom samoprzylepnym, systematyczna rozbudowa działu fleksograficznego w ramach struktur KBA CEE i rozmowy handlowe na temat kolejnych wdrożeń maszyn duńskiego producenta w polskich firmach poligraficznych – m.in. te zagadnienia były omawiane przez kierownictwo obu dostawców podczas niedawnej wizyty w Polsce przedstawicieli firmy Nilpeter: Petera Eriksena – jej dyrektora operacyjnego i współwłaściciela oraz Jakoba Landberga – wiceprezesa ds. sprzedaży i marketingu. KBA CEE na spotkaniu reprezentowali: Jan Korenc – prezes zarządu, Grzegorz Szymczykowski – dyrektor ds. sprzedaży i serwisu oraz Paweł Krasowski – Product & Marketing Manager.

Dla Petera Eriksena była to pierwsza wizyta w naszym kraju, co – jak podkreślają uczestnicy spotkania – świadczy m.in. o znaczeniu Polski w kontekście dalszych działań firmy Nilpeter na tutejszym rynku.

 

Dowiedz się więcej

 

Masterchem wyróżniony statuetką Geparda Biznesu

Masterchem został wyróżniony statuetką Geparda Biznesu. Znalazł się na liście 141 zielonogórskich firm, których wartość rynkowa wzrosła o więcej niż 10%.

Statuetka to kolejne duże wyróżnienie dla firmy Masterchem, które potwierdza nieustanny rozwój przedsiębiorstwa.

Analizie zostały poddane firmy, które w latach 2013-2014 każdego roku osiągały ponad pół miliona przychodów netto, więcej niż 10 tys. zł zysku netto, a wartość ich kapitału była dodatnia.

Instytut Europejskiego Biznesu liczy ich wartość rynkową na koniec marca 2014 i na koniec tego samego miesiąca 2016 r. Robi to przez porównanie wycen spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Na tej podstawie sporządzany jest ranking najbardziej dynamicznych firm w Polsce – Gepardów Biznesu 2016.

W okresie od marca 2014 do marca 2016 r. dynamika wzrostu Masterchemu wyniosła 203 %, co pozwoliło uplasować się przedsiębiorstwu na 38. miejscu w rankingu. Gdyby jednak sporządzić zestawienie firm o najwyższej wartości, to Masterchem znalazłby się w ścisłej czołówce.

 

Więcej o Masterchem

 

Fabryki tektury Iggesund z najwyższą oceną w kategorii zrównoważonego rozwoju

Obie fabryki tektury – w Iggesund (Szwecja), a także w Workington (Anglia) – należące do Iggesund Paperboard otrzymały najwyższą ocenę w kategorii zrównoważonego rozwoju w ramach oceny przeprowadzanej przez firmę analityczną EcoVadis.

Spółka EcoVadis zajmuje się oceną dostawców światowych przedsiębiorstw i poddała ewaluacji już ponad 25 tys. podmiotów. Z rozwiązań EcoVadis korzystają między innymi Coca-Cola, Johnson & Johnson, Nestlé, L’Oréal i Heineken. 

W ciągu ostatnich dziesięciu lat Grupa Holmen pojawiła się na liście 100 najbardziej zrównoważonych przedsiębiorstw na świecie tworzonej w ramach inicjatywy ONZ „Global Compact” i przez firmę Corporate Knights. Grupa Holmen została też kilkukrotnie uznana przez Carbon Disclosure Project (CDP) za lidera w dziedzinie przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Rzetelna praca na rzecz zrównoważonego rozwoju stanowi warunek wstępny do współpracy z właścicielami dużych marek, którzy obecnie często działają na rzecz tworzenia bardziej zrównoważonego społeczeństwa.

 

Dowiedz się więcej

 

Uroczyste otwarcie nowej fabryki puszek napojowych Grupy CANPACK w Holandii

W dniu 3 listopada 2017 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej inwestycji zrealizowanej przez Grupę CANPACK w Holandii – fabryki puszek napojowych w Helmond.

W uroczystości otwarcia udział wzięli: Szefowa Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Pani Halina Szymańska, która odczytała list w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy oraz przedstawiciele władz holenderskich – Pan Ernst Noorman, Dyrektor ds. Programów Międzynarodowych Holenderskiej Agencji Przedsiębiorczości oraz Pan Bert Pauli, Minister rządu prowincji Brabancja Północna. Oprócz właściciela Giorgi Global Holdings, Inc. Pana Petera Giorgi oraz Zarządu Grupy CANPACK na otwarciu pojawili się także - w charakterze zaproszonych gości - klienci Grupy CANPACK, władze samorządowe, wspierające instytucje finansowe, kontrahenci, dostawcy maszyn i sprzętu oraz dostawcy surowców.

Fabryka aluminiowych puszek napojowych w Helmond, została wybudowana nakładem ponad 100 mln euro. Hala produkcyjna oraz magazyn fabryki o łącznej powierzchni 40 000 m² zostały wyposażone w dwie linie produkcyjne o rocznej zdolności produkcyjnej 2 mld puszek w różnych rozmiarach. Fabryka w Helmond jest największą polską inwestycją w Holandii. Jest zaliczana w swojej branży do najbardziej energooszczędnych i najnowocześniejszych technologicznie zakładów na świecie. Zakład produkować będzie opakowania napojowe na potrzeby odbiorców w krajach Beneluksu, Niemiec i Francji i przyczyni się znacząco do wzrostu zatrudnienia w holenderskiej prowincji Brabancja Północna. 

 

Zobacz zdjęcia z otwarcia nowej fabryki

 

Udana premierowa edycja Targów Opakowań ExpoOPAKOWANIA już za nami!

Targi ExpoOPAKOWANIA to nowe unikatowe wydarzenie w kalendarzu Expo Silesia, które zgromadziło podczas swojej pierwszej edycji ponad 100 Wystawców prezentujących na swoich stoiskach maszyny i urządzenia do produkcji opakowań, technologie oraz gotowe produkty. Targi odwiedziło 1850 specjalistów nie tylko z branży opakowań, ale również z branż: spożywczej, farmaceutycznej, chemicznej, kosmetycznej czy automotive. Wśród zwiedzających dominowała kadra zarządzająca i inżynierska z zakładów przemysłowych, dyrektorzy oraz specjaliści ds. marketingu i sprzedaży, menadżerowie ds. marki i zakupów, a także projektanci, dystrybutorzy i technolodzy opakowań oraz specjaliści z działów badań i rozwoju.

Premierowej edycji Targów Opakowań towarzyszyły niezwykle interesujące seminaria. Pierwszego dnia odbyło się seminarium organizowane przez Partnerów Targów oraz Expo Silesia pt. „Opakowania w Przemyśle”, natomiast w drugim dniu miało miejsce seminarium pt. „Współczesne opakowania - perspektywy rozwoju", którego organizatorem było Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk z Zabrza oraz Expo Silesia. Podczas wykładów grono wybitnych specjalistów i autorytetów z branży podzieliło się z uczestnikami spotkań swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem. Słuchacze mieli możliwość m.in. dowiedzieć się jak zaprojektować opakowanie, aby przyciągało wzrok, a także jak opakowanie może pomóc firmie w utrzymaniu wysokiej pozycji na rynku, szczególnie w branżach o dużym nasileniu konkurencji. Eksperci przedstawili, w jaki sposób zorganizować produkcję opakowań, by zminimalizować straty finansowe i marnotrawstwo surowców. Inspirowali również do szukania nowych rozwiązań, np. związanych z wykorzystaniem w produkcji materiałów hybrydowych, czy do wspierania w firmach działań proekologicznych poprzez stosowanie opakowań biodegradowalnych. Seminaria cieszyły się ogromnym zainteresowaniem osób odwiedzających targi.

Nowością Targów ExpoOPAKOWANIA była Strefa BIZNESmeeting, gdzie w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni sprzyjającej spotkaniom biznesowym, można było umówić się na rozmowę, nawiązać nowe kontakty oraz wymienić poglądy.

Podczas targów zorganizowany został konkurs o MEDAL Expo Silesia, do którego wystawcy mogli zgłaszać prezentowane na stoiskach produkty i usługi. Komisja Konkursowa Złotym Medalem uhonorowała firmę 3D BOX Sp. z o.o. za kosz wrzutowy „MAMBA”, natomiast wyróżnienie przyznano firmie PLUS DIGITAL Sp. z o.o. za drukarkę Epson ColorWorks C7500G. Firmie EMU Display wręczono wyróżnienie za efektowny sposób prezentacji podczas targów. 

Nad wysokim standardem Targów ExpoOPAKOWANIA czuwały liczne instytucje branżowe, uczelnie wyższe, media oraz partnerzy, którzy zadbali o aspekt merytoryczny i medialny wydarzenia. 

Po udanej pierwszej edycji ExpoOPAKOWAŃ organizatorzy z Expo Silesia zapowiadają kontynuację tego wydarzenia jesienią przyszłego roku i już dziś serdecznie na nie zapraszają.

 

Więcej na temat targów ExpoOPAKOWANIA

 

Najciekawsze oferty dodane w tym tygodniu:

Folia stretch

Wypełniacze do kartonów

Worki na śmieci / torby na odpady