Zobacz skrót najważniejszych informacji z branży opakowań. Z nami będziesz na bieżąco.

Politech z indywidualnym projektem słoika

Tegoroczne targi Luxe Pack w Monako były dla firmy Politech okazją do debiutu indywidualnego projektu firmy przygotowanego dla jednego z kluczowych klientów.

„Creme Jar”, za którego realizację odpowiada Politech Sp. z o.o. to słoik, składający się z dwóch części zewnętrznych (górnej i dolnej). Obie połówki - słoiki - wykonane są z transparentnego Surlynu. Swym kształtem przypominają one kryształ. Dwa termosy (górny i dolny) metalizowane na kolor złoty, zabezpieczenie do termosu oraz galwanizowany pierścień z kryształkami Swarovskiego to perfekcyjne dopełnienie całości. Obie części – górną i dolną - można ze sobą połączyć. W ten właśnie sposób powstaje opakowanie mające formę kryształu ze złotym wnętrzem.

Indywidualny projekt firmy Politech dedykowany jest na rynek Bliskiego Wschodu. 

 

Zobacz projekt słoika

 

API Group przejmuje firmę Amsterdam Metallized Products

Firma API Group poinformowała o przejęciu zakładów produkcyjnych i działalności biznesowej Amsterdam Metallized Products (AMP) – holenderskiego producenta podłoży do uszlachetniania opakowań, m.in. papierów metalizowanych, materiałów kartonowych i foliowych.

Dino Kiriakopoulos, prezes API Group podsumował: 

- „Przejęcie to stanowi część naszej strategii, zmierzającej do oferowania najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań, dedykowanych dla segmentu opakowań w zakresie uszlachetniania i wzbogacania produktów danej marki. W jego efekcie w naszym portfolio znajdą się znakomite i komplementarne w stosunku do obecnej oferty API produkty. Umożliwią one jeszcze lepszą obsługę naszych klientów i pozwolą na wejście na nowe, atrakcyjne obszary rynkowe”.

- „Obecnie naszym głównym zadaniem jest zapewnienie ciągłości działania linii produkcyjnych AMP oraz zachowanie wysokiej jakości obsługi klientów tej firmy. W tym celu powołaliśmy do życia spółkę API Netherlands, która będzie pomocna w sprawnym przeprowadzeniu całej transakcji. Jest mi również miło poinformować, że Pim Honig – dotychczasowy dyrektor zarządzający AMP oraz Jeroen Pillen – dyrektor handlowy tej firmy obejmą w strukturach API funkcje kierownicze, związane ze sprzedażą. Na początkowym etapie naszej współpracy Pim Honig będzie kierował nowym zakładem produkcyjnym zlokalizowanym w Amsterdamie, by wspierać przeniesienie linii produktowych AMP i ich integrację w ramach systemu wytwórczego API” – dodał prezes API Group.

Pim Honig dodał:
- „Jesteśmy przekonani, że API Group będzie właściwym kontynuatorem naszej działalności rynkowej. Cieszymy się na bliską współpracę, by zachować ciągłość dostaw wobec naszych klientów, oferując im jednocześnie jeszcze szerszą paletę produktów”.

 

Więcej o API Group

 

Supravis Group wśród laureatów nagrody Dobra Firma!

Już po raz 15. z listy 2000 największych polskich przedsiębiorstw wyróżniono najbardziej rozwijające się spółki. Tytuł Dobrej Firmy otrzymało tylko 20 z nich.

Corocznie osiągnięcia firm są oceniane przez kapitułę, która weryfikuje je według trzech kryteriów – efektywność, rozwój i stabilność. Wśród tegorocznych laureatów znalazła się m. in. firma Supravis!
Według Witolda Słowika, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju wyróżniane są firmy, które w ciągu kilku ostatnich lat zwiększyły swoje przychody i odnosiły sukcesy rynkowe. Nagradzane przedsiębiorstwa cechuje przede wszystkim dynamiczny i efektywny rozwój podparty ponadprzeciętnymi wynikami i wyróżnieniem w branży. Uzyskany tytuł Dobrej Firmy plasuje Supravis wśród najlepszych przedsiębiorstw, które są wzorem i dają przykład jak działać by odnieść sukces.

 

Więcej o Supravis Group

 

Grupa Azoty ZAK S.A. - technologia estrów specjalistycznych wyróżniona Polskim Produktem Przyszłości

Grupa Azoty ZAK S.A. wraz z Instytutem Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" otrzymała wyróżnienie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości za innowacyjną technologię wytwarzania estrów specjalistycznych na bazie alkoholi OXO.

Konkurs Polski Produkt Przyszłości, organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) pod patronatem Ministerstwa Rozwoju, to Konkurs promujący innowacyjność, nowoczesność, postęp i przedsiębiorczość. 

Gala wręczenia nagród XIX już edycji konkursu odbyła się 30 listopada br. w Warszawie z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju i Finansów Mateusza Morawieckiego. 

Dyplom został odebrany przez Prezesa Zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. Mateusza Gramzę oraz dyrektora ICSO Andrzeja Kruegera. Nagrody wręczała Prezes PARP Patrycja Klarecka, która wyraziła swoje uznanie dla determinacji i wysiłku zespołów pracujących nad wyróżnionymi projektami. Doceniła ona rownież współpracę świata nauki z przemysłem i chęć podjęcia inwestycyjnego ryzyka.

Wyróżniona technologia umożliwi wprowadzenie nowych plastyfikatorów polimerowych do oferty Grupy Azoty ZAK S.A. W sposób bezpośredni wpiszą się one w zakres bioproduktów z uwagi na zastosowanie bioodnawialnego kwasu bursztynowego. Jego wykorzystanie zwiększy stopień „ekologizacji” produktów. Spółka będzie pionierem w zakresie zastosowania kwasu biobursztynowego do wytwarzania bioplastyfikatorów.

Nagrodzona technologia umożliwi zwiększenie zastosowania plastyfikatorów Grupy Azoty ZAK S.A. w specjalistycznych aplikacjach, szczególnie w tzw. segmentach wrażliwych dotyczących produktów medycznych, zabawek dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, opakowań żywności, z dostosowaniem do obowiązujących wymagań rynkowych i unijnych w zakresie czystości, jakości i bezpieczeństwa stosowania.

 

Czytaj więcej

 

BOPS z nowym kopolimerem udarowym Moplen EP3134

Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż Sp. z. o.o. („BOPS”) przedstawia w swojej ofercie handlowej najnowszy produkt - Moplen EP3134, rozwojowy kopolimer udarowy do wytwarzania opakowań sztywnych i wyrobów konsumenckich metodą formowania wtryskowego. Jest on wytwarzany przez LyondellBasell w Europie Zachodniej przy użyciu wysokowydajnego katalizatora metaloorganicznego, który nie zawiera ftalanów.

Moplen EP3134 ze względu na obecność efektywnego środka nukleującego, charakteryzuje się zdecydowanie lepszą kombinacją sztywności i udarności w porównaniu do innego gatunku kopolimeru polipropylenu, który do tej pory był chętnie stosowany w segmencie cienkościennych pojemników do zastosowań przemysłowych. Moplen EP3134 zawiera także skuteczny pakiet antystatyczny. Gatunek ten również charakteryzuje się połączeniem wysokiej płynności z odpowiednio łatwym i kontrolowanym odformowaniem i zapewnia realizację procesu produkcji na wysokowydajnych wtryskarkach.

W odróżnieniu od typów o kontrolowanej reologii, nowy gatunek Moplen EP3134 jest wytwarzany bezpośrednio w procesie polimeryzacji w obecności bezftalanowego katalizatora Zieglera-Natty piątej generacji. Zatem, spełnia on wymagania w zakresie dopuszczenia do kontaktu z żywnością i charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami organoleptycznymi ze względu na wyższą czystość bazowego polimeru.

Moplen EP3134 może być stosowany do produkcji: cienkościennych opakowań i pojemników do żywności oraz wyrobów nieżywnościowych, z nadrukiem lub zdobionych z wykorzystaniem technologii IML, dodatkowo o bardzo dobrych właściwościach estetycznych, artykułów użytkowych gospodarstwa domowego, skrzynek transportowych, zabawek i sprzętu rekreacyjnego, elementów sprzętu i urządzeń AGD.

Moplen EP3134 oferuje dobrą płynność w stanie stopionym, porównywalną do innych gatunków kopolimerów polipropylenu do wytwarzania opakowań sztywnych.

Nowy gatunek charakteryzuje się lepszym połączeniem sztywności i udarności w porównaniu do gatunku referencyjnego. Dodatkowo, w testach na obciążenie statyczne, Moplen EP3134 oferuje też lepsze parametry w przypadku cienkościennych pojemników do zastosowań przemysłowych.

 

Czytaj więcej

 

Nowe opakowanie aseptyczne Tetra Pak

Tetra Pak wprowadził nową wersję opakowania Tetra Brik® Aseptic 1000 Edge z zakrętką Bio-based LightCap™ 30. Jest to pierwszy na świecie aseptyczny karton do płynnej żywności wyróżniony najwyższym certyfikatem Vinçotte, przyznawanym za stosowanie surowców odnawialnych.

Do produkcji elementów opakowania wykonanych z tworzywa wykorzystano polimery uzyskane z trzciny cukrowej. Pozostałym surowcem wykorzystanym do produkcji opakowania jest papier, co sprawia, że udział surowców odnawialnych w opakowaniu wzrósł do ponad 80%. Oznacza to, że zgodnie z wytycznymi Vinçotte, belgijskiej firmy certyfikującej, która bada skład opakowań pod kątem surowców odnawialnych, Tetra Brik® Aseptic 1000 Edge z zakrętką Bio-based LightCap™ 30 spełnia wymogi czterogwiazdkowego certyfikatu. 

Dodatkowym parametrem wyróżniającym nowe opakowanie Tetra Pak jest mniejszy ślad węglowy, o 17% niższy niż w przypadku tradycyjnego kartonu. 

Nowa wersja opakowania Tetra Brik® Aseptic 1000 Edge z zakrętką Bio-based LightCap™ 30 jest już dostępna i może być produkowana na istniejących liniach pakujących, co oznacza, że jej wprowadzenie nie wymaga dodatkowych nakładów inwestycyjnych. 

 

Czytaj więcej

 

Grupa Schumacher Packaging umacnia własną produkcję papieru

Grupa Schumacher Packaging dzięki strategicznym inwestycjom nadal cieszy się tendencją wzrostową. W Myszkowie przejęta została cała fabryka papieru.

Grupa Schumacher Packaging przeznacza na powyższą inwestycję 100 milionów euro. 

Ze względu na skomplikowane stosunki prawne, rozmowy na temat przejęcia fabryki papieru trwały prawie dwa lata. Obecnie dobiegają one końca. W marcu 2016 r. została zakupiona maszyna papiernicza, która stanowi serce całej fabryki. Do grupy Schumacher Packaging należy miejsce produkcji o łącznej powierzchni ponad 28 hektarów. Znajduje się tam własna fabryka papieru oraz własna oczyszczalnia ścieków. 

Powstająca podczas produkcji papieru para, będzie używana do wytwarzania prądu dla fabryki. A surowiec to w 100% makulatura.

Do tej pory na szerokiej na 5,36 metra maszynie papierniczej powstawał głównie papier gazetowy. Po przestawieniu produkcji na tekturę falistą w Myszkowie będzie rocznie produkowane – w zależności od gramatury papieru – około 250 000 do 300 000 ton wysokiej jakości papieru typu Testliner i papieru na warstwę pofalowaną. Przez najbliższe dwa lata blisko 30 pracowników będzie dokładało wszelkich starań, by budynek i jego infrastruktura spełniały wymogi jakościowe grupy Schumacher Packaging i by maszyny były gotowe na przebudowę. W roku 2019, na który to zaplanowano rozpoczęcie produkcji, blisko 130 pracowników będzie produkowało tekturę falistą o wartości 100 milionów euro rocznie.

 

Czytaj więcej

 

Najciekawsze oferty dodane w tym tygodniu:

 

Zbiorniki 1000l

Folia poliolefinowa BLL

Zgrzewarka stołowa