Zobacz skrót najważniejszych informacji z branży opakowań. Z nami będziesz na bieżąco.

Produkcja tubek utrzymała poziom z 2014 r.
W 2015 r. członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Tub wyprodukowali 10,5 mld tubek. Oznacza to, że utrzymał się poziom produkcji z roku 2014. Jeśli mowa o udziale poszczególnych rodzajów tubek w rynku, najczęściej kupowane są tuby aluminiowe – 40% rynku. Trochę więcej osiągnęły tuby laminatowe – 30% całkowitej produkcji. Niewielki spadek osiągnęły jedynie tubki z tworzyw sztucznych – poniżej 30% udziału w rynku. Tuby przeznaczone są przede wszystkim dla sektora kosmetycznego, farmaceutycznego, spożywczego oraz do zastosowań przemysłowych. Tubki zapewniają doskonałą ochronę produktu, wysoki poziom higieny oraz fantastyczną wygodę użytkowania dla konsumentów. Ponadto to nadal produkt oferujący najkorzystniejszy stosunek ceny do jakości, a także wzorcową wydajność i efektywność wykorzystania zasobów. 

Grzyby zamiast styropianu z IKEA
IKEA chce zrezygnować z opakowań z polistyrenu na rzecz innowacyjnych opakowań z grzybów. Czas rozkładu dotychczasowych opakowań z polistyrenu to nawet tysiące lat. Ograniczenie tego okresu poprzez wykorzystanie innowacyjnego składnika jakim jest grzybnia, można zapewnić błyskawiczny czas rozkładu w procesie kompostowania. Grzybnia wytworzona jest z rozgałęzionych strzępek, które wszczepiają się w powierzchnię, na której rosną rośliny. Amerykańska firma  Ecovative z Green Island umiejętnie wykorzystała grzybnię jako naturalne spoiwo, które może złączyć trwale rolnicze produkty uboczne, jak plewy owsiane lub łuski kukurydzy, które umieszczone w pożądanej formie zapewnią wzrost opakowania. Po jego odwodnieniu i poddaniu obróbce termicznej zatrzymuje się jego wzrost, a opakowanie jest gotowe do użycia. Ponadto innowacyjne opakowania nie zawierają zarodników, co sprawia, ze nie powodują alergii. 

Rajapack zwiększa efektywność
Rajapack opublikowała nowy katalog materiałów opakowaniowych, magazynowych i biurowych oraz komplementarnych usług. Znajdziemy tam listę 2 200 produktów wzbogaconych o nowe oferty promocyjne. Katalog to przewodnik po wszystkich produktach jakie oferuje firma, dostępny w formie drukowanej oraz interaktywnej. Rajapack jak zawsze przygotowała zniżki, w tym promocję do 35% na kartony RAJABOX wykonane z trzywarstwowej i pięciowarstwowej tektury. Ponadto oferta firmy powiększyła się o nowości, m.in. urządzenie Fill-Air Rocket wytwarzające poduszki wypełnione powietrzem, New Air I.B. Express produkujące maty bąbelkowe i Geami WrapPak służące do wyrabiania papierowych wypełniaczy. 
Zobacz katalog produktów

Folia wydłużająca czas przydatności do spożycia
Badacze z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze opracowali nową, ekologiczną folię, która zapewnia wydłużenie czasu przydatności żywności do spożycia nawet dwukrotnie w przypadku łatwo psujących się materiałów. Materiał opakowaniowy wykonany został z wyciągu z nasion grejpfruta oraz chitozanu, czyli biodegradowalnego polimeru z muszli skorupiaków. Uzyskanie ekologicznej folii to jednodniowy proces. Oba składniki są mieszane, filtrowane, rozprowadzane na płytkach Petriego, a następnie suszone w piecu. Tak właśnie powstaje cienka, przezroczysta folia blokująca światło ultrafioletowe oraz spowalnia rozkład produktów spożywczych przez utlenianie i procesy zachodzące pod wpływem światła. Nowe produkty mają trafić na rynek w ciągu najbliższych 3-5 lat. 

 

Już w tym tygodniu...
Jutro startuje pierwsza edycja Targów Techniki Pakowania i Opakowań WARSAW PACK! Nie przegap tego wydarzenia!Najciekawsze oferty dodane w tym tygodniu: 

 
Gitterbox 1/2 - zobacz cenę

Worki rozpraszające ESD

Stojaki drewniane do przewozu i magazynowania 

Zgrzewarki stołowe


Komentarze