Zobacz skrót najważniejszych informacji z branży opakowań. Z nami będziesz na bieżąco.

Rynek opakowań odnawialnych wzrośnie
Brytyjski portal Report Buyer opublikował ostatnio raport dotyczący zrównoważonego rynku opakowań. Według opinii specjalistów ma on się rozwijać do 2020 roku w średnim tempie rocznym 7,17%. Wpływ mają na to takie czynniki jak zwiększenie zdolności produkcyjnych przemysłu opakowań, głównie w krajach rozwijających się. Ponadto wprowadzono surowe przepisy dotyczące recyklingu oraz zwiększono świadomość odnośnie roli ekologicznych materiałów opakowaniowych. Największy wzrost nadal przewiduje się dla rynku azjatyckiego wybrzeża Pacyfiku. Rozwój opakowalnictwa spowodowany jest wzrastającą potrzebą ochrony środowiska, handlu internetowego oraz redukcją rozmiaru opakowań. Głównymi problemami, które będą przeszkadzać w rozwoju są wysokie koszty utylizacji, zły stan techniczny zakładów recyklingu, a także wahające się ceny surowców. W ciągu najbliższych 5 lat najszybciej rozwijać się będzie przemysł papieru i tektury. Opakowania papierowe i tekturowe zdominują rynek zrównoważonych opakowań w latach 2015-2020. 

Nowa butelka w Europie
Opakowanie od RPC Promens Consumer Nordics wykonane zostało z mieszanki biopolimerowej. Litrowa butelka do mleka wytwarzana jest z surowca uzyskanego z trzciny cukrowej. Takie opakowania zmniejszą ilość polimeru konieczną do produkcji butelki, a zastąpi je specjalnym mineralnym wypełniaczem. Jest to absolutna innowacja na rynku europejskim. Butelka będzie posiadała te same cechy wytrzymałości i właściwości użytkowe. Opakowanie zostało już wybrane przez producenta nabiału Skånemejerier do pakowania mleka niehomogenizowanego. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na ekologiczne jedzenie, ale także na opakowania chroniące środowisko. Nowe butelki Modul formowane są w technologii rozdmuchiwania i dostępne z różnymi zakrętkami i czworoboczną etykietą. 

Zobacz nowe opakowanie

Pełna sprawność produkcyjna w zakładzie Iggesund w Workington
Brytyjski zakład papierniczy znów działa pełną mocą produkcyjną. Z początkiem marca rozpoczęto przebudowę maszyny papierniczej. Dotychczasową część prasową zastąpiono nowoczesnym rozwiązaniem technologicznym. Dzięki zmianom wydajność maszyny zwiększy się o 20 tys. ton rocznie (z 200 do 220 tys.), a dodatkowo poprawi jakość produktów.  Choć zatrzymanie maszyny wiąże się z utratą dochodów, zmiany były konieczne dla uzyskania jeszcze większej innowacyjności. Cały proces wstrzymania pracy musiał być dobrze przemyślany i zaplanowany. Po wznowieniu produkcji nie było pewności jak szybko uda się powrócić do jakości, jaką zakład oferował przed wstrzymaniem prac. Obecnie Iggesund posiada jedyną fabrykę w Wielkiej Brytanii, która wykorzystuje włókna pierwotne. Ponadto w 2013 roku w zakładzie zdecydowano o rezygnacji korzystania z gazu ziemnego na rzecz biomasy. Pozwoliło to na oszczędność nawet 190 tys. ton paliwa rocznie. Nowa sekcja prasowa w połączeniu z pozostałymi środkami wdrożonymi podczas przebudowy zwiększy też wydajność energetyczną w zakładzie. Tektura produkowana w fabryce wyróżnia się dużą sztywnością, co wpływa na odpowiednią ochronę i niewielką masę opakowań. 

Dowiedz się wiecej

Futamura Chemicals kupuje dział folii celulozowych Innovia Group
Lider w zakresie produkcji wysoko przetworzonych produktów foliowych do zastosowań przemysłowych oraz banknotów polimerowych poinformował o ustaleniu porozumienia w sprawie sprzedaży celofanu i jego aktywów przedsiębiorstwu Futamura Chemicals. Umowa ma zostać podpisana najpóźniej 30 czerwca 2016 r. Futamura to jeden z czołowych producentów folii sprzedający materiały na rynku opakowań spożywczych. Innovia Group zamierza skoncentrować się na szybko rozwijającym się biznesie banknotów polimerowych i wzmocnieniu pozycji wśród dostawców folii BOPP. W swojej nowej fabryce w Wigton firma będzie produkować podłoża dla Bank of England z przeznaczeniem na banknoty o nominale 5 funtów (które trafią a do obiegu we wrześniu 2016 r.) oraz 10 funtów (2017). Nabycie oddziału folii celofanowej od Innovii ma za zadanie wzmocnić portfolio produktowe oraz obecność w skali globu. 

 

Najciekawsze oferty dodane w tym tygodniu:

Składarko - sklejarka opakowań kartonowych

Maszyna taśmująca RO-MS-4/1

Skrzynki drewniane

Folia stretch MINI RAP