Zobacz skrót najważniejszych informacji z branży opakowań. Z nami będziesz na bieżąco.

Piąta edycja konkursu Glassberries Design Awards 
BA Glass oraz Corticeira Amorin jednoczą siły z okazji piątej edycji konkursu na nowatorskie wzornictwo Glassberries Design Awards. Inicjatywa ma na celu rozwój młodych talentów oraz ich nowatorskie i twórcze propozycje. Zeszłoroczna edycja konkursu zapewniła współpracę przy 415 nowych projektach i promocji 139 produktów. Obecnie organizatorzy zaprosili do udziału w konkursie:

 

  • cztery uniwersytety portugalskie: Universidad Lusíada, Universidad de Beira Interior, ESAD i Universidad de Aveiro,
  • cztery uniwersytety hiszpańskie: EINA Centre Universitari de Disseny i Art, IED de Madrid, EASD Escola d’Art i Superior de Design oraz Engenharia de Barcelona,
  • trzy uniwersytety polskie: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu i Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie.

 

Wszyscy uczestnicy mieli okazje współpracować z zespołem Marketingu i Innowacji BA Glass oraz uzyskali wsparcie ekipy Corticeira Amorim. Podczas konkursu możliwe było poznanie szczegółów procesu wzornictwa i produkcji opakowań szklanych, a także zalety korka jako materiału, uzyskującego spersonalizowane techniczne wsparcie podczas procesu tworzenia propozycji.


Dowiedz się więcej


Stora Enso uruchomiła produkcję tektury litej w Chinach
Firma poinformowała o uruchomieniu produkcji w zakładzie w Beihai. Od rozpoczęcia budowy zakładu minęło dopiero 18 miesięcy. Nowa fabryka została zbudowana od podstaw, co oznacza tzw. „greenfield”. W zakładzie uruchomiono maszynę do produkcji tektury, w skład której wchodzi pełna infrastruktura wytwórcza: elektrownia, stacja uzdatniania wody i inne jednostki. Koszt inwestycyjny projektu w Beihai wyniósł 800 mln euro. W tej kwocie zawarty jest także koszt budowy celulozowni wytwarzającej bieloną masę chemotermomechaniczną (BCTMP), o rocznej wydajności rzędu 220 tys. ton. Celulozownia rozpocznie swoją działalność w 4. kwartale br. W ciągu 18-24 miesięcy od jej uruchomienia, szacuje się, że osiągnie ona pełną zdolność produkcyjną. Oficjalne otwarcie zakładów Beihai odbyło się 16 czerwca br.


DS Smith na chińskim rynku
Firma w najbliższych tygodniach otworzy oddział w Chinach. Projektanci DS Smith wspomogą chińskich przedsiębiorców, pracując nad projektami opakowań o najniższych całkowitych kosztach utrzymania (TCO). Oznacza to opakowania zużywające mniej materiału przy zachowaniu stałej, wymaganej jakości. Oddział zostanie otwarty w Szanghaju i pozwoli działać firmie na terenie całych Chin. DS Smith stanowi pomost pomiędzy dostawcami opakowań, a ich globalnymi partnerami przemysłowymi. Firma jest obecnie na etapie formowania grupy strategów ds. opakowań, która swoją pracę rozpocznie w lipcu br. 


Koniec kolejnej akcji Recykling Rejs
Fundacja PlasticEurope Polska wraz z podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim zorganizowała akcję już po raz szósty. Po dwutygodniowej podróży kajakiem po pętli Żuławskiej i Toruńskiej, bohater akcji dotarł do Gdańska, gdzie oficjalnie zakończyła się tegoroczna edycja. Mimo wielu utrudnień oraz nietypowych warunków pogodowych, podróżnikowi udało się dotrzeć do Gdańska zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Mimo zmian wprowadzanych w Polsce przez ostatnie 5 lat, nadal nie widać istotnych postępów w zagospodarowaniu odpadów. Poprawia się poziom selektywnej zbiórki, lecz nadal ilość i jakość zbieranych surowców nie jest na tyle duża, by zwiększyć recykling, który powinien wzrosnąć ponad dwukrotnie zgodnie z projektem Circular Economy. Po raz pierwszy w ustawodawstwie dotyczącym zagospodarowania odpadów zaakcentowano konieczność ograniczenia zaśmiecenia środowiska morskiego. Akcje typu „Recykling Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne” prowadzone są na całym świecie. Wszystkie 260 projektów tego typu prowadzonych jest w ramach inicjatywy światowego przemysłu tworzyw sztucznych „Marine Litter Solutions”, zainicjowanych w 2011 roku.

Zobacz podróż Dominika Dobrowolskiego

Najciekawsze oferty dodane w tym tygodniu:


Skrzynki plastikowe na truskawki, czereśnie

Worki raszlowe

Opakowania kartonowe i blisterowe

Pojemniki tekturowe na owoce i warzywa