Zobacz skrót najważniejszych informacji z branży opakowań. Z nami będziesz na bieżąco.

Francuskie supermarkety i bazary wycofały ze sprzedaży jednorazowe reklamówki
Od 1 lipca wprowadzono zakaz sprzedawania plastikowych reklamówek do pakowania zakupów w dużych i małych sklepach, piekarniach aptekach i wielu innych punktach handlowych. Alternatywą dla zakazanych opakowań mają być specjalne torby wykonane z naturalnych materiałów. Obecnie, wprowadzony zakaz zabrania stosowania jedynie reklamówek posiadających grubość ścianek mniejszą niż 50 mikronów. Do toreb o większej grubości ścianek pakuje się zazwyczaj warzywa i owoce. Zakaz wykorzystywania także grubszych foliówek zostanie wprowadzony 1 stycznia 2017 r. Mimo tego, wiele francuskich sklepów już proponuje swoim klientom alternatywne opakowania papierowe.

 

Pankaboard inwestuje w rozwój
Producent opakowań kartonowych planuje rozwój swoich produktów. W programie inwestycyjnym znajdą się środki na modernizację maszyny BM2, na której produkowane są kartony pudełkowe FBB o wyższej specyfikacji wagowej. Dotychczas zmodernizowano już maszynę BM3, w której zainstalowano nowy wlew rozcieńczający. Początek bieżącego roku minął pod znakiem poprawy kontroli formowania na maszynie BM2. W ten sposób firma chce uzyskać lepsze standardy jakości oraz zoptymalizować dystrybucję włókien w celu zwiększenia płynności i wydajności procesu. Dzięki tym działaniom możliwa jest doskonała jakość do zadruku, ulepszona powierzchnia pod laminowanie i poprawienie właściwości roboczych na szybkich liniach pakowania. Wszystkie wprowadzone zmiany zapewnią optymalizację produktową dla strategicznych zastosowań końcowych.
Dowiedz się więcej o firmie

 

Kolejne firmy opakowaniowe w ŁSSE
Spośród czterech nowych firm, które otrzymały ostatnio zezwolenia na prowadzenie działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, znalazły się dwa przedsiębiorstwa opakowaniowe – HSV Polska oraz Isopak Poland. Firma HSV Polska Sp. z o.o. posiada obecnie trzy fabryki opakowań i izolacji styropianowych w Łodzi, Radomsku i Wrocławiu. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją opakowań i kształtek styropianowych ze spienionych tworzyw typu: EPS, EPP, EPE, NEOPOR i DYTHERM. Firma planuje zakup sprzętu produkcyjnego i automatyzację systemu odbioru wyrobów, a tym samym zwiększenie wydajności produkcyjnej zakładu. Isopak Poland Sp. z o.o. również opiera swoją działalność na produkcji opakowań ze styropianu. Przedsiębiorca posiada już dwa zakłady w Polsce, a zlokalizowany w Radomsku ma specjalizować się w wytwarzaniu elementów ze styropianu, przeznaczonych do pakowania sprzętu AGD i RTV oraz dla branży budowlanej. Firma planuje rozbudowę i wzrost zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu oraz nabycie sprzętu technicznego w celu realizacji przedmiotowego projektu.

 

Znamy laureatów PakStar i Student PakStar
8. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Opakowań PakStar i 5. edycja Krajowego Konkursu Projektów Opakowań Student PakStar wyłoniły laureatów, kierując się następującymi kryteriami: nowoczesnością, właściwościami i cechami decydującymi o skutecznej ochronie pakowanego wyrobu, walorami ekologicznymi, wzornictwem, walorami estetycznymi, reklamowymi  i informacyjnymi, przydatnością do mechanizacji i automatyzacji procesów pakowania. Konkursy otworzą laureatom drogę do udziału w Światowym Konkursie Opakowań „WorldStar” lub w Światowym Konkursie Projektów Opakowań WorldStar Student Award. Wymienione konkursy organizowane są przez Światową Organizację Opakowań (WPO).

Nagrody w poszczególnych kategoriach konkursu PakStar:

 • „Opakowania jednostkowe” - Smurfit Kappa Polska Oddział w Koninie za ICEBOX,
 • „Opakowania zbiorcze i transportowe” - Smurfit Kappa za system opakowań SoFru Box,
 • „Inne wyroby związane z rynkiem opakowaniowym” - Mondi Corrugated Świecie za kosze tekturowe do segregacji odpadów,
 • „Opakowania ekspozycyjne” - Werner Kenkel z Krzycka Wielkiego za grawitacyjny dyspenser Lech Free. 

Wyróżnienia: 

 • za ciekawe rozwiązanie inżynierskie - Mondi Szczecin z Klinisk Wielkich za Grill Box,
 • za nowatorską formę wizualną i walory użytkowe - Smurfit Kappa Polska Oddział w Koninie za transporter dla kota „Filemon”,
 • za walory konstrukcyjne i użytkowe -  Mondi Warszawa za opakowanie na puszki typu Pick & Go.


W konkursie Student PakStar 2016 laureatami zostali wyłącznie studenci z Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: 

 • Mikołaj Chrostowski za opakowania na miód pitny „Kręte Miodowe”,
 • Maciej Jander za opakowanie na wodę „GreenTUBE by ROBOT”,
 • Lena Marczyńska za opakowanie na sznurowadła „Fish-Lace”.


Wyróżnienia: 

 • za opakowanie na lód XEO jako przykład synergii opakowania z produktem - Paula Camina Eiras i Pablo Rodriguez Diaz z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie.


Sprawdź nagrodzone opakowania

 

BGK objął 100 mln euro obligacji Can-Pack
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ma zamiar wesprzeć finansowo dalszy rozwój Grupy Can-Pack na rynkach zagranicznych. Decyzja ta jest kolejnym krokiem w realizacji jednego z kluczowych celów strategii BGK – wspierania przedsiębiorstw w ekspansji na rynki zagraniczne. Grupa Can-Pack działa na rynku opakowań metalowych od 25 lat i przez ten czas stała się wiodącym producentem opakowań do napojów w Europie Środkowo-Wschodniej, a także stale rozwija swoją działalność w Europie Zachodniej, Azji i Afryce. Strategia firmy obejmuje stały rozwój na rynkach zagranicznych. Obecnie działalność produkcyjna Grupy prowadzona jest w 24 fabrykach ulokowanych w 15 krajach na 3 kontynentach, a jej wyroby są sprzedawane do odbiorców z ponad 70 krajów świata. Grupa Can-Pack zatrudnia obecnie blisko 5 tys. pracowników, a jej roczne skonsolidowane przychody sięgają 6 mld zł.

 

Najciekawsze oferty dodane w tym tygodniu:

Plastikowe kobiałki na owoce


Pakowarka próżniowa Sammic SV 806 T


Worki rozpraszające ESD


Pojemnik transportowy Euro 410-5, ażurowy